آغاز اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی سازی از آغاز دریافت شماره حساب شبا از سوی مشمولان سهام عدالت خبر داد و گفت: این شماره از نیمه شب سه شنبه هفته جاری(نخستین دقایق ...


مبارزه بازیگر زن برای حقوق برابر

جسیکا چستین بازیگر سرشناس سینمای آمریکا دیگر حاضر نیست با دستمزدی ناعادلانه در یک فیلم بازی کند.


مبارزه بازیگر زن برای حقوق برابر

جسیکا چستین بازیگر سرشناس سینمای آمریکا دیگر حاضر نیست با دستمزدی ناعادلانه در یک فیلم بازی کند.


رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه ...


مبارزه بازیگر زن برای حقوق برابر

جسیکا چستین بازیگر سرشناس سینمای آمریکا دیگر حاضر نیست با دستمزدی ناعادلانه در یک فیلم بازی کند.


سکوت برزیل در قبال یک فاجعه خاموش

ورزش | جمعه ۱۵ مرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۲۱ | نسخه چاپي

بازی‌های ریو کلید خورده و حالا دیگر برای نگران شدن از آلودیگ هوا و آب و غذا مخصوصا برای کاروان‌های خبری و ورزشی مقیم دهکده المپیک خیلی دیر شده است.

به خوبی می‌شود ذهن یکی از مقامات برگزار کننده المپیک 2016 رو ردیابی کرد، شک نداشته باشید از هم اکنون منتظر پایان است و شاید با خود می‌گوید: ای کاش زودتر تمام شود، ای کاش تا آن اندازه که پیش بینی کرده‌ام، آبروریزی نشود، امیدوارم همه چیز به خوبی برگزار شود.

جهان هم برای برگزاری سرافرازانه المپیک ریو 2016 دست به دعا شود، احتمالش خیلی کم است، آلودگی شدید و عجیب آب‌های اطراف ریو، منطقه سائو کتانو و آمازون به معجزه‌ای یک باره از بین رفته و جای خود را به زلالی آب‌های آرام و آزاد آمریکای شمالی و قاره سبز بدهد.

نگرانی درباره آلودگی آب های ریو یکی از مشکلات اساسی از زمان داده شدن میزبانی به ریو بوده است. هنوز میزان زیادی از فاضلاب ریو به آب‌های گوانابارا می‌ریزد. در این آب‌ها جسد حیوانات و حتی انسان پیدا شده است. هدف مسئولان برزیلی کاهش 80 درصدی آلودگی آب بوده است. با این حال آنها کاملا در رسیدن به این هدف موفق نبودند.

شایعه عدم استفاده از آب لوله کشی داخل دهکده المپیک هم البته تکذیب شده اما احتیاط که مشخصا شرط عقل است و همین موضوع باعث شده بسیاری از کاروان‌های حاضر در دهکده الکمپیک نیز ترجیح می‌دهند حتی برای استحمام نیز از آب‌های معدنی و پلمپ شده مورد تایید کمیته بین المللی المپیک استفاده کنند. مسئولان جهانیالمپیکو مقامات برگزاری ریو 2016 مرتبا وخامت این مشکل را کم نشان داده‌اند. علاوه بر آلودگی آب مشکلات دیگر همچون امنیت و ویروس زیکا نیز مطرح شده است که نگرانی ورزشکاران را افزایش داده و به یک موضوع جدی تبدیل شده است.

با وجود برجسته بودن ورزش قایقرانی در سی و یکمین دوره از بازیهای المپیک، آب آلوده خلیج گوانابارا موجب نگرانی کارشناسان در مورد سلامتی ورزشکاران در طول رقابتهای ریو شده است. بر خلاف وعده دولت برزیل در مورد پاکسازی هشتاد درصد از زباله ها و آلودگی های این خلیج، یک روز مانده به آغاز رقابت‌ها تنها قسمت کمی از آلودگی‌ها برطرف شده است.

کارشناسان بهداشت و سلامت توصیه کرده اند که ورزشکاران ورزشهای آبی المپیک در طول رقابت دهان خود را بپوشانند. این توصیه به دلیل آلودگی شدید آب به باکتری مقاوم برابر داروها بوده است.

به گردشگران ریو نیز هشدار داده شده است تحت هیچ شرایطی با آب سواحل کنترل نشده و آزاد برزیل تماس نداشته باشند، زیرا میزان باکتری‌های موجود در سواحل بیش از حد تصور است.

المپیک ۲۰۱۶ ریو در شهر بندری ریو ده ژانیرو در حالی آغاز خواهد شد که دولت این کشور درگیر مشکلات سیاسی و اقتصادی بزرگی است و امنیت، نقص در ساختار دهکده المپیک، آلودگی آب، آلودگی هوا و ترس از ابتلا به ویروس زیکا، از نگرانیهای کاروان های ورزشی اعزامی به این رویداد بزرگ ورزشی است.

از طرفی، انتشار نتایج دو پژوهش درباره آلودگی سواحل توریستی ریودوژانیرو به «سوپر باکتری»، نگرانی‌هایی را برای شرکت کنندگان در مسابقات المپیک به‌وجود آورده است. یکی از این پژوهش‌ها که در همایشی در ماه سپتامبر در سن‌دیه‌گو ارائه شد، نشان دهنده وجود سوپر باکتری در پنج ساحل ریودوژانیرو، از جمله «کوپاکابانا»ست که مسابقات شنای آزاد و سه گانه دو، دوچرخه سواری و شنا در آن‌جا برگزار خواهند شد.

این نوع از سوپر باکتری‌ها که در حالت عادی تنها در بیمارستان‌ها یافت می شوند، موجی از نگرانی‌ها را در جامعه ورزش و برگزار کنندگان المپیک «ریو ۲۰۱۶» ایجاد کرده اند.

فاضلاب بیمارستان‌های بی‌شمار و صدها هزار خانه وارد رودخانه‌ها و شبکه‌های جریان آب در ریودوژانیرو می شوند و در سال‌های اخیر امکان شیوع این سوپر باکتری را به خارج از بیمارستان‌های این شهر فراهم کرده اند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟