خداحافظی تهران با پل گیشا در نیمه دوم سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت پنج پل فلزی پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.<br /><br />


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.


درگیری های شدید در نبرد سرنوشت ساز حلب

جهان | دوشنبه ۱۸ مرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۵۱ | نسخه چاپي

بعد از گذشت پنج سال از شروع بحران سوریه، جنگ به یکی از مقاطع حساس خود نزدیک شده است. شهر حلب به عنوان بزرگترین شهر و قلب تجاری سوریه که در شمال این کشور واقع شده از چند هفته قبل به صحنه درگیری های گسترده و تعیین کننده بین نیروهای مقاومت و تروریست ها تبدیل شده است. در این نبرد نیروهای ارتش سوریه با کمک نیروی هوایی روسیه، نیروهای حزب الله ، ایران و عراق دست برتر را در صحنه درگیری ها دارند.
هفته گذشته بود که ارتش و نیروهای متحد در حمله‌ای غافلگیرکنند موفق شدند با عبور از خطوط در هم تنیده تروریست‌ها در شمال حلب پس از شش هفته نبرد فرسایشی جاده کاستیلو را قطع و با پاکسازی محلات بنی‌زید و اشرفیه، معامل اللیرمون و بخش‌های عمده‌ای از منطقه صنعتی خالدیه هزاران تروریست‌ را در بخش شرقی حلب به محاصره خود درآورند. پس از این محاصره بود که ابومحمد الجولانی در تصاویری ویدئویی که از شبکه الجزیره قطر پخش شد، رسما جدایی النصره از القاعده و تشکیل «جبهة فتح الشام» را اعلام کرد. بعد از این اتفاقات سیل کمک های کشورهای عربی و غربی به صورت آشکار برای پشروی تروریست ها روانه حلب شد.
ابومحمد جولانی درباره عملیات «حماسه بزرگ حلب» مدعی شده که جنگ حلب منحصر به لغو محاصره این شهر نخواهد بود بلکه موازنه قوا را در کل سوریه تغییر خواهد داد. این در حالی است که همان زمان اسلام علوش، سخنگوی گروه تروریستی جیش الاسلام که تحت حمایت عربستان است، اذعان کرد که وضعیت تروریستها در حلب بسیار بد است ولی ادعا کرد که اجازه نخواهند داد این شهر به دست ارتش سوریه بیافتد.
در حال حاضر بر اساس گزارشات همه محورهای درگیری در حلب مشتعل است. با وجود ادعای گروه های تروریستی مبنی بر شکستن محاصره محله های شرقی حلب و ارتباط با غرب شهر، اما خبر هنوز تائید نشده و درگیری های شدیدی در جبهه های مختلف این شهر علیه تروریست ها در جریان است.
همچنین خبرها حکایت از این دارد که درگیری‌های سنگینی در جبهه جنوبی غربی در شهر حلب ادامه دارد. ارتش سوریه دانشکده فنی هوایی را زیر آتش سنگین توپخانه و بمباران هوایی دارد. اتاق عملیات ارتش سوریه عنوان کرده که درگیرها برای اخراج تروریست های مسلح از دانشکده نظامی در جریان است. جنگنده های ارتش سوریه با بمباران منطقه عملیات در اطراف دانشکده های نظامی در ورودی های حلب تروریست ها را از این منطقه جدا کرده و به کمک نیروهای پیاده نظام برای پاکسازی مناطق تحت سیطره تکفیری ها در دانشکده نظامی و اطراف آن رفته اند.
روز یکشنبه جنگنده بمب افکن های سوری و روسی دهها پرواز برای بمباران مواضع تروریست های مسلح در جنوب حلب انجام دادند. درهمین حال نیروهای گردان رضوان وابسته به حزب الله خود را برای انجام عملیات بازپس گیری مناطق اشغال شده در جنوب غرب شهر حلب ( الراموسه) آماده می کنند.
در جبهه مقابل یعنی ائتلاف تروریستی جیش الفتح، متشکل از ۲۲ گروه بزرگ و کوچک، به شدت در پی شکستن محاصره حلب هستند و در این بین از کمک هلی لجستیکی و پشتیبانی جبهه عربی و غربی به شدت برخوردار هستند. این در حالی است که دیروز عنوان شد حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای زبده گروه مقاومت اسلامی النجباء عراق برای کمک به محور مقاومت وارد حلب شده اند.
به طور کلی اگر چه اخبارمتفاوت درباره تحولات میدانی در این منطقه مخابره شده است اما ارتش سوریه و جبهه مقاومت همچنان اوضاع را تحت کنترل دارد. نیروهای ارتش سوریه برای آزادسازی بخش‌های تحت کنترل گروه‌های تروریستی در استان حلب در حال اجرای یک عملیات نظامی گسترده هستند. به گزارش گروه موسوم به ناظر حقوق بشر سوریه، در هفتۀ گذشته در مجموع ۵۰۰ تروریست و نیروی دولتی در درگیری‌های دو طرف در شهر حلب کشته شدند.
گفتنی است ارتش سوریه از تاریخ ۲۷ تیر با پیشروی به سمت مناطقِ تحتِ تسلطِ تروریست ها در شرق حلب، تروریست‎ها را محاصره کرده است. حلب از سال ۲۰۱۲، یک سال پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه بین نیروهای دولتی در غرب و معارضان در شرق تقسیم شده است.
اهمیت پیروزی در جنگ حلب
برخی ناظران پیروزی در میدان حلب را به منزله فروپاشی کامل جبهه تروریست ها و حامیان جهانی و منطقه ای آنها ارزیابی کردند. عده ای دیگر پیروزی در شهر حلب را اگر چه به عنوان پیروزی حیاتی و ضربه کاری به تروریست ها ارزیابی می کنند اما آن را به مثابه پایان جنگ در نظر نمی گیرند.
در این راستا عبدالباری عطوان سردبیر رای الیوم نبردهای کنونی حلب را به نبرد استالینگراد تشبیه می کند که سرنوشت جنگ جهانی دوم را تغییر داد و پایداری روسیه در آن آغاز فروپاشی ارتش آلمان و در نهایت شکست آن را رقم زد.
حداقل باید گفت همه کشورهایی که در جنگ سوریه حضور دارند بر این مسئله اجماع دارند که هدف نیروهای مقاومت از محاصره و تصرف کامل شهر حلب این است تا در مذاکرات آینده سوریه نقش تعیین کننده تری را ایفا نمایند و وضعیت را به طور کلی به نفع خود تغییر دهند. تصرف شهر حلب توسط دولت سوریه باعث خواهد شد که نقشه آمریکا و متحدان منطقه ای آن مانند عربستان و قطر برای تجزیه این کشور با شکست روبه رو خواهد شد؛ چرا که بر اساس برخی گفته ها قرار بوده سوریه به سه کشور علوی نشین به پایتختی دمشق، سنی نشین به پایتختی حلب و کردنشین به پایتختی رقه تجزیه شود. بر اساس طرحی دیگر ظاهراً سوریه به دو کشور شمالی و جنوبی تقسیم خواهد شد؛ در این صورت حلب پایتخت سوریه شمالی‌ و سوریه جنوبی هم با مرکزیت دمشق ایجاد می شود.
تا کنون درباره نقش ترکیه در درگیری های اخیر حلب اخبار متناقض منتشرشده است. اما به نظر می رسد عامل مهمی که در پیروزی های اخیر نیروهای مقاومت و تنگ تر شدن حلقه محاصره در مناطق شرق حلب نقش تعیین کننده داشته است، کودتای ترکیه و تمرکز بیشتر اردوغان بر اوضاع داخلی این کشور بوده است. البته حمایت های آمریکا از کردها در شمال سوریه و احتمال قدرت یابی بیشتر کردها برای ترکیه به منزله خط قرمزی بوده که به عقیده برخی در صورت عدم رخ دادن کودتا نیز احتمال تغییر سیاست آنکارا در قبال بشار اسد را تقویت می کرد.
در این راستا شاید عامل تعیین کننده دیگر این عرصه سفر دو روز دیگر(۱۹ مرداد) اردوغان به روسیه و مذاکرات او با ولادیمیر پوتین باشد. رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با الجزیره عنوان کرده که موضوع سوریه، یکی از مهمترین محورهای مورد بحث در سفر وی به مسکو خواهد بود.
گفتنی است حدود چند هفته قبل از کودتای ترکیه، بشار اسد با ابراز اینکه اردوغان تمام تمرکز خود را روی حلب قرار داده است، تأکید کرد: حلب گورستانی خواهد بود که آرزوها و اهداف اردوغان و طرح های اخوانی او در آن دفن خواهد شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: سوریه ، حلب ،

دیدگاه شما چیست؟