مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


جزییات تصادف مرگبار افشین یداللهی / سورنتو افشین با تریلی تصادف کرد

علت اولیه این حادثه توقف ناگهانی سورنتو در سطح آزادراه و عدم توجه به جلو از سوی کشنده ایویکو بوده است.سهم هوش هیجانی در رابطه زناشویی همسران

اخبار داغ | يكشنبه ۱۷ مرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۴۱ | نسخه چاپي

به گفته یک روانشناس بالینی، هوش هیجانی نقش بسیار مؤثری در بهبود کیفیت رابطه زناشویی و تفاهم و رضایتمندی جنسی همسران از یکدیگر دارد و هر چقدر زن و شوهر هوش هیجانی بالاتری داشته باشند، ذهن خوانی شان در زمینۀ دستیابی به هیجانات، عواطف، احساسات و درک طرف مقابل بیشتر است و تحقیقات حاکی از این است که زنان، هوش هیجانی بالاتری نسبت به مردان دارند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر نصیر عابدینی، روانشناس بالینی در گفتگو با سلامت آنلاین گفت: هوش هیجانی شکلی از هوش است که شامل توانایی نظارت بر احساسات و هیجانات خود و دیگران، برای تمایز قائل شدن بین آن ها و استفاده از این اطلاعات برای تفکر شخصی و کارهای عملی است.
این روانشناس با اشاره به اینکه برای موفقیت در زندگی مشترک لازم نیست زن و مرد از نظر میزان هوش هیجانی در یک سطح قرار داشته باشند گفت: اگر یک زن هوش هیجانی پنجاه داشته باشد می تواند با مردی ازدواج کند که مثلاً هوش هیجانی نود دارد و هوش هیجانی بالاتر یکی از همسران می تواند به تنهایی و به نوبه خود میزان رضامندی زناشویی را در هر دو بالا ببرد و سهم بسزایی در بهبود کیفیت رابطه زناشویی و رضامندی جنسی همسران دارد.
به گفته دکتر عابدینی، هوش هیجانی توانائی موفقیت فرد را در مقابله با فشارها و اقتضاهای محیطی که در زندگی زناشویی به کرات اتفاق می افتد افزایش می دهد.
این روانشناس بالینی در پاسخ به این پرسش که هوش هیجانی در مردان و زنان چه تفاوت های کلی با یکدیگر دارد، بیان کرد: تحقیقات نشان می دهد زنان هوش هیجانی بالاتری نسبت به مردان دارند. به عنوان نمونه زنان بهتر از مردان در ابراز دقیق عواطف و تشخیص آن‌ ها عمل می ‌کنند. ضمن اینکه زنان مهارت بیشتری در استفاده از احساسات در کارشان نسبت به مردان دارند.
دکتر عابدینی افزود: پژوهش ها نشان داده که جنسیت با هوش هیجانی رابطه دارد و دختران از مهارت های بین فردی بالاتری برخوردارند. در پژوهشی دیگر در بین دانشجویان دختر و پسر مشخص شد که دانشجویان دختر در مؤلفه های هوش هیجانی از جمله خود کنترلی، خود آگاهی و هوشیاری اجتماعی نمرات بالاتری داشتند.
این روانشناس در پاسخ به این پرسش که وجود چه معیارها و ملاک هایی در فرد نشان می دهد که از هوش هیجانی طبیعی برخوردار است گفت: فرد برخوردار از هوش هیجانی طبیعی، فردی است که بتواند انگیزه خود را حفظ نماید، در مقابل ناملایمات پایداری کند، تکانش های خود را کنترل کند، کامیابی را به تعویق بیندازد، حالات روحی خود را تنظیم کند و نگذارد پریشانی خاطر، قدرت تفکر او را خدشه دار سازد.
به گفته دکتر عابدینی، هوش هیجانی را می توان از یک منظر نوعی قدرت ذهن خوانی یا قدرت تشخیص و درک هیجانات، عواطف و احساسات طرف مقابل دانست. بر این اساس هر چقدر زن و شوهر هوش هیجانی بالاتری داشته باشند ذهن خوانی شان در این زمینه ها بیشتر است که البته این موضوع برعکس هم خواهد بود. یعنی هوش هیجانی پایین سبب عدم تفاهم متقابل و اختلالاتی در درک طرف مقابل می شود. در نتیجه وجود این هوش در زندگی مشترک می تواند به استحکام روابط خانوادگی و زناشویی کمک بسزایی کند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟