تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


یک اخراجی دیگر از دسته اول فوتبال سر از لیگ برتر در آورد!

مسئولان تیم لیگ برتری سیاه جامگان همانند باشگاه صنعت نفت آبادان به استخدام مربی‌ای روی آوردند که از لیگ دسته اول کنار گذاشته شده بود.


سارق مسلح صرافی خیابان فردوسی: قرار بود ۲۶ اسفند با نامزدم کنار سفره عقد بنشینم/ دانشجو هستم

سارقانی که در جریان سرقت مسلحانه به یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی تهران دستبرد زده بودند دیروز به بازسازی صحنه سرقت پرداختند.  ایران نوشت: میله‌های زرد رنگ آهنی در مقابل صرافی« ونیز» قرار گرفته بود.مردم ...گوینده مشهور خبر صداوسیما ناگهان حذف شد!

مدتی بود که که وقتی به بخش‌های مختلف خبری تلویزیون نگاه می‌انداختیم رد و نشانی از رضا حسین‌زاده، گوینده خبر با سابقه نمی‌دیدیم تا این‌که ...


ترجیح می‌دهم فیلم خوب بسازم تا اینکه زیاد فیلم بسازم/کتاب بخوانیم

ترجیح می‌دهم فیلم خوب بسازم تا اینکه زیاد فیلم بسازم/کتاب بخوانیم

| سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۳۹ | نسخه چاپي

رضا فهیمی کارگردان فیلم کوتاه «کودکان ابری» که موفقیت‌هایی در ایران و جهان داشته است می‌گوید ترجیح می‌دهد فیلم خوب بسازد تا اینکه زیاد فیلم بسازد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در پنجمین پاتوق فیلم کوتاه «سینما آینده» فیلم «کودکان ابری» در سالن شماره سه پردیس چهارسو به نمایش درآمد.
این فیلم کوتاه اقتباسی از کتاب «باغ اناری» نوشته محمد شریفی نعمت آباد است. این فیلم روایتگر دعوای دو پسربچه دانش آموز روستایی بر سر چیزهایی است که تنها به یک آرزو می ماند و در نهایت نیز آنها به شکلی سمبولیک نداشته هایشان را با هم قسمت می کنند. رضا فهمیمی ساخت فیلم های کوتاه «خاله بازی»، «معتاد مترسک نیست»، «یکی مثل من»، «نوای آشنا»، «اتوبوس کرمان» را در کارنامه خود دارد.
فهیمی در گفتگو با خبرگزاری مهر در پاسخ به اینکه دو سال از ساخته شدن فیلم «کودکان ابری» گذشته است آیا قصد ساخت فیلم جدیدی  را دارد؟ گفت: هنوز زیاد قطعی نیست اما در تدارک ساخت فیلم جدیدم هستم. من از سال ۸۵ که شروع به فیلمسازی کردم ۷ فیلم کوتاه ساخته ام که فاصله هر کدام تقریبا دو سال بوده است.
وی با اشاره به اینکه فیلم «کودکان ابری» فقط ۲ ماه و نیم پیش تولید داشت، بیان کرد: من در ساخت فیلم‌هایم وسواس زیادی دارم و دوست دارم وقتی فیلم می سازم اثر خوبی باشد. ضمن اینکه به یک چیز خیلی اعتقاد دارم و آن، اینکه اگر می خواهم فیلمی بسازم موضوع آن باید حتما دغدغه ام باشد.
به گفته وی، ما یک تعداد فیلمساز موفق داریم که کم کار می کنند اما خوب کار می کنند و کارهایشان دیده می شود و این روش بهتر از این است که فیلمسازی دائما فیلم های ضعیف بسازد.
وی درباره اینکه دقیقا کدام بخش داستان «باغ اناری» که فیلم از روی آن اقتباس شده دغدغه او بوده است، گفت: نویسنده این اثر شوهر خاله ام است و قصه در کرمان می گذرد و از طرف نویسنده ای خارج از کرمان هم نوشته نشده است. از آنجا که می دانستم نویسنده چه چیزی نوشته و آن را از نزدیک لمس کرده بودم و می دانستم چرا آن را نوشته است همیشه دلم می‌خواست فیلمی بر اساس آن بسازم. نمی گویم لزوما ایماژهای تصویری ما به هم نزدیک بود اما دیدگاهمان نزدیک بود و من هر بار این قصه را می خواندم گریه ام می گرفت.
این کارگردان ادامه داد: در فیلم‌های افرادی مثل عباس کیارستمی و مجید مجیدی و بزرگان دیگر هم شما فضاهایی شبیه به این فیلم می بینید. بحث رفاقت و اختلاف های کودکان در این آثار مشترک است اما تم این فیلم با آنها تفاوت دارد. تم فیلم «کودکان ابری» مالکیت است؛ مالکیت موضوعی است که خیلی ها در دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند و گاهی نمی توانند این مساله را برای خود حل کنند. این فیلم به نظرم به خاطر همین تمی که دارد تاریخ مصرف ندارد کما اینکه نویسنده این اثر را در سال ۱۳۶۶ یعنی سالی که من به دنیا آمدم نوشته است و هنوز بعد از سی سال حرف برای گفتن دارد.
فهیمی با اشاره به برخی نقدهایی که به این اثر شده است، گفت: اوایل همه می گفتند لحن فیلم قدیمی است ولی بعد از دیده شدن کار در ژاپن و جاهای دیگر دنیا بعضی ها حرفشان را پس گرفتند.
این فیلمساز فیلم کوتاه با بیان اینکه در سینمای دنیا اکثر فیلم های خوب اقتباسی هستند، عنوان کرد: بسیاری از فیلم‌های شرقی و غربی خوبی که ساخته شده یا بر اساس یک رمان است یا یک واقعه تاریخی و ... که حالا یا برداشت آزاد است یا اقتباس وفادارانه و این اهمیت اقتباس را نشان می‌دهد و اگر سینمای ما پس‌رفت می کند برای توجه نکردن به همین مسائل است. الان البته سینمایمان کمی حالش بهتر شده است اما فیلمسازان ما عموما ادبیات را نمی شناسند. نکته ای که به نظر من خیلی مهم است این است که چه فیلمسازان فیلم بلند و چه کوتاه حتی اگر نخواهند از اثری اقتباس کنند باید داستان و رمان بخوانند چون حداقلش این است که با جهان بینی های مختلف آشنا می شوند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟