واردات بنزین از بودجه ۹۶حذف شد؛ سال آینده بنزین وارد نمی‌کنیم

معاون وزیر نفت با بیان اینکه سال آینده واردات بنزین به طور کامل متوقف خواهد شد، گفت: برنامه‌ای برای ارائه لایحه اخذ مجوز واردات بنزین در قالب ...


علی لاریجانی، رییس شورای‌عالی فراکسیون‌ها شد

ابتکار لاریجانی، اصول‌گرایان مجلس را زیر یک سقف برد

اصول‌گراها در مجلس بالاخره اکثریت شدند

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره تکلیف فراکسیون‌بندی‌های مجلس دهم هم مشخص شد.


«لیسانسه‌ها» بعد از وزارت کشور به مرزداران رسیدند+تصاویر

عوامل مجموعه تلویزیونی «لیسانسه‌ها» دوباره به لوکیشن اصلی خود مرزداران بازگشتند.جدیدترین روش در اسپرت‌کردن ماشین+تصاویر

به تازگی روکشهایی با طرح (زنگ زدگی فلز) تولید شده که به سادگی روی بدنه خودرو چسبانده می‌شود. این روکشها به شدت مورد پسند جوانان قرار گرفته است.


مصرف گاز کشور در ۴ سال اخیر دو برابر شد

اقتصاد | سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵ ساعت ۰:۶ | نسخه چاپي

وزیر نفت گفت: امسال فازهای 19 ، 18، 20 و 21 پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسند و بر این اساس تولید گاز از پارس جنوبی در سال 96 از روزانه از میلیون مترمکعب فراتر می‌رود.
وزیر نفت در پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه گازرسانی به روستاها از اولویت های دولت یازدهم است،گفت: امسال هشت هزار میلیارد تومان برای این بخش اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه شرکت ملی گاز ایران یکی از گسترده ترین شبکه‌های خدمات‌رسانی در سطح کشور را در اختیار دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر به طور میانگین 90 درصد جمعیت کشور یعنی 99 درصد از جمعیت شهری و بیش از 60 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش گاز هستند.
به گفته زنگنه در حالی مصرف گاز کشور در سال 57 تنها 2.5 میلیارد مترمکعب بود که این رقم در سال 68 به 4.5 میلیارد مترمکعب و در سال 76 به 46 میلیارد مترمکعب رسید.
وی ادامه داد: مصرف گاز در سال 84 به 100 میلیارد مترمکعب و در سال 92 به 145 میلیارد مترمکعب رسید.
وزیر نفت تصریح کرد: پیش بینی می کنیم مصرف گاز کشور در سال96 به 284 میلیارد مترمکعب برسد که این به آن معناست طی سالهای 92 تا 96 مصرف گاز در کشور رشد 2 برابری را تجربه خواهد کرد.
وزیر نفت در ادامه با اشاره به این که جمعیت تحت پوشش شبکه گازرسانی کشور در سال 57کمتر از یک درصد بوده است، ادامه داد: جمعیت تحت پوشش شبکه گاز رسانی در سالهای 68، 76و 84 به ترتیب 9، 27 و 61.8 درصد بوده است که این رقم در سال 92 به 87 و اواخر سال گذشته به 90 درصد رسیده است.
زنگنه با اشاره به اینکه در سال 96 بیش از 95درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار می‌گیرند تصریح کرد: با توجه به وجود نقاط پراکنده در کشور که گازرسانی به آنها نیازی نیست، پوشش بیش از 95 درصدی به معنای گازرسانی به کل کشور است.
وی با اشاره به این که نمی‌توان از مصرف گاز صحبت کرد و به تولید گاز اشاره ای نداشت، گفت: تولید از پارس جنوبی در سال 84، 41 میلیارد مترمکعب بوده است که در سال 92به 95میلیارد مترمکعب و در سال 94به 130 میلیارد مترمکعب رسیده است.
به گفته زنگنه، تولید از پارس جنوبی در سال 96 به 236 میلیارد مترمکعب می رسد که براین اساس ظرفیت پالایشی گاز نیز باید افزایش یابد.
زنگنه ادامه داد: در حالی ظرفیت پالایش گاز در سال 57حدود 31 میلیون مترمکعب بوده است که این رقم در سال 92به 548 میلیون مترمکعب رسید که پیش بینی می شود در سال  96 به هزار میلیون مترمکعب برسد.
وی با بیان این که حدود 70درصد سبد انرژی کشور را گاز تشکیل می دهد، افزود: طی 2سال آینده، فرآورده های مایع تنها برای بخشی از حوزه حمل و نقل مصرف خواهد شد و مصرف گاز مایع، نفت سفید و نفت کوره نخواهیم داشت.
وزیر نفت با بیان این که گاز طبیعی جایگزین سوختهای نامبرده می شود، تصریح کرد: آثار چنین اقدامهایی از هم اکنون نیز مشهود است و از این رو در فکر صادرات این سوختها هستیم.
زنگنه با اشاره به این که طرحهای گازرسانی روستایی با سرعت پیش می رود، یادآور شد: در تلاش هستیم که امسال هشت هزار میلیارد تومان در گازرسانی روستایی هزینه کنیم و همان طور که آقای عراقی خبر دادند، اواخر امسال یا اوایل سال آینده گاز به زاهدان می رسد.
وی با اشاره به میلیونها دلار هزینه ای که برای احداث هر کیلومتر خط لوله صرف می شود، افزود: هم اکنون خط لوله های عظیمی برای انتقال گاز عسلویه به نقاط مصرف در حال اجراست و برای صادرات نیز برنامه های زیادی داریم.
به گفته زنگنه، برای افزایش صادرات گاز به روزانه 200 میلیون مترمکعب برنامه ریزی شده است و در این زمینه صادرات گاز با خط لوله به کشورهای همسایه و پروژه ایران ال ان جی، در الویت هستند.
وزیر نفت با اشاره به نسل جدید پتروشیمی ها که با اتکا به صنعت گاز در سالهای گذشته بنیان گذاشته شده اند، به تولید محصولات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال در پتروشیمی هایی که با اتکا به گاز تولید می کنند در مجموع سه میلیون و 193هزار تن محصول به دست آمده است در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال 2 میلیون و 868 هزار تن بوده است.
زنگنه با اشاره به گاز رسانی به نیروگاهها گفت: نیروگاه ها درسال 91 معادل 61 میلیارد مترمکعب سوخت مصرف کردند که از این میان 36 درصد آن گاز مایع بوده است.
وزیر نفت با بیان این که سهم گاز مایع مصرفی نیروگاهها طی سالهای اخیر روند نزولی داشته است، ادامه داد: در سال 93 حدود 27درصد و در سال 94 حدود 18 درصد سوخت مصرفی نیروگاهها گاز مایع بوده و این سهم امسال به کمتر از 10 درصد می رسد.
وی با یادآوری این که با پیگیری‌های انجام شده مشکلات مالی در پارس جنوبی رفع شده است، اظهار داشت : با حمایتهای صورت گرفته فازهای 12، 15، 16و 17به تولید رسیده اند که در مجموع از محل این بهره برداری از این فازها 160میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشی گاز و 140میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه شده است.
به گفته زنگنه امسال فازهای 19 ، 18، 20و 21 به بهره برداری می رسند که براین اساس تولید گاز از پارس جنوبی در سال 96 روزانه از 400 میلیون مترمکعب فراتر می رود.

منبع: فارس

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: