سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


ناکامی‌ها و کامیابی‌های دولت تدبیر در ۳ سال به روایت روزنامه جوان

سیاست | سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۵۴ | نسخه چاپي

روزنامه جوان: دولت کنونی جمهوری اسلامی ایران در حالی شروع چهارمین سال فعالیت خود را آغاز می‌گیرد که مرور عملکرد این دولت در طول سه سال گذشته، بیانگر این واقعیت است که دکتر حسن روحانی تا تحقق تمامی وعده‌هایش راه درازی در پیش دارد، اگرچه باید جانب انصاف را نگه داشت و در حوزه‌هایی نیز که این دولت عملکردهای خوبی از خود نشان داده، از آن تقدیر کرد. در این میان آنچه شایسته پرداختن است، نگاهی همه‌جانبه به برخی نقاط مثبت و منفی دولت است.

نقاط قوت دولت تدبیر و امید

بی‌تردید بیان کاستی‌ها، یادآوری وعده‌های برزمین‌مانده و اشاره به نقاط ضعف دولت یازدهم به این دلیل صورت می‌پذیرد که رئیس‌جمهور بارها از منتقدان دعوت کند از طریق ارائه نقدهای منصفانه به یاری دولت بشتابند، بنابراین باید بر این نکته تأکید کرد که هدف از یادآوری وعده‌های برزمین‌مانده دولت، هرگز تخریب و تخطئه نیست چراکه پرسشگری وظیفه رسانه‌هاست و نباید به هیچ عنوان به بهانه‌های مختلف از آن کوتاه آمد.
در این میان باید به‌صراحت عنوان کرد که آغاز بیمه همگانی در کشور و درمان رایگان برای همه ایرانیان و صدور کارت هوشمند برای بیماران صعب‌العلاج، آغاز تلاش‌ها برای تکمیل پروژه مهم پارس‌جنوبی، تلاش برای بهبود شرایط کسب‌وکار و از همه مهم‌تر عزم جدی دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، جزو کارهای مثبت و قابل‌تقدیری است که دولت یازدهم طی دو سال گذشته انجام داده و هرگز از دید رسانه‌ها پنهان نمانده است.
همچنین تلاش برای توسعه و آبادانی خلیج مکران شاید یکی دیگر از نقاط مهم تدبیر دولت باشد که توانسته است، نقش مهمی در کاهش تهدیدات امنیتی کشور ایفا و به توسعه و آبادانی منطقه نیز کمک کند. در کنار این شاید یکی دیگر از نکات مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، تلاش برای کاهش تورم در داخل کشور است که البته به بهای رکود و کاهش فعالیت‌های اقتصادی کشور حاصل شده است.

نقاط ضعف دولت

اما در طرف مقابل، دولت یازدهم عملکرد انتقادآمیزی را نیز در پرونده خود ثبت کرده است. شاید مهم‌ترین مسئله‌ای که مدت‌هاست مورد انتقاد دلسوزان کشور قرار دارد، پیوندزدن وضعیت جاری کشور به روند مذاکرات و رفع تحریم‌ها باشد؛ مسئله‌ای که باعث شده در حوزه‌های اقتصادی، همچنان شاهد رکود در کشور باشیم تا گشایشی در موضوع اقتصاد ایجاد نشود. این وضعیت در حالی ادامه یافته که به نظر می‌رسد طرف‌های گفت‌وگو‌کننده با ایران در موضوع پرونده هسته‌ای، با بهانه‌جویی‌ها و کارشکنی‌های مختلف به دنبال طولانی‌کردن این روند هستند و می‌کوشند از این طریق، ایران را در وضعیت خلسه نگه دارند؛ وضعیتی که می‌تواند سایه رکود را هرچه بیشتر بر بازارهای کشور بگستراند و مشکلات اقتصادی مردم را دو‌چندان کند.
دکتر روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی، شعارهای بسیار چشمگیری در حوزه اقتصاد از جمله درباره کاهش نرخ بیکاری، افزایش دستمزد کارگران بیشتر از نرخ تورم و جلوگیری از خام‌فروشی مطرح کرده بود اما آنچه تاکنون از گفته‌ها و گزارش‌های مراکز رسمی کشور به دست آمده بیانگر این واقعیت است که به دلیل منتظر ماندن دولت برای به‌ثمرنشستن مذاکرات، هیچ‌کدام از این وعده‌ها عملی نشده است.

لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی

رهبر معظم انقلاب بارها در سخنرانی‌ها، پیام‌ها و نشست‌های مختلف، بر موضوع اقتصاد مقاومتی تأکید کرده‌اند؛ راه‌حلی که فرمول اصلی شکستن سد تحریم‌هاست اما آنچه تا به امروز از عملکرد مسئولان دولتی حاصل شده، نتوانسته این دستور راهبردی را عملی کند. درست در اوج تحریم‌های سخت اقتصادی کشور، رهبر معظم انقلاب با طرح موضوع حرکت به سمت «اقتصاد مقاومتی»‌نقشه راه را برای گذر کم‌آفت از این دوره سخت و طاقت‌فرسا پیش روی مسئولان گذاشتند؛ شیوه‌ای که اقتصاد را ملزم به تمرکز بر تولیدات داخلی و کاهش اتکا به محصولات خارجی می‌کند تا از این طریق هم اقتصاد داخلی شکوفا و تحمل شرایط بحران اقتصادی آسان‌تر شود و هم کشور به سمت تبدیل‌شدن به یک قدرت اقتصادی پیش برود. به عبارت دیگر در موضوع اقتصاد مقاومتی، کارشناسان ضمن شناسایی حوزه‌های فشار و متعاقب آن تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آنها، شرایطی را فراهم می‌کنند که این فشارها به فرصت تبدیل شود، بنابراین باید پذیرفت که تیغ تحریم اگرچه چهره‌ای کشنده دارد اما در صورت درک شرایط، می‌توان از این تیغ برای پیشرفت‌های چشمگیر استفاده کرد.
هم‌اکنون سه سال از آغاز فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد؛ دوره‌ای که با فرازونشیب‌های فراوانی در بخش‌های مختلف خصوصاً حوزه اقتصاد همراه بوده است. با توجه به اینکه دولت یازدهم در برنامه‌های اعلام‌شده‌اش تمرکز ویژه‌ای بر مسائل اقتصادی داشت، تلاش فراوانی را برای شناسایی و حذف عوامل ایجاد چالش در اقتصاد کشور آغاز کرد و در این مسیر با موفقیت‌ها و ناکامی‌هایی مواجه شد. اکنون در آغاز چهارمین سال فعالیت کابینه، مروری بر نقاط ضعف و قوت عملکرد دولت می‌تواند کمک تأثیرگذاری برای کاستن از مشکلات و افزودن به موفقیت‌ها باشد.
دولتمردان معتقدند کاهش نرخ تورم، بهبود نرخ رشد اقتصادی و وجهه بین‌المللی، رفع بخشی از تحریم‌ها، تسهیل روند واردات و صادرات، افزایش نسبی قدرت خرید مردم و برقراری آرامش در حوزه‌های سکه، ارز و مسکن از جمله شاخص‌های مهم اقتصادی کشور هستند که در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بهبود یافته‌اند و این امر حکایت از برنامه‌های مناسب دولت در این زمینه دارد اما بررسی نماگرهای اقتصادی حکایتی متفاوت از این گفته‌ها دارد.
نگاهی به آمارهای اقتصادی به خوبی این نکته را نشان می‌دهد که دولت در حوزه اقتصادی نتوانسته است، به آنچه در برنامه‌های خود داشته عمل کند، به گونه‌ای که رکود اقتصادی تبدیل به واژه‌ای فراگیر در ادبیات کشور و به خصوص در حوزه فعالان اقتصادی شده است. اجرای سیاست‌های پولی و مالی انبساطی، عامل مهمی است که باعث شده نرخ تورم، به ‌رغم تخلیه آثار مخرب تغییرات نرخ برابری ارز در دو سال گذشته رکورد کم‌سابقه‌ای را تجربه کند.
تداوم سیاست‌های دولت برای افزایش هزینه‌های تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان نظیر اجرای هدفمندی یارانه‌ها و اصلاحات سیاستگذاری قیمتی در سال جاری و اتخاذ سیاست‌های انبساطی پولی و مالی، مشکلات اقتصادی را کاهش نداده است. از سوی دیگر انتظاراتی همچون تلاش برای اصلاح نظام بانکی روی زمین افتاده و اقدامی در این باره انجام نشده است.
بیکاری روی مرز بحران
وجود نرخ بیکاری نسبتاً بالا در کشور که تقریباً دو برابر متوسط نرخ بیکاری جهانی است، عرصه را برای مردم تنگ‌تر کرده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله در بهار ۱۳۹۳ در کل کشور به ۲/۲۴درصد بالغ شده است در حالی این نرخ در بهار ۱۳۹۲ معادل ۹/۲۲درصد بوده همچنین نرخ بیکاری زنان در رده سنی فوق در بهار ۱۳۹۳ به ۴/۴۳درصد بالغ شده است. این شواهد آماری حاکی از آن است که بازار کار کشور برای جوانان به نقطه حساسی رسیده است.
از دیگر وعده‌های رئیس‌جمهور که تاکنون عملی نشده، می‌توان به بازگشت اعتبار به گذرنامه ایرانی، بهبود روابط با کشورهای همسایه به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس و بهبود معیشت عمومی اشاره کرد که به نظر می‌رسد به دلیل شرایط خاص کشور تاکنون عملی نشده است. در این میان یکی از مهم‌ترین اقداماتی که گویی دولت آن را به دست فراموشی سپرده، موضوع برنامه‌های ۱۰۰روزه و ارائه گزارش‌های آن است که رئیس‌جمهور وعده آن را ارائه کرد اما به ورطه فراموشی سپرده شد.
آیا رئیس‌جمهور پاسخ می‌دهد؟
رسانه‌ها همواره منتظر شنیدن دستاوردهای دولت و پاسخ قانع‌کننده درباره ‌وعده‌های عملی‌نشده هستند و امیدوارند وقتی دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور مقابل دوربین خبرنگاران قرار می‌گیرد تا به سؤالات رسانه‌های گروهی پاسخ دهد و از عملکرد خود دفاع کند، نوبت به رسانه‌های منتقد هم برسد و تنها رسانه‌های حامی دولت به عنوان سؤال‌کننده پشت تریبون قرار نگیرند؛ روالی که روابط عمومی ریاست جمهوری طی سه سال گذشته در پیش گرفت و اجازه حضور خبرنگاران رسانه‌های منتقد را در برنامه‌های ریاست جمهوری نداد یا در صورت حضور، نوبت‌دهی به رسانه‌های موافق در اولویت کاری آنان قرار داشت؛ موضوعی که می‌توان آن را دیگر نقد وارده به دولت در حوزه پاسخگویی عنوان کرد.
دولت از این پس دیگر نباید صرفاً از مشکلات ناشی از تحریم‌ها یا اقدامات دولت قبلی سخن بگوید بلکه باید بیش از پیش در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور بکوشد و آن را همانند یک راهبرد مدنظر قرار دهد، در غیر این صورت تبعات اقدامات نسنجیده دولت بر اقتصاد و کشور می‌تواند بسیار سنگین باشد و کشور را با بحران همه جانبه روبه‌رو کند.
در این میان برخی دیدگاه‌های منفی وجود دارد که دولت با برخی حاشیه‌ها به دنبال عدم‌پاسخگویی در قبال عملکرد خود به خصوص در حوزه اقتصادی است. یک سال دیگر از دوره فعالیت دولت یازدهم باقی مانده و باید دید آیا کابینه می‌تواند بر موانع موجود پیروز شود یا این فرصت را از دست خواهد داد، این چیزی است که تنها گذشت زمان، آن را روشن می‌کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟