رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


مكثي كوتاه، در وقوع جرم و بازدارندگي قوانين

جامعه | پنجشنبه ۲۱ مرداد ۹۵ ساعت ۸:۴۷ | نسخه چاپي

حمیدرضا عسگری در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: اجرای قانون همواره موجب حفظ جامعه از هرج و مرج بوده و نظم و انضباط اجتماعی را به دنبال داشته است. نمی‌توان جوامع و حکومت‌هایی را پیدا کرد که به لحاظ مدنی و سایر وجوه توسعه انسانی به حد عالی رسیده‌ باشند، اما قوانین مدون را رعایت نکنند و تن به مجازات نقض آن ندهند.
هرچند که پذیرش و تمکین از قانون بسته به فرهنگ و شرایط مختلف زندگی افراد جامعه بستگی دارد، اما ماهیتاً اجرای قانون بسته به ضمانت اجرایی است که از آن پشتیبانی می‌کند. به عبارتی اگر بازدارندگی و ضمانت اجرا برای قوانین متصور نباشیم، نباید امیدی به اجرای بی قید و شرط آن داشت.
درهمین رابطه باید به موضوع مجازات اعدام در قانون مجازات اسلامی کشورمان اشاره‌ای داشته باشیم، چرا که طی سال‌های گذشته همواره به عاملی برای بهانه جویی‌های غرب از بابت نقض حقوق بشر در ایران تبدیل شده است. جدای از اینکه چه مجازات‌هایی باید مشمول اعدام شوند و طی کردن مراحل صدور حکم اعدام به چه نحوی باشد، قصد داریم مکث و تاملی کوتاه در بازدارندگی این قانون و تبعات بعدی آن داشته باشیم.
درحال حاضر بنا براعلام مقامات قضایی بیشترین اعدام‌ها درکشور به سبب قاچاق مواد مخدر صورت می‌پذیرد. عاملی که بسیاری از معضلات اجتماعی کشور از آن نشأت می‌گیرد و بلایی بنیان برانداز برای جامعه قلمداد می‌شود. قطعاً باید شدیدترین مجازات‌ها برای کسانی باشد که به طور عمده اقدام به قاچاق مواد مخدر می‌کنند، اما سئوال اینجاست که چرا این مجازات اعمالی موجب کاهش روند ورود، توزیع، فروش و مصرف مواد مخدر در کشور نشده است؟!
اینکه مجازات اعدام بازدارندگی لازم را نداشته و یا حجم فعالیت قاچاق چیان داخلی و خارجی افزایش یافته مسئله‌ای جداگانه است که مورد بحث ما نیست. اینجا باید کمی مکث کرد و قدری به بعد از اعدام مجرمان نگاهی داشت. از این مرحله ما دیگر با قاچاقچی مجرم مواجه نیستیم و شر آن سر جامعه کم شده است، اما در این وضعیت با خانواده های کثیری مواجه می‌شویم که دیگر سرپرست ندارند، جماعتی از فرزندان یتیم را مشاهده خواهیم کرد، بی سرپرستی و بدسرپرستی را به دنبال خواهیم داشت، با انواع مفاسد اخلاقی و فحشا به سبب فقرناشی از نبود پدر مواجه خواهیم بود، دوری و فرار از خانه، ترک تحصیل، اعتیاد و هزاریک معضل اجتماعی دیگر که گفتنش ملال آور است.
اگر این مکث را در روند اجرای قانون و تاثیری گذاری آن مد نظر بگیریم شاهد فقدان مسئله‌ای به نام فرهنگ و آموزش خواهیم بود. به عنوان مثال در آمریکا یک فرد مسلح با اسلحه به یک مدرسه ابتدایی حمله می‌کند و جمعی از کودکان خردسال را قتل و عام می‌کند. آیا مجازاتی غیر از مرگ مستحق این فرد هست؟ قطعاً مجازات مرگ برای او لازم است، اما پیش از اجرای حکم جامعه شناسان این فرد را تجزیه و تحلیل می‌کنند، آن را در برنامه‌های اجتماعی به تلویزیون می‌برند و با وی مصاحبه می‌کنند تا از انگیزه‌های روانی و مادی وی مطلع شوند و جامعه را هشیار سازند.
این هشیاری جامعه عملا با استفاده از این فرد جنایتکار حاصل می‌شود، و آموزش جامعه کاملا بر اساس اصول روانشناختی و به دور ازهرگونه مصلحت اندیشی بی مورد یا نگرانی از بابت عادی شدن جرم وجنایت صورت می‌پذیرد.
بازگردیم به مکث و تامل میان بازدارندگی مجازات‌هایی همچون اعدام درکشورمان؛ آیا تاکنون مطالعات جامعه شناختی درمورد وقوع جرم‌هایی که مجازاتی برابر اعدام دارند، انجام شده است.
آیا تاکنون برنامه‌ای برای آموزش‌های پیشگیرانه و عبرت آمیز در جامعه داشته ایم. شاید درعصرهای گذشته که استبداد برجوامع حاکم بود با کشتن مجرمین و مجازات آنها به مرگ، درس عبرتی برای سایرین حاصل می‌شد، اما امروز در عهدی قرار گرفته‌ایم که نمی‌توان انتظار جواب دادن روش‌های سنتی برای ایجاد نظم در جامعه‌ای مدرن باشیم.
همانطور که جوامع مدام درحال پیشرفت هستند، جرائم نیز درحال بروز رسانی خود می‌باشند، لذا باید تمهیدات و قوانینی مناسب حال مجرمین و جامعه در نظر گرفت تا توازنی منطقی میان قانون، جرم ، مجرم و جامعه ایجاد گردد. نباید فراموش کرد که درجوامع امروزی آموزش و فرهنگ به عنوان دو عامل تاثیر گذار در اجرای قانون تاثیر بسزایی دارند. لذا می‌توان با به کارگیری از این ابزارهای نرم در اجرای صحیح قوانین و بروز رسانی مجازات‌های مختلف بهره جست و نوع بازدارندگی قوانین را بروز رسانی کرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟