مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


احمدي‌نژاد را بهشتي خواندند!

سیاست | چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۱۳ | نسخه چاپي

شبیه‌سازی احمدی‌نژاد با آیت ا... شهید بهشتی آخرین، جدیدترین و قابل تامل‌ترین مسیری است که حامیان رئیس‌جمهور قبل در دستور کار خود قرار داده‌اند. بی‌شک چنین تشبیهی از سوی بزرگان و دلسوزان کشور قابل پذیرش نیست، چرا که ویژگی‌های این شخصیت صبور و همراه امام خمینی به نحوی بود که کمتر شخصیتی در کشور را می‌توان همطراز با او دانست.
آیت‌ا... هاشمی پیش ازاین نسبت به مصادره شهدای هفتم تیر هشدار داده بود چنان که در ۳ تیر ۹۳ در دیدار اعضای خانواده شهید آیت‌ا... بهشتی به همراه جمعی از خانواده‌های شهدای هفتم تیرماه این گونه اظهار داشت که«شاید کسانی در فکر مصادره ارزش‌ها و آرمان‌های شهیدان باشند که در آن صورت مرتکب ظلمی نابخشودنی می‌شوند، چرا که به همان اندازه که ترویج مقدسات، ثواب عظیمی را نصیب انسان می‌کند، مصادره و سوءاستفاده از مقدسات نیز گناهی بزرگ و نابخشودنی است.»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح تلاش‌های دشمنان برای حذف و کمرنگ کردن نام امام حسین (ع) در طول سالیان سال، گفت:« تلاش و کوشش دشمنان در این زمینه نه تنها نتیجه عکس داد بلکه یاد و خاطره این امام عزیز، همواره در ذهن و قلب تمامی انسان‌های آزاده جاری است و هر روز بیشتر از گذشته می‌درخشد و این وعده خداوند است که شهدا زنده‌اند و نزد خداوند رزق و روزی مخصوص دارند.»
آغاز مصادره از کانال تلگرامی!
اکنون به نظر می‌رسد آن مصادره‌ای که آیت‌ا... هاشمی نسبت به آن هشدار داده بود، در حال وقوع است که کلید آن هم در گروه‌های مجازی زده شده است، چنانکه گروهی از حامیان احمدی‌نژاد اقدام به راه‌اندازی کانالی به نام «شباهت‌های احمدی‌نژاد و بهشتی» کردند و در ابتدای آن هدف از راه‌اندازی این کانال تلگرامی را چنین اعلام کرده‌اند:«هدف از تشکیل این کانال تبیین شباهت‌های دکتر احمدی‌نژاد مظلوم و شهید بهشتی و همچنین خنثی کردن دسیسه‌های احتمالی از سوی بدخواهان خارجی و به ویژه داخلی می باشد و از اینکه در راه حفظ جان بهشتی زمان ما را یاری می‌کنید، کمال تشکر را داریم.»
محتوای این کانال هم موضوعاتی است که دلسوزان انقلاب را نگران می‌کند، چرا که در راستای تفرقه ارزیابی می‌شود، از آن جمله می‌توان به انتشار بخشی از سخنان شهید بهشتی به آیت ا... مصباح‌یزدی اشاره داشت که درباره دکتر شریعتی است. نقد این سخنرانی متوجه مصباح‌یزدی و رفتار اوست که به عنوان مثال در بخشی از آن آمده است:«موضع من در برابر دکتر شریعتی و کارهای او موضع بهره‌برداری صحیح است، نه لگدکوب‌کردن، نه لجن‌مال‌کردن و نه ستایش‌کردن و بالابردن. بلکه حسن استفاده از سرمایه‌ای در خدمت هدفی، با روشنگری بدون کمترین محافظه‌کاری برای تمام نقطه‌های ضعف او... من با صراحت به جناب آقای مصباح اعلام کردم، جناب آقای مصباح! اجمالا به شما بگویم، من در برابر دکتر شریعتی نقد سالم و سازنده خواهم داشت... جناب آقای مصباح، در بحثی که با ایشان کردم فرمودند من به عنوان اتمام حجت می‌گویم. گفتم برادر، اتمام حجت چیست؟! من به عنوان یک فرد کارشناس این فن می‌گویم. اگر قرار است در روحانیت کسی به عنوان صاحب نظر در مسائل مربوط به نسل جوانِ درس‌خوانده در ارتباط با مذهب نام برده شود، لااقل من که یکی از آنها هستم.
عمرم را در این راه گذراندم. من به عنوان کارشناس صاحب‌نظر این فن می‌گویم این «اتمام حجت»های شما خطرناک است.» علاوه بر این متن‌ها تصاویری از احمدی‌نژاد در این کانال منتشر شده است که به عنوان مثال در حال گپ زدن با کودک فقیر است یا احمدی‌نژاد در حال بوسیدن دستان کارگران و اقشار دیگر را نشان می‌دهد. یکی از تصاویر تبلیغ سخنرانی او در بافق است که در زیر آن نوشته شده است:«کسی که آمدنش را، نمی‌شود گرفت و دستبند زد و به زندان انداخت» مفهوم این عبارت مشخص نیست و شاید حربه‌ای برای مظلوم نمایی است. یکی از تصاویر هم احمدی‌نژاد را نشسته بر کف زمین در حال قرائت قرآن یا ادعیه نشان می‌دهد و در این تصویر بر مردمی بودن او تاکید شده است! نکته جالب آنجاست که در زیر تمامی تصاویر منتشر شده در این کانال عبارت: «دکتر مظلوم احمدی‌نژاد؛ بهشتی زمان...» درج شده است!
دیدگاه احمدی‌نژاد درباره شهید بهشتی
موضوعی که باید به آن توجه شود دیدگاه احمدی‌نژاد درباره شهید بهشتی است، چنانکه بیان کرده بود: «شهید بهشتی تئوری انقلاب را تبیین، ‌تدوین و در عرصه اجرایی جاری می‌کرد و در آن زمان نظام افرادی در طراز ایشان کمتر داشت. اگر ایشان فرصت می‌یافت تا دیدگاه‌های خود را در عرصه اجرایی عملیاتی کند، یقینا وضع به گونه‌ای دیگر پیش می‌رفت. نظیر تعبیری که حضرت امام راحل درباره ایشان فرمودند شهید بهشتی یک ملت بود برای ملت ایران، در قرآن درباره حضرت ابراهیم به کار برده شده است. در عرصه اقتصاد، دیدگاه‌های شهید بهشتی یکی از بهترین، دقیق‌ترین و عمیق‌ترین دیدگاه‌هاست. ایشان تاکید داشتند که بیت المال باید به طور مساوی بین همگان تقسیم شود و در همان سال ۱۳۵۹ معتقد بودند که زمان اجرای این کار در حال گذشتن است.» برخی این گمانه را مطرح کردند که شاید به راستی احمدی‌نژاد هم بی‌تمایل به شبیه‌سازی با دکتر بهشتی نباشد و در راستای همین دیدگاه، به محور سخنرانی‌های اخیر او که گفتمان امام (ره) و انقلاب است اشاره می‌کنند.
در اندیشه بهشتی خواندن مشایی!
ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که احمدی‌نژاد بر شباهت شهید بهشتی با اسفندیار رحیم مشایی تاکید زیادی داشت، چنانکه حجت‌الاسلام مهدی طائب عضو شورای مرکزی قرارگاه عمار در اردیبهشت ۹۲ در همایش بصیرتی در نوشهر گفت:«من به احمدی‌نژاد گفتم شما می‌توانید به جریان اصولگرایی کمک کنید، آقای مشایی در این خط دهی‌ها آبروی شما را می‌برد! اما احمدی‌نژاد اعتقاد دارد که مشایی همانند بهشتی مظلوم است. احمدی‌نژاد تنها به حرف آقای مشایی گوش می‌دهد که با وجود توصیه خیرخواهانه رهبری و دلسوزان نظام، تاثیری بر ایشان نداشته و موجب ضربه به شخص ایشان می‌شود نه اینکه بتواند به نظام آسیب وارد کند.»
شهید بهشتی اهل گذشت بود
این بی‌مهری‌ها برای فرزندان شهید بهشتی غریب نیست و سال‌هاست برخی برای مظلوم نمایی، فرار از پاسخگویی و غیره از نام این شهید بزرگوار استفاده می‌کنند و بر همین اساس محمدرضا بهشتی گفته است: «مرحوم بهشتی در یک سال و نیم آخر به‌شدت در معرض هجمه‌ها و فشارها و ترور شخصیتی قرار گرفته بود و عجیب بود که تا این اندازه حملات تیز متوجه ایشان بود، آن‌هم از جوانب مختلف و ترور فیزیکی ایشان هم در امتداد آن بود. قبل از آن خیلی زمینه‌سازی شده و شبهه‌هایی درباره چهره‌ای مانند مرحوم بهشتی در جامعه بود و با شهادت ایشان یک‌باره چنان پرده‌هایی فروریخت‌، آن‌هم در زمانی چنان کوتاه که در هنگام دفن یا روزها و ماه‌های بعد خیلی از افراد آمدند و از ما حلالیت می‌خواستند. پاسخ ما به همه آنها این بود که ایشان گفته‌اند اگر کسی نسبت به شخص من مساله ای را مطرح کرده باشد، من گذشت کرده‌ام. ولی مگذارید بار دیگر ناآگاهی ما را به عرصه برخوردهای غیر منصفانه بکشاند.»
منبع: فرارو
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟