نمایشگاه خودروهای کلاسیک در آلمان‎

در این نمایشگاه انواع موتور سیلکت های قدیمی و محصولات بنز و پورشه نمایش داده شد.


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


هشدار صالحی به منتقدان توقف راکتور اراک: با جان ۸۰ میلیون ایرانی نمی‌توان بازی کرد

هشدار صالحی به منتقدان توقف راکتور اراک: با جان ۸۰ میلیون ایرانی نمی‌توان بازی کرد

اخبار داغ | سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۲۱ | نسخه چاپي

رئیس سازمان انرژی اتمی بار دیگر در پاسخ به رئیس سابق این سازمان در دوره احمدی نژاد هشدار داد که راه اندازی غیراصولی نیروگاه اراک می تواند به حادثه ای مانند چرنوبیل تبدیل شود.

علی اکبر صالحی امروز در واکنش به انتقادهای مکرر منتقدان برجام این سخنان را بیان کرده است.

 فریدون عباسی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی سال گذشته در کمیسیون برجام مجلس گفته بود حاضر است همراه با زن و بچه اش به راکتور اراک رفته و راکتور را افتتاح کند. اما صالحی امروز بار دیگر تاکید کرد که نمی توان نسبت به جان 80 میلیون ایرانی بی توجه بود.

صالحی افزود: صنعت هسته ای صنعتی بسیار حساس است و باید در آن دقت ویژه ای صورت گیرد تا مشکلی پیش نیاید.
 
وی در ادامه گفت: زیبنده نیست که خودستایی کنم اما گاهی هجمه ها انقدر زیاد می شود که این کار لازم می شود. ما چهل سال درس این رشته هسته ای را خوانده ایم. غنی سازی بیست درصد را انجام داده ایم. ١٤-١٥ هزار نفر نیرو داریم شاید یکی دو نفر هم جابجا شده اند. می گوییم کسی را اخراج نکرده ایم اما باز می شنویم که می گویند اخراج کرده اند. 
 صالحی افزود: می گویند ٢٠ هزار ماشین اکنون به ٥ هزار سانتریفیوژ رسیده. می گوییم ٢٠ هزار سانتریفیوژ بود ولی ده هزارتا از این ها کار نمی کرد. ان ده هزارتا شده ٦ هزار عدد. 
 وی گفت: فرق ٦ هزارتا تا ١٩٠ هزار ماشین و ١٠ هزار تا ١٩٠ هزار ماشین چقدر است؟ فرض کنید الان ١٩٠ هزار ماشین داشتیم سالی 300 تن اورانیوم خام می خواست که به ٣٠ تن اورانیوم غنی شده تبدیل شود. 
 
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در طول عمر راکتور اب سنگین اراک ،٩٠ تن اب سنگین برای ٤٠ تا ٥٠ سال می خواهیم . سالی ٢٠ تن اب سنگین تولید می کنیم که در عرض ٥ سال می شود ١٠٠ تن. خب مازادش را میفروشیم.  می فروشیم ، می گویند چرا؟. نمی فروشیم می گویند چرا؟
 
وی افزود: افتخار می کنیم اورانیوم غنی شده را به قیمت خوب می فروشیم و در ازای ان ٢٢٠ تن اورانیوم گرفته ایم. متحیرم از هجمه ها. 
 
صالحی گفت: می گویند در قلب راکتور اراک بتن ریختید. می گوییم قلب نیست کلاندریا است. امریکایی ها هم حرف این عزیزان را گرفته اند و تکرار می کنند. 
 
وی افزود: ما می خواهیم راکتور را مدرن کنیم و چیز یاد بگیریم. طراحی خود را مورد تایید انها قرار دهیم.  چه کسی به شما فناوری سوخت می دهد؟
 
صالحی تاکید کرد: کار ما حساس است. باید مراقبت فراوان بکنیم. در مقابل ٨٠ میلیون نفر مسوولیم. اگر حادثه ای مثل چرنوبیل رخ دهد یک قاره را در بر می گیرد. بعضی ها می گویند ما با زن و فرزندمان داخل نیروگاه می رویم، شما شجاع هستید اما نمی توان نسبت به ٨٠ میلیون نفر بی توجه بود.
 
تکرار هشدار صالحی
 
 
 
پیش از این و در جریان بررسی توافنامه هسته ای در نشست های سال قبل کمیسیون برجام مجلس نیز صالحی در سخنانی که بطور مستقیم از تلویزیون پخش شده بود نسبت به غیرایمن بودن راه اندازی نیروگاه اراک هشدار داده بود.
یکی از محورهای جنجالی اظهارات دولتمردان احمدی نژاد در کمیسیون برجام، انتقاد به تیم هسته ای برای پذیرش توقف فعالیت راکتور اراک و تغییر کارکرد آن بوده است. اما صراحت لهجه بیش از حد برخی منتقدان صالحی را مجبور به ارائه توضیحات مهمی کرده بود.
در جلسه کمیسیون برجام، محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان خطاب به صالحی گفت: در مورد اراک جنابعالی در صحن علنی مجلس گفتید چه کسی جرأت دارد کلید راه‌اندازی آن را بزند؛ دکتر عباسی (رئیس سابق سازمان انرژی اتمی) پیش‌تر اعلام کرده بود که با خانواده‌ام به اراک می‌روم و کلید فعالیت آن را می‌زنم.
صالحی در پاسخ گفت: ممکن است فرد شجاعی پیدا شود که برود قلب رآکتور اراک را سرجایش بگذارد و با زن و بچه‌اش برود آنجا زندگی کند، آخر که چی؟ مگر شجاعت به این مسائل است، می‌خواهند 80 میلیون نفر را به خاطر اینکه بگویند شجاع هستند، به خطر بیندازند. مسائل ایمنی در هسته‌ای با ایمنی در ایران خودرو فرق دارد. اگر در ایران خودرو اتفاقی بیفتد، همان شعاع خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شما اتفاق‌هایی مثل چرنوبیل را دیده‌اید.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟