پژو 508 در ایران؛ زنگ خطر برای رنو تلیسمان

ایران خودرو بزودی Peugeot 508 را به بازار سدان‌های لوکس ایران وارد می‌کند. در غیاب تویوتا کمری، کیا اپتیما و رنو تلیسمان اصلی‌ترین رقیب پژو 508 ...


تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


واکنش رقبای فرهادی به «ترامپ» و تحریم مراسم اسکار

اصفر فرهادی، کارگردانی فیلم «فروشنده» که در میان رقبای اسکار خارجی تنها فیلمسازی است که به صورت مستقیم هدف این قانون مهاجرتی قرار گرفت.بارش برف در محورهای ۱۱ استان/ وضعیت جاده های کشور

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا از بارش برف در محورهای ۱۱ استان خبر داد و گفت: تردد در جاده های برفی تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر ...


خانه‌تکانی «پوتین» در کرملین

جهان | چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ ساعت ۸:۲۸ | نسخه چاپي

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با تغییر ١٥ عضو ارشد دولت روسیه درهفته گذشته در دولت تغییرات اساسی ایجاد کرد.
به گزارش نیوزویک، سخنگوی پوتین اعلام کرد که این تغییرات ازجمله تغییرات روتین بوده است اما برخی از این اخراج و استخدام‌ها در راستای تأمین استراتژی‌های اخیر کرملین و جایگزینی افرادی است که به نظر می‌رسد برای انجام این استراتژی‌ها اعتماد بیشتری می‌توان به آنها داشت. درمیان این تغییرات ٥ فرماندار، ٤ پست فرستاده رئیس‌جمهوری، معاون وزیر کشور، سفیر روسیه در اوکراین و معاون رئیس گارد ملی (جایی که وظیفه حفاظت از رئیس‌جمهوری را برعهده دارد) دیده می‌شود.
پاییز امسال روس‌ها در انتخابات مجلس شرکت می‌کنند و طی دو‌سال مجددا برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌شوند. پوتین هنوز اعلام نکرده که آیا در چهارمین دوره نیز در انتخابات شرکت خواهد کرد یا نه اما نزدیکان او می‌دانند که دولت روسیه باید تأثیر بسزایی در بازیابی اقتصاد داشته باشد تا بتواند رأی‌دهندگان را قانع کند. برای این منظور کرملین احتیاج به فرمانداران و فرستاده‌هایی دارد که بتواند به آنها اعتماد کند.
انتخابات‌ها در سپتامبر امسال تنها انتخابات مجلس نیست. فرستاده‌های جدید رئیس‌جمهوری و کادر‌های تعویض‌شده برای این انتخاب شده‌اند که تصور می‌شود در کارشان مؤثرترند.
با وجود بیانیه ماه گذشته پوتین مبنی بر اطمینان دادن نسبت به خروج کشور از رکود اقتصادی‌ای که در اواخر ٢٠١٤ به کشور ضربه زده بود. با این حال ٨٤درصد روس‌ها خواهان تغییرند. درعین حال ٤٢درصد روس‌ها معتقدند که مقامات روسیه فاسدند و سیاست‌ها را به نفع مسائل شخصی خودشان تغییر می‌دهند. فساد و اقتصاد دومعضل اصلی پوتین و مدودف است که می‌خواهند برای تأثیرگذاری در رأی‌های ماه سپتامبر خودشان را در مقابله با آنها جدی نشان دهند.
پوتین به‌عنوان یک جاسوس شوروی به خوبی شناخته شده است و بسیاری از مقامات سرویس‌های امنیتی روسیه که به «سیلویکی» معروفند، درکنار پوتین رشد کرده‌اند. در روز پنجشنبه رئیس‌جمهوری دوتن از افراد سرویس‌های امنیتی فدرال و سرویس‌های حفاظتی فدرال را به‌عنوان فرماندار انتخاب کرد.
پوتین همواره علاقه داشته که افرادی از سرویس‌های امنیتی را به‌عنوان هیأت دولت و مشاوران نزدیک خودش انتخاب کند و این احتمالا به دلیل پیشینه خود او در این سرویس‌هاست. در دوران پوتین، کرملین پر از افراد سیلویکی یا سیاست‌مدارانی از سرویس‌های امنیتی و نظامی شامل مردان قدرتمند روسیه و هم‌پیمانان نزدیک پوتین بوده است. انتصاب افراد سیلویکی به‌عنوان فرماندار، ادامه این تحکیم حضور افراد امنیتی است و کنترل کرملین را برمناطق افزایش می‌دهد. انتصاب‌های جدید، خروج مقامات سابق سرویس نظیر استعفای متحد نزدیک او یعنی ولادیمیر یاکونین رئیس راه‌آهن در تابستان گذشته را تأیید کرده و به چرخش کرملین برای استخدام اعضای سرویس‌های امنیتی و حفاظتی معنی می‌دهد.
یکی از اخراج‌شده‌ها نیکیتا بلیخ فرماندار منطقه کیروف است. او از معدود افرادی است که خارج از حزب متحد روسیه یعنی حزب پوتین بوده است. او به اتهام فساد بازداشت شد و ٣روز قبل از اخراجش را در بازداشتگاه پلیس به سر می‌برد. او تمام اتهاماتش را رد کرده است. چه او به جرم فساد متهم باشد یا نه، او جزو معدود افرادی است که کرملین چرخشی برای او ایجاد نکرده، بلکه او را مستقیما اخراج کرده است؛ چراکه پوتین اعتمادش را به او از دست داده است. متحدان لیبرال این فرماندار اکنون نگران جایگاهشان هستند.
یکی دیگر از اهداف این تجدید سازمان، فرستادن پیغام به فرمانداران و سیاست‌مدارانی است که باید مراقب منحرف‌شدنشان از اهداف کرملین باشند. فرماندار بلیخ یکی از معدود فرمانداران باقی‌مانده بود که از اعضای حزب متحد روسیه نبوده و از همکاران اصلاح طلب لیبرال آناتولی کوبیاس به شمار می‌رفت. لازم به ذکر است که این فرماندار برکنارشده توسط رئیس‌جمهوری سابق یعنی دیمیتری مدودف انتخاب شده بود.
سفیر روسیه در اوکراین میخائیل زورابف نیز از دیگر اخراجی‌هاست. او مشاور سابق مدودف درخلال بحران اوکراین ٢٠١٤ بود که گزارش‌ها به طرفداری او از رئیس‌جمهوری حمایت شده ازسوی اتحادیه اروپا یعنی پترو پروشنکو صحه می‌گذارد. او در مقابله با غرب در اوکراین موضع سختی را درپیش نگرفت و به نظر می‌رسد مثال دیگری برای سفت‌کردن گره کرملین است. این می‌تواند با ادغام کریمه که در‌سال ٢٠١٤ از اوکراین جدا شد، به کرملین در ارتباط باشد. این منطقه هم‌اکنون هیچ وضع ویژه‌ای در روسیه ندارد و اختلاف بیشتری را بین قوانین روسیه از یکسو و قوانین بین‌المللی و اوکراین ازسوی دیگر اقامه می‌کند. کرملین احتیاج به سفیر آشتی جو درچنین شرایطی ندارد. بنابراین باید دید چه کسی جانشین سفیر قبلی خواهد شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟