سفیر ایران با کالسکه سلطنتی به کاخ ملکه رفت و استوارنامه اش تقدیم ملکه الیزابت دوم کرد+تصاویر

سفیر ایران در انگلستان امروز استوارنامه اش را طی تشریفاتی به ملکه انگلیس تقدیم کرد.


گلباران حرم مطهر رضوی

گلباران حرم مطهر رضوی توسط جمعی از زائران در اولین روز ماه ربیع الاول


الجزیره و گریم مرگ بر چهره دخترک سوری+عکس

تصویر منتشر شده از اجرای گریم "مرگ" بر چهره دختر خردسال سوری توسط چهره‌پرداز شبکه الجزیره قطر، رسوایی جدیدی برای این شبکۀ حامی تروریسم به بار ...


کیوی و پرتقال علیرغم سرمازدگی باغات شمال افزایش قیمت ندارد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بی اعتنایی سازمان مدیریت بحران کشور به مشکلات اخیر باغداران شمال را به شیر بی یال و دم تشبیه کرد وگفت:ستاد مدیریت ...


فرماندار تهران: جمع‌آوری 3000 کودک متکدی؛ مخالفت قوه‌قضاییه با حضور پلیس برای جمع‌آوری این کودکان

بیش از دوهزار نفر در سامانسراها اسکان داده شدند که از این میان 173 نفر از همراهان بیماران بودند که در همراه سراها اسکان داده شدند.


سیاست غلط فدراسیون جهانی به ما لطمه زد/نگران ترفندهای المپیک هستم

سیاست غلط فدراسیون جهانی به ما لطمه زد/نگران ترفندهای المپیک هستم

ورزش | يكشنبه ۲۴ مرداد ۹۵ ساعت ۲۳:۳۰ | نسخه چاپي

رئیس فدراسیون تکواندو با بیان اینکه نگران ترفندها و سیاست‌های خلاف عرف در المپیک است، گفت: فدراسیون جهانی در این دوره آزمون و خطای زیادی داشت و کشورهایی مثل ایران به حق واقعی خود نرسیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، رقابتهای تکواندو در سی و یکمین دوره بازیهای المپیک از روز چهارشنبه ۲۷ مردادماه آغاز خواهد شد. در رقابتهایی که تیم جوان و پرامید کشورمان امیدهای زیادی به کسب مدالهای متعدد در آن دارد. 

در آستانه آغاز این رقابتها رئیس فدراسیون تکواندو گفتگویی را با سایت فدراسیون انجام داده که حاوی نکات خواندی است:

* روند کسب سهمیه تکواندو برای المپیک ریوچطور بود؟ شما از کسب ۴ سهمیه رضایت دارید؟

- ما در مقابل هزینه‌ای که داشتیم و زحمتی که بچه‌ها کشیدند به حق‌مان نرسیدیم. اعتقاد من این است برنامه‌های شتاب زده و غلط فدراسیون جهانی تکواندو در بخش «رنکینگ سیستم» باعث شد تا بعضی کشورها مثل ایران نتوانند حداقل در گروه مردان به سهمیه کامل برسند.

برای این دوره آزمون و خطاهای زیادی پس داده شد و بازیکنان بسیار خسته شدند و بیشتر از حد متعارف تلاش کردند. تیم‌هایی مثل ایران که بسیار فعال بودند، واقعا دچار فرسایش شدند و این در آینده به تکواندو لطمه می‌زند. فدراسیون جهانی، فکر برخی از اتفاقات این راه را نکرده بود. به طور مثال اگر سهمیه برای فرد در نظر گرفته نشده بود، در صورت آسیب دیدگی، نفری دیگر جایگزین می‌شد و راه را ادامه می‌داد و آن وقت شاهد مشکلاتی که برای خیلی از کشورها در این راه پیش آمد، نبودیم. همین بس که هیچ کشوری نتوانست سهمیه کامل را بگیرد و این خود نشان‌دهنده غلط بودن راه و نادرست بودن این روش است.

تیم ملی مردان ایران انصافا زحمت خودش را کشید و واقعا شرایط سخت بود اما در گروه بانوان انتظار داشتم که دو سهمیه بگیریم. برایم خیلی سخت است که نتوانستیم در شرایطی که می‌شد با یک دوره مسابقه سهمیه دوم را بگیریم به این مهم دست پیدا نکنیم. به هر صورت شرایط این‌طور رقم خورد و حالا تنها باید به فکر حضوری قدرتمند و موفق در ریو باشیم. 

* فکر می‌کنید تکواندو ایران چقدر می‌تواند در ریو موفق عمل کند؟

- در کل باکیفیت‌ترین تیم المپیک را در این دوره داریم. تیم بسیار جوان است. نسبت به دوره قبل تمام نفرات تغییر پیدا کرده‌اند که البته این تغییر و جوانگرایی همراه با برنامه‌ریزی بوده است. همه نفرات در طول این سال‌ها به مسابقات مختلفی اعزام شدند و حتی کیمیا علیزاده که تنها نماینده‌ ما در گروه بانوان است تجربه حضور در المپیک نوجوانان و مسابقات جهانی را دارد. امتیاز تیم ما این است که در عین جوانی، بسیار باتجربه است.

* شما ۴ دوره شاهد برگزاری بازیهای المپیک بودید، بحث تقسیم مدال در این آوردگاه چقدر مطرح است؟

- وقتی در المپیک لندن مدال‌ها بین ۲۰ کشور تقسیم شده، نشان‌دهنده این است که این مسائل وجود دارد. متاسفانه برخی از اقدامات را با توجیه و به بهانه توسعه تکواندو انجام می‌دهند که به اعتقاد من نهایتا به تکواندو لطمه خواهد زد. سوال من این است که چرا تکواندوکاری که تابعیت کشور دیگری را دارد، با پرچم کشور دیگری مبارزه می‌کند؟ این موضوع فریب دادن کمیته بین‌المللی المپیک است. نباید شرایطی ایجاد شود که بازیکنان این اجازه را داشته باشند که دست به این اقدام بزنند. آنها حق ندارند از سرمایه‌های ما استفاده کنند چون واقعا به‌اندازه ما کار نکرده‌اند و زحمت نکشیده‌اند.

* شما چند مدال برای تکواندو در المپیک پیش‌بینی می‌کنید؟

- با پیش‌بینی مخالفم! شما در پیش بینی غالبا مجبور می‌شوید بخشی از توانایی‌ها را نادیده بگیرید و عوامل محیطی را در نظر داشته باشید. زمانی هم که با تمام توانتان به میدان نروید قطعا به مقصد نخواهید رسید و همین تاثیر منفی برروی تیم می‌گذارد. من در این مواقع با پیش بینی مخالفم اما انتظار خودم و انتظار مردم را می‌گویم. اینکه از شیربچه‌هایی که می‌دانند برای این آب و خاک چه جان‌هایی نثار شده است، انتظار می‌رود که برای سربلندی و سرافرازی کشورمان، ایران از جان مایه بگذارند.

* شما این از خود گذشتگی را در ملی‌پوشان تکواندو می‌بینید؟

- بدون شک بله. بازیکنان ما در تمامی مسابقاتشان از جان مایه می‌گذارند. مطمئن باشید هیچ‌کدام از بچه‌ها در المپیک کم نخواهند گذاشت.

* نگرانی فدراسیون تکواندوی ایران از بابت المپیک چیست؟

- نگران ترفندها و سیاست‌های خلاف عرف و اخلاقی هستم که شاید از سوی مسئولان برگزاری رقابت‌های المپیک شاهد آن باشیم. سیاست کلی این است که دوست ندارند کشوری در تکواندو قطب شود. خیلی ناعادلانه است که وقتی در مسابقاتی طلا می‌گیریم، می‌گویند «برای شما بس است»!  بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، از ۱۲ وزن ۱۲ طلا به کره‌جنوبی رسید و هیچ‌کسی از این حرف‌ها نمی‌زد. در بازی های آسیایی بوسان هم ۱۱ طلا به کره‌جنوبی رسید یا در المپیک پکن ۲۰۰۸، کشورکره جنوبی از ۸ وزن ۴ مدال طلا گرفت و باز هم کسی اعتراضی نداشت اما حالا که ایران پیشرفت کرده همه معترض هستند. سیاست توسعه بد نیست اما باید از طریق فعالیت و برنامه‌ریزی باشد نه اینکه حق دیگران خورده شود. امیدوارم بچه‌ها در ریو به حق‌شان برسند و مسائل پشت‌پرده به ما ضربه نزند.

* عملکرد کادرفنی تیم‌ملی تکواندو را در این راه چطور ارزیابی می‌کنید؟

- یقینا هیچ موفقیتی بدون مهیا شدن ابزار بدست نمی آید، اگر هم باشد، موقتی است. تیم مردان و کادرفنی ما به دلیل همدلی و همراهی که داشتند در تمامی عرصه‌ها موفق عمل کردند که این بسیار قابل تقدیر است.

* از نظر شما جای چه تکواندوکاری در بین ورزشکاران المپیکی خالی است؟

- جای نماینده ما در وزن ۶۸- کیلوگرم، یعنی بهنام اسبقی خالی است. وزنی که ما چندین مدال ارزشمند المپیک را در کارنامه داریم. اما تیم ملی ایران در این وزن گرفتار تقدیر و بی‌تدبیری فدراسیون جهانی تکواندو شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: