جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری را تشریح کرد.


جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری ...


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


شورای نگهبان در حد توان برای عمل به قانون و شرع اقدام کرده است

دبیر شورای نگهبان در نشست هفتگی این نهاد گفت: شورای نگهبان در حد توان برای عمل به قانون و شرع اقدام کرده است.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


دولت سریعتر لایحه درآمد پایدار شهرداری ها را به مجلس ارائه کند

دولت سریعتر لایحه درآمد پایدار شهرداری ها را به مجلس ارائه کند

جامعه | پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵ ساعت ۲۳:۱۰ | نسخه چاپي

باید سازمان شهرداری ها هزینه کرد های خود را به شورای عالی استان ها به عنوان متولی اصلی شورایی کشور و بالاترین مقام نظارتی شوراها گزارش دهد در غیر اینصورت تخلف محسوب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، محمد رضا رضایی، نماینده جهرم در مجلس و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز(چهارشنبه) کمیسیون عمران و توسعه سی امین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها حضور یافت و بعد از شنیدن نظرات و دیدگاه های اعضای کمیسیون گفت: هر چند که دولت های مختلف با رویکرد غلط خود و بر خلاف قانون تشکیل شوراها، این نهاد را به سمت دولتی شدن برده اند اما شورا عضوی از قوه مققنه است.
رضایی با بیان اینکه جنس شورا از جنس مجلس است توضیح داد: امروزه متاسفانه بیشتر امور شوراها مانند شوراهای حل اختلاف، احکام شوراها و شهرداران و بودجه آنها، در اختیار دولت و وزارت کشور است و دولت سیطره سنگینی بر بدنه شوراها دارد. به اعتقاد بنده شوراها باید کم کم از دولت جدا شده و به سمت قوه مقننه سوق پیدا کند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس رویکرد اعضای کمیسیون عمران به شوراها را رویکردی مثبت خواند و تصریح کرد: بیشتر اعضای این کمیسیون سابقه شورایی و شهردار بودن را دارند به همین دلیل با یک تعامل مثبت می توانیم از ظرفیت دو کمیسیون برای ارتقای جایگاه شوراها استفاده کنیم.
نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان مثبت رئیس جمهور در روز ملی شوراها در تقویت شوراها بیان داشت: انتظار داشتیم بعد از سخنان سازنده وی در راستای تقویت شوراها گام برداریم اما متاسفانه بعد از ارائه لایحه مدیریت شهری برنامه ششم توسعه دیدیم که برخلاف انتظار ما بود. مهمترین بحث آن از بین بردن درآمد پایدار شهرداری ها بود که سیطره دولت بر بودجه شهرداری ها را بیشتر می کند و شهرداری ها را به سمت دولتی شدن می برد.
وی بحث مهم شوراها وشهرداری ها را حذف سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده خواند و توضیح داد: نگرانی شوراها و شهرداری ها از این قابل قبول است. زیرا زمانی که پول وارد خزانه شود و بعد از آن در شورای برنامه ریزی استان توزیع شود ممکن است سلایق افراد در این تقسیم بودجه اثرگذار باشد که قابل پذیریش نیست.
رضایی نظر اعضای کمیسیون عمران مجلس را بر تقویت شوراها بیان کرد و یادآور شد: اعضای کمیسیون بر این اعتقاد دارند که منابع شهرداری ها همانند گذشته به طور مستقیم در اختیار آنها قرار گیرید.
در ابتدا هم زمانی که مقرر شد مالیات بر ارزش افزوده به جای تجمیع عوارض در اختیار شهرداری ها قرار گیرد روال به این صورت بود که تمام ۹% از آن مدیریت شهری باشد در حالی که حدود ۳% از آن به شهرداری ها پرداخت می شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با دعوت از اعضای کمیسیون عمران و توسعه شورای عالی استان ها برای شرکت در جلسات کمیسیون عمران مجلس توضیح داد: در جلسه روز یکشنبه کمیسیون عمران مجلس همین موضوع در دستور کار است و اعضای شورای عالی استان ها می توانند با شرکت در این جلسه نظرات خود را ارائه دهند. مهمترین طرح مطرح شده درکمیسیون عمران همین موضوع بوده است و بیشترین زمان را به خود اختصاص داده است.
نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید هرچه سریعتر لایحه درآمد پایدار شهرداری ها را به مجلس ارسال کند و عنوان کرد: این لایحه در دولت قبل هم مورد بحث بود که متاسفانه اقدامی نشد و امیدواریم در این دولت به مجلس ارائه شود زیرا بودجه پایدار برای شهرداری ها بسیار ضروری است. با توجه به رکود مسکن درآمد شهرداری ها به شدت کاهش یافته است و آنها را با مشکل عمده ای مواجه ساخته است.
وی آمار هزینه عمرانی شهرداری ها در سال گذشته را ۲۵ هزار میلیارد تومان خواند و افزود: با تمام مشکلات مالی، شهرداری ها به خوبی در زمینه عمرانی فعالیت کردند و به نوعی پا به پای دولت در توسعه عمرانی کشور فعالیت کرده اند. اگر هزینه کرد عمرانی دولت را نیز محاسبه کنیم بیش از این مبلغ در حوزه عمران هزینه نکرده است.
شهرداری ها در ایجاد اشتغال نیز پیشرو بوده اند به صورتی که نزدیک به یک میلیون نفر در کارهای عمرانی شهرداری مشغول به کار هستند.
رضایی آمادگی خود را برای تقویت شوراها اعلام کرد و خاطر نشان کرد: شورای عالی استان ها باید هزینه کرد منابعی که به صورت وجوه متمرکز در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و مالیات بر ارزش افزوده باید نظارت دقیقی داشته باشد. باید سازمان شهرداری ها هزینه های خود را به شورای عالی استان ها به عنوان متولی اصلی شورایی کشور و بالاترین مقام نظارتی شوراها گزارش دهد در غیر اینصورت تخلف محصوب می شود.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟