جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه ...


ترزا می: انفجار «منچستر ارنا» یک حمله تروریستی هولناک است

نخست وزیر انگلیس و رهبران دیگر احزاب سیاسی این کشور با تروریستی عنوان کردن انفجار شهر منچستر، فعالیت ستاد های انتخاباتی خود را به حال تعلیق درآوردند.


روحانی:از رقبا درخواست کمک‌دارمِ/ به‌رهبری گزارش‌کذب دادند

حجت الاسلام حسن روحانی امروز اولین نشست خبری خودش را با عنوان رئیس جمهور منتخب مردم برگزار کرد؛ نشستی که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار ...


خبرهای جدید از آیفون ۹؛ جدیدترین عکس نهایی شده از آیفون ۸

هرروز خبرهای داغی از آیفون 8 یا همان آیفون متفاوت 2017 به گوش می‌رسد، اما نظرتان درباره آیفون 9 که در سال 2018 می‌آید چیست؟


گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس

جامعه | شنبه ۲۳ مرداد ۹۵ ساعت ۱۰:۴۸ | نسخه چاپي

ورود گله حیوانات به آثار تاریخی خوزستان گویی جزء جداناشدنی این آثار شده، همین تازگی ها بود که خبر چرای گله گوسفندان در محوطه باستانی و ثبت جهانی شوش منتشر شد و حالا نوبت به چغازنبیل رسیده که قلمروی گاوها و گوسفندان شده است.
تردد گله های گاو و گوسفند در معبد 3500 ساله چغازنبیل که یکی از سه اثر نخست ایرانی است که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و عبور این حیوانات از سه لایه حصار این معبد و نزدیک شدن به سازه اصلی نشان از بی توجهی مسئولان نسبت به نگهداری این اثر باستانی دارد چرا که این حیوانات هم از نظر حفاظتی برای این اثر باستانی و آجرهای کتیبه دارش مشکل ساز هستند هم از نظر بصری و زیبایی، تا جایی که گردشگران داخلی و خارجی مجبور شده اند برای تماشای زیگورات چغازنبیل از کنار فضولات این حیوانات گذر کنند.
با آنکه بارها و بارها حضور گله های دام از جمله گوسفند و گاو  در محوطه باستانی چغازنبیل دیده شده اما علیرضا رازقی، سرپرست پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه معتقد است که این حیوانات در یک مقطعی وارد محوطه شدند و دیگر این اتفاق تکرار نشده است.
گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس

رازقی می گوید: «چون اطراف محوطه روستاهایی قرار دارد که زندگی مردم آنها از طریق دامپروری می گذرد بنابراین گاه گوسفندان یا گاوهای آنها به سمت محوطه می آیند. این اتفاق در یک مقطع کوتاه رخ داد و پس از آن با صحبتی که با اهالی انجام شد از آنها خواسته شد تا حیوانات خود را به سمت زیگورات نفرستند و ما با آموزش و تذکر این مشکل را حل کردیم.»
گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس
او که دکترای معماری اسلامی است در ادامه اضافه می کند: «برای جلوگیری از ورود احشام به محوطه معبد سه راه وجود دارد. نخست آنکه کل پیرامون محوطه با حفاظی مناسب بسته شود که کیفیت منظری مجموعه را تحت الشعاع قرار می دهد و ما تاکنون سعی کرده ایم حالت طبیعی و بکر این مجموعه و ارتباط توپوگرافی آن را حفظ کنیم.دوم فرهنگ سازی و آموزش جوامع محلی و افزایش شناخت آنها نسبت به محوطه و سوم افزایش نیروهای محافظ.»
رازقی درباره افزایش نیروهای محافظ می گوید: «محوطه باستانی چغازنبیل دو نیروی یگان حفاظت دارد که ما دو نفر از نیروهای کارگری را نیز برای کمک به نیروهای یگان حفاظت آماده کرده ایم تا هم به پاکیزگی محوطه کمک کنند هم مراقب مجموعه باشند.»
گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس

کمبود نیروهای یگان حفاظت نه تنها در محوطه باستانی چغازنبیل وجود دارد بلکه در دیگر سایت های باستانی و تاریخی و همین طور اداره های میراث فرهنگی استان خوزستان محسوس است این در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان 80 نفر از نیروهای این اداره را که تعداد چشمگیری از آنها از نیروهای یگان حفاظت بوده اند، تعدیل کرده است.
از سوی  دیگر مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا درباره حضور احشام در معبد عیلامی چغازنبیل می گوید: «چرای گاو و گوسفند و حضور این احشام در محوطه باستانی چغازنبیل موضوع تازه ای نیست و هیچ کسی نقش عشایر منطقه و ساکنان دائمی روستاهای اطراف چغازنبیل را به عنوان پیکره جدانشدنی از آن کهن سرزمین نادیده نگرفته ، فقط اینکه  چرا گردشگران باید در  کنار حیوانات و فضولات آنها در یک اثر جهانی راه روند، جای تامل دارد!»
گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس
او در ادامه می افزاید: «واقعیت این است که جدا از منظر ناخوشایندی که در ذهن گردشگران ایجاد می شود و همگان را متعجب می کند که چرا باید کهن ترین زیگورات خشتی جهان در قلمرو احشام باشد و صاحبان آنها با چه قصد و نیتی آنها را در محوطه رها می کنند، نگرانی دیگری که ایجاد می شود آن است که تخریب های احتمالی حضور این حیوانات را چه کسی پاسخ می دهد؟»
گاوها و گوسفندها در معبد چغازنبیل چه می کنند؟ +عکس
محوطه باستانی چغازنبیل در نزدیکی رودخانه و جنگل دز ساخته و وجود مراتع با ارزش باعث شده است تا عشایر و ساکنان روستاهای مجاور چغازنبیل احشام خود را برای چرا به اطراف ببرند. اما این موضوع نباید دلیلی بر تعرض به محوطه باستانی چغازنبیل شود چون گستردگی منطقه به گونه ای است که می توان مانع تردد این احشام شد.
با این وجود عدم توجه گله داران و فاصله ای که متصدیان بلیت فروشی از حیاط مرکزی زیگورات دارند مانع دید این افراد نسبت به حضور احشام می شود مگر اینکه نگهبانان از حیاط مرکزی سرکشی کنند یا گردشگران به اتاق نگهبانی و بلیت فروشی شکایتی ببرند!

منبع: فارس

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟