افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


حبس برای نماینده البغدادی در لندن

جهان | پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۵۵ | نسخه چاپي

یکی از فعالان اسلامگرای بریتانیایی به ظن حمایت از داعش بازداشت شده و ممکن است به ۱۰ سال حبس محکوم شود. به گزارش نیویورک‌تایمز، «انجم چودهری» خطیب ۴۹ ساله اسلامگرا و دستیارش «محمد میرزا نور الرحمن» ۳۳ ساله به جرم سخنرانی‌های آنلاین و پیام‌هایی برای ترغیب و جذب حامیانی برای خلافت خودخوانده اسلامی متهم شناخته شدند. در پست‌های رسانه‌های اجتماعی این دو مرد با البغدادی رهبر داعش اعلام بیعت کردند و گفتند که مسلمانان وظیفه دارند از او اطاعت و به حمایت از وی بپردازند. این دو مرد در سال ۲۰۱۴ دستگیر و در دادگاهی در لندن محاکمه شدند. هیات ژوری حکم خود را در ۲۸ جولای اعلام کرد اما به دلایل قانونی تا روز سه‌شنبه اعلام نکرد. صدور حکم برای ۶ سپتامبر پیش‌بینی شده بود.
چودهری، رئیس سابق گروه «المهاجرون» است، سازمانی که اکنون در لندن از فعالیت ممنوع شده است. این گروه از سوی «عمر بکری محمد» تاسیس شد. او در سال ۲۰۰۵ از بریتانیا اخراج شد و به لبنان رفت. سپس چودهری رهبری این سازمان را بر عهده گرفت اما باز هم فعالیتش ممنوع شد. چودهری در بریتانیا همواره به‌عنوان چهره‌ای شناخته شده بود که حامیان حمله به برج‌های دوقلو در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را مورد ستایش قرار داده بود. او همچنین از عوامل بمب‌گذاری‌های لندن در سال ۲۰۰۵ نیز تمجید کرده و خواستار این بود که کاخ باکینگهام به مسجد تبدیل شود و پرچم اسلامی بر فراز خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت به اهتزاز در آید. او به دلیل تشویق مردم برای کشتن سربازان انگلیسی و آمریکایی در افغانستان به دو سال زندان محکوم شده بود. در تظاهراتی که گاه‌به‌گاه در لندن سازمان می‌داد افراطیون بسیاری به وی می‌پیوستند. چودهری پیش‌تر در مصاحبه با گاردین گفته بود که دستگیری‌اش با انگیزه سیاسی صورت گرفته است. او همچنین مخالف سیاست خارجی بریتانیا بوده و در ادوار مختلف موضع‌گیری‌های سختی نسبت به مشارکت نظامی بریتانیا در کشورهای اسلامی اتخاذ کرده است. او یکبار به گاردین چنین گفته بود: «دیوید کامرون انگلیس را به داخل جنگی بسیار خونین سوق داده است که این مساله خودش را در خیابان‌های لندن نشان خواهد داد.»
نیویورک‌تایمز می‌افزاید: چودهری تروریسم یا حمایت از حملات در سرزمین‌های غیراسلامی را مورد تشویق و حمایت قرار داده است. «دین هایدن» رئیس بخش فرماندهی ضدتروریسم پلیس لندن می‌گوید: «بارها شاهد محاکمه افرادی به اتهامات مختلف بودیم که در سخنرانی‌های وی و افرادی نظیر او حضور یافته‌اند.» این مقام پلیس لندن اعلام کرد که این دو متهم با داعش بیعت کرده و «این نقطه عطفی برای پلیس است». او می‌گوید ما اکنون می‌توانیم اثبات کنیم که آنها از خطوط قرمز گذشته و به هواداری از داعش برخاسته‌اند. ریچارد ویتام، دادستان این پرونده گفت که «سازمان‌های تروریستی به دلیل حمایت مردم از آنها رشد می‌کنند. این را با حق مردم برای دنبال کردن مذهبی به انتخاب و اختیار خودشان اشتباه نگیرید.»
به نوشته نیویورک‌تایمز، در ۷ جولای ۲۰۱۴ این دو چهره افراطی در لندن با داعش بیعت کردند. آنها همچنین از اوت تا سپتامبر ۲۰۱۴ هم سخنرانی‌هایی افراطی در حمایت از داعش ایراد کرده بودند. چودهری یک بار در مصاحبه با الشرق‌الاوسط گفته بود که «حاضر نیست به تنهایی برای پیوستن به گروه تروریستی داعش به عراق یا سوریه برود، بلکه همسر و پنج فرزندش را که بزرگ‌ترین آنها دختری ۱۷ ساله است، با خود خواهد برد.» او همچنین درباره نقشی که ممکن است در گروه داعش ایفا کند، تصریح کرد که واجدشرایط تصدی عنوان «قاضی شرع» در اراضی تحت اشغال داعش است.
منبع: دنیای اقتصاد
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟