کاهش ساعت کار بانوان شاغل کلید خورد؛ جزئیات مصوبه ابلاغی دولت

بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی بانوان شاغل به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد؛بر این اساس زمان کار بانوان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته ...


سرگیجه پرسپولیس در مورد محمد انصاری؛ از کلیه فروشی تا قهرمانی

پرسپولیس که در ابتدای فصل تنها یک مدافع وسط متخصص - به نظر برانکو ایوانکوویچ- کنار سیدجلال حسینی به خدمت گرفت حالا نمی‌داند که انصاری را بفروشد ...


دوستی فوق العاده زیبای یک پسر 3ساله و سگش

پسر سه ساله ای به نام «بادی» که فرزندخوانده یک خانواده آمریکائی محسوب می شود، با سگ خود به نام «ریگان» دوستی فوق العاده جالبی برقرار کرده است.


جدیدترین چیدمان سفره شب یلدا

شب یلدا یعنی همان بلندترین شب سال یکی از شب های مهم برای ما ایرانیان است و طبق سنت دیرینه مان این شب را جشن گرفته و همگی دور سفره شب یلدا جمع ...


زیباترین زنان جهان در کدام کشورها هستند+تصاویر

در این رده بندی که توسط سایت بسیار معتبر UCITYGUIDES صورت گرفته ده تا از کشور هایی که زیباترین زنان را دارند طبق این رده بندی مشاهده می کنید.


رازهای موفقیت اسطوره آمریکایی/ فلپس و بدنی برای زندگی در آب

ورزش | يكشنبه ۲۴ مرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۳۸ | نسخه چاپي

المپیک ریو، آوردگاه چهارمین دوره درخشش "ماهی پرنده" و درو کردن مدال های خوشرنگ بود. همچنین فلپس توانست رکورد 2168 ساله لئونیدوس رودس را از آن خود کند.

به گزارش "ورزش سه"، با استناد به اطلاعات تاریخی موجود، لئونیداس را می‌توان “خدای المپیک باستان” دانست. دونده باستانی یونان در چهار دوره متوالی المپیک در سال های ۱۶۴ و ۱۶۰ ،۱۵۶ ،۱۵۲ قبل از میلاد مسیح حضور پیدا کرد و در سه رقابت مختلف ۱۲ بار موفق به کسی عنوان قهرمانی شد.

طرفداران شنا در دنیا از اینکه مایکل فلپس در طول دوره های مختلف، همیشه با قدرت تمام بر رقبایش فائق آمده، بسیار شگفت زده هستند. بدون شک، کسب چنین موفقیت هایی در المپیک، بدون تلاش فراوان، استواری و اراده ای پولادین، غیر ممکن خواهد بود.

مایکل فلپس روزانه بیش از 10000 کالری مصرف می کند. البته این حجم از انرژی، در تمرینات متوالی و طولانی مدت صرف می شود.

اما در حقیقت، فلپس 31 ساله، از نظر مزاجی و ذائقه در شرایطی است که امکان هرگونه آسیب دیدگی ار حدالامکان کاهش می دهد. در کل، انگار همه چیز در این مورد این قوق ستاره دنیای شنا خیلی ساده به نظر می رسد و سان اسپورت در پی کشف راز این سادگی است.

دستهای کشیده

معمولا قد انسان ها در بدو تولد، کمی بیشتر یا کمتر از فاصله بین نوک انگشتان و درازای بازوی آنهاست. اما طول دستهای و خصوصا نوک انگشتان مایکل فلپس بسیار بلند است. در واقع انگار نیم تنه بالایی او باید متعلق به انسانی با 210 سانتیمتر باشد اما او 195 سانتیمتر بیشتر ندارد و این موضوع به انعطاف او کمک زیادی کرده است.

به همین دلیل، او می تواند تا 3 اینچ بالاتر از قامت خود را لمس کند که به عنوان مثال، همین بلندی نوک انگشتان کمک بسیاری به او کرد که در رقابت با میلوراد کاویچ صرب در سال 2008، بتواند مدال طلای شنای پروانه را از آن خود کند.

کف دست و کف پای بزرگ

فلپس با همین دست و پاهای کشیده خودش را بهتر و راحت تر در آب به سمت جلو سوق می دهد. کف دست های مایکل فلپس بسیار بزرگ است و در آب، همانند پارو عمل می کند. این شرایط به وی کمک می کند که در مقایسه با رقبا، بهتر و تاثیرگذارتر از توانایی های خود استفاده کند.

دست بزرگ مانند کفش های غواضی به او کمک می کند تا راحت تر درآب پیش برود. بدن او  انعطاف پذیری غیر قابل توصیفی دارد، مفاصل نرم و منعطف است و کف پای بزرگش او را یاری می‌کند تا در حین زمان شنا کردن، آب را با قدرت و به طور متوالی به عقب بکشاند.

نیم تنه بالا

فلپس دارای نیم تنه بالایی بسیار عجیب و شگفت انگیزی است و این قابلیت، با پاهای کوتاهتر از حد انتظار او ، به شکل جالبی هماهنگ است. این بدان معناست که اندام او برای شنا کردن بسیار مناسب است. این شرایط به او کمک می کند که دستانش را حتی از کسی که 4 اینچ از او بلند تر است بیشتر بکشد.

دستهای بلند باعث می شود تا کشس کمتری را تحمل کند و در صورت عقب افتادن، بتواند به رقبای خودش نزدیک شود.

مفاصل کمکی (کاذب)

بسیاری از شناگران از زانو ها و آرنج کمکی و کاذب سود می برند، اما قدرت مچ پا و مفاصل هیچدام به اندازه مایکل فلپس نیست. مچ پای این اسطوره آمریکایی 15 درجه از دیگر شناگران بیشتر خم می شود و انگار پاهای او تبدیل به کفش های غواضی می شود.

همچنین مچ پای حیرت انگیز وی باعث می شود که او قدرت بیشتری از رقیبانش در زدن "ضربه پای دلفینی" داشته باشد. همین قابلیت در قفسه سینه وی منجر به افزایش طول نیم ته بالایی او شده است.

اسید لاکتیک

هر انسانی در طی انجام یک فعالیت فیزیکی، از خودش اسید لاکتیک تولید می کند و تولید این هورمون باعث بروز خستگی خواهد شد. اما این موضوع در ستاره شنای آمریکا با بقیه انسان ها متفاوت است.

بدن فلپس در هنگام فعالیت، اسید لاکتیک کمتری تولید می کند که این فرآیند منجر به افزایش زمان فعالیت او و احساس خستگی کمتر می شود. فلپس نسبت به رقبایش کمتر و دیرتر خسته می شود. به هر حال، از نظر علمی ثابت شده است که بدن این شناگر تقریبا نصف معمول و طبیعی یک انسان، اسید لاکتیک تولید می کند.

مجموعه این خصوصیات، مایکل فلپس را تبدیل به ماشین تولید مدال طلا کرده است؛ ماشینی که انگار قصد توقف ندارد و می تواند تا زمانی طولانی مدال های خوشرنگ را از آن خود کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: مایکل فلپس ،