افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


رونمایی از بازی شتاب در شهر 2؛

تجربه ماشین سواری در خیابان های تهران

علاقه مندان به سری مسابقات بازی های ماشین سواری می توانند با بازی "شتاب در شهر2" ماشین سواری در خیابان های تهران را تجربه کنند.


لاریجانی: شوراها به مسائل حاشیه‌ای نپردازند؛ هرکسی می‌خواهد شورا را به سمتی سوق دهد

اخبار داغ | پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۱۳ | نسخه چاپي

رئیس مجلس با تاکید براینکه شوراهای شهر و روستا در تحقق موضوع مردمی کردن امور کشور مؤثرند، به اعضای شورای عالی استان‌ها توصیه کرد که به مسائل حاشیه‌ای نپردازند.

به گزارش خبرآنلاین علی لاریجانی با حضور در سی‌امین جلسه شورای عالی استان‌ها با اشاره به سخنان مطرح شده توسط نمایندگان شورای عالی استان‌ها گفت: تمامی این سخنان نشانگر آن است که تکلیف جایگاه شوراها روشن نشده و هر کس می‌خواهد؛ شورا را به سمتی سوق دهد که در نظر خودش به صلاح کشور است، لذا نیاز است؛ برای حل مشکلات کار کارشناسی انجام شود.

وی با اشاره به وجود دو دیدگاه در خصوص جایگاه شوراها ادامه داد: در اصول 7 و 100 قانون اساسی جایگاه شوراها از حیث ورود به نظام تصمیم‌گیری و در بعد نظارتی تعریف شده است، اما اصول دیگری نیز وجود دارد که شورای نگهبان در زمان تصمیم‌گیری بر آن تکیه می‌کند.

اهم اظهارات رییس مجلس به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است؛

*مجلس بخشی از کارهای اجرایی را بر عهده شوراها و شهرداری‌ها گذاشت که با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد، یکی از دیدگاه‌هایی که قبلا مطرح شد با تکیه بر چارچوب قانون اساسی، نظام را شامل سه قوه و رهبری که در رأس آنهاست می‌داند، لذا در این دیدگاه شوراها بیشتر جنبه نظارتی داشته و جایگاه اجرایی ندارند، بر اساس این دیدگاه حتی شهردار نیز نمی‌تواند با نظر شورا انتخاب شود.

*{با اشاره به دیدگاه دوم}: در این دیدگاه‌ امور محلی و شهری به شوراها و مردم واگذار می‌شود و بر اساس آن باید تلاش شود که به لحاظ بودجه امکانات پایداری برای شوراها فراهم کنیم به نحوی که دخالت دولت در حوزه مسائل سیاسی و امنیتی بوده و مسائل فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی واگذار شود.

*یک بار قانونی بر اساس دیدگاه دوم از مجلس گذشت که اختیارات زیادی به شوراها و شهرداری‌ها می‌داد که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد.

*{ با توصیه به اعضای شورای عالی استان‌ها مبنی بر اینکه نباید به مسائل حاشیه‌ای توجه زیادی کرد}: مهم نیست که اسم شورا در برنامه ششم توسعه نیامده است، مهم آن است که جایگاه شورا مشخص شود.

*امروز در کشور نیازمند یک جهش در مسیر آبادانی هستیم و باید در این مسیر طوری حرکت کنیم که افرادی در شوراها حضور یابند که ظرفیت ایجاد آبادانی و توسعه را در کشور داشته باشند و اشراف کامل به وظایف خود نیز داشته باشند و ما نیز در مجلس در تلاش خواهیم بود که شرایط را برای ایجاد درآمدی پایدار برای شهرداری‌ها و شوراهای شهر فراهم کنیم و اعضای محترم شوراها نیز می‌توانند با نظرات کارشناسی خود در این مسیر به ما کمک کنند و سعی می‌کنیم در تدوین برنامه نیز این موضوعات به خوبی دیده شود تا به نحوی کشور در بخش شوراها نگرانی کمتری داشته باشند.

*بحث دیگری که باید در شوراها پیگیری شود تدوین جزوه یا کتابچه‌ای مدون متشکل از قوانین و مقررات موجود در حیطه اختیارات شوراهاست تا فردی که در این جایگاه قرار می‌گیرد آشنایی کاملی نسبت به قوانین داشته باشد و بداند که در چه مسیر و در چه حیطه اختیاراتی باید حرکت کند.

*با توجه به اینکه این انتخابات نزدیک است ما این آمادگی را داریم تا با همکاری شوراها قوانین مستحکم و کارآمدی تدوین کنیم تا در مسیر آبادانی کشور اشخاصی توانمند و با سابقه بتوانند در شوراها حضور یابند و نمایندگان شوراها بتوانند انتظارات مردم را به طور مطلوب برآورده کنند چراکه جهش به سمت آبادانی و حرکت رو به جلو در کشور یکی از نیازهای اصلی است و در شرایط فعلی باید به آن توجه کرد.

*امروز به دلیل آنکه شرایط کار اقتصادی و توسعه اقتصادی در روستاها وجود ندارند جوانان مجبور به مهاجرت هستند و با توجه به اینکه در شهرها نیز فعالیت اقتصادی به سادگی میسر نیست مجبورند روستاییان به حاشیه شهرها انتقال یابند و به نوعی حاشیه‌نشینی در کشور ایجاد می‌شود و این حاشیه‌نشینی نیز آسیب‌های خاص خود را دارد اما اگر بتوانیم چرخه اقتصادی مطلوب در روستاها ایجاد کنیم و در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، توریستی و توسعه صنایع تبدیلی موفق‌تر عمل کنیم می‌توانیم این معضل را نیز برطرف نماییم. البته باید توجه کنیم برخی مشکلات نظیر مشکل کم‌آبی و خشکسالی در این مسیر مانع رسیدن مطلوب به اهداف است اما باید این موضوع که ظرفیت روستاها می‌تواند به نحوی مدیریت شود که مهاجرت به شهرها کمتر شود یک موضوع مهم است.

*حضور شوراها در این سال‌هایی که ساختار شوراها ایجاد شده حضوری موفق و مؤثر بوده است و به نوعی تجربه مفیدی در این سال‌ها کسب کرده و ما در مجلس برای موفق‌تر شدن این تجربه آمادگی و حمایت‌های لازم را خواهیم کرد اما نبود یک طرح جامع آمایش سرزمین مانعی جدی بر سر راه موفقیت شوراها روستا و شهر است که مجلس طرحی را برای ساماندهی این موضوع و توجه بیشتر به توان شوراهای روستایی در دست تدوین دارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟