جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.


افتتاح آزمايشگاه ملی نقشه برداری مغز/

جهانگيری: يكی از رويكردهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنيان شدن اقتصاد است

سیاست | دوشنبه ۱۱ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۳۲ | نسخه چاپي

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با حضور معاون اول رییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت. جهانگیری:

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (دوشنبه) با حضور در دفتر فنی دانشگاه تهران، ضمن افتتاح این آزمایشگاه بخش های مختلف آن را مورد بازدید قرار داد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با توضیحات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس این آزمایشگاه، در جریان امکانات و ظرفیت های این مرکز تحقیقاتی قرار گرفت.
وی همچنین پس از این بازدید در نشستی با حضور مسئولین و مدیران آزمایشگاه اظهار داشت: مطمئناً راه اندازی چنین مراکزی با تجهیزات پیشرفته و امکانات روز دنیا، آن هم در شرایطی که کشور با تحریم ها و فشارهای بین المللی مواجه بوده است، نیازمند همت والایی است که باید به دست اندرکاران راه اندازی این مرکز خسته نباشید و خدا قوت گفت.
جهانگیری افزود: ایران کشوری است که نیازمند توسعه و پیشرفت است و از جهات گوناگون نظیر مسائل فرهنگی، منابع در اختیار و نیروی انسانی تحصیلکرده و شرایطی که در منطقه دارد، شایسته آن است که به کشوری توسعه یافته تبدیل شود.
معاون اول رییس جمهور توسعه علم و فناوری را پیشنیاز توسعه پایدار کشور دانست و افزود: توسعه علم و فناوری مهمترین زیرساخت و جهت گیری است که می‌تواند منجر به توسعه کشور شود.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه علم و فناوری اظهار داشت: در سال های اخیر با جهت گیری رهبر معظم انقلاب در بخش علم و فناوری، توسعه این بخش به یک گفتمان عالمانه تبدیل شده است و خوشبختانه باعث ایجاد حساسیت و اهتمام لازم در همه مردم و بخش های مختلف نسبت به ضرورت توسعه علم و فناوری شده است.
جهانگیری با یادآوری دستاوردهای خوب دولت تدبیر و امید در بخش علم و فناوری تصریح کرد: خوشبختانه در این سال ها توفیقات خوبی به خصوص در بخش فناوری های نوین نظیر سلول های بنیادین، هوا و فضا و نانو تکنولوژی داشته ایم و محققین و پژوهشگران کشور توانسته اند دستاوردهای خوبی را برای کشور به ثبت برسانند که البته باید به طور جدی مورد حمایت قرار گیرند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه سهم پژوهش بعنوان یک شاخص در تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته بالا است، افزود:‌ بخش قابل توجهی از این بودجه به تحقیقات و پژوهش اختصاص می یابد اما در ایران هنوز نتوانسته ایم در این زمینه موفق عمل کنیم که البته این نقیصه دلایل متعددی دارد و یکی از این دلایل بزرگ بودن دولت است و دولت ناچار است بخش قابل توجهی از بودجه کشور را به پرداخت حقوق کارکنان و مسائل جاری اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما کارمندان پس از بازنشستگی هم از دولت خارج نمی شوند بلکه وقتی به سن بازنشستگی می رسند، پاداش قابل توجهی از دولت دریافت می کنند و حقوق بازنشستگی آنها از یک ردیف به ردیف بودجه ای دیگر منتقل می شود و این گونه نیست که حقوق خود را از صندوق های بازنشستگی دریافت کنند. متاسفانه اکثر صندوق های بازنشستگی برای پرداخت حقوق اعضای خود به دولت وابسته هستند و برخی صندوق ها نظیر صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به صورت صد در صد به دولت وابستگی دارند.
جهانگیری ادامه داد: این موضوع باعث شده تا دولت نتواند آنطور که باید به بخش هایی که لازم است توسعه پیدا کند، توجه نماید و منابع لازم را به این بخش ها اختصاص دهد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله کشور گفت: در این سند تاکید شده که ایران باید به رتبه نخست علمی منطقه دست یابد و امروز که نیمی از مدت زمان تعیین شده برای این سند سپری شده شاهد آن هستیم که رقبای کشور ما در منطقه به سرعت در حال توسعه هستند و مسیر توسعه این کشورها کند نشده است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه نقشه جامع علمی کشور تصویر روشنی پیش روی ما قرار داده تا بر اساس برنامه ای منظم به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کنیم.
جهانگیری افزود: در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز به صورت جدی توصیه شده که باید نقشه جامع علمی کشور مورد توجه قرار گیرد ضمن آنکه یکی از جهت گیریهای مهم اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین سیاست های کلی است که همه صاحبنظران نسبت به آن باور دارند، اضافه کرد: حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان نیز یکی از اصلی ترین جهت گیری های اقتصاد مقاومتی است بدین معنا که همه بخش ها باید براساس دانش اداره شوند و این موضوع نقش پژوهشگران و محققین کشور را بسیار پر رنگ خواهد کرد.
وی ادامه داد: وزارت نفت توافقنامه ای را با برخی دانشگاه های برتر کشور منعقد ساخته است که براساس آن قرار است بسیاری از کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با صنعت نفت کشور به این دانشگاه ها واگذار شود که انتظار ما این است که در حوزه صنعت و سایر بخش ها نیز شاهد این اتفاق مثبت باشیم.
جهانگیری با تاکید براینکه اگر با سرعت به سمت توسعه حرکت کنیم قادر خواهیم بود فاصله خود را با کشورهای پیشرفته کاهش دهیم، خاطرنشان کرد: توسعه بخش های نانو، بایو، فناوری اطلاعات و علوم شناختی باید در دستور کار همه دستگاه های کشور باشد که البته در معاونت علمی و فناوری برای این چهار حوزه علمی ستادهای جداگانه ای راه اندازی شده است.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت علوم شناختی در توسعه و آینده کشور گفت: امروز توسعه و رفاه مردم به فناوری های جدید نظیر علوم شناختی وابسته شده است و دولت مکلف است در این بخش ها سرمایه گذاری بیشتری کند و برنامه ای راهبردی برای توسعه این علوم داشته باشیم به گونه ای که همه دستگاه ها بر آن متمرکز شوند.
وی با یادآوری اینکه متاسفانه گاهی هماهنگی و ایجاد تعامل بین دستگاه ها به سختی انجام می شود، خاطرنشان کرد: ایجاد تعامل میان دستگاه های مختلف نیازمند سازوکار جدیدی است که البته در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز شاهد آن هستیم که کارها به گونه ای برنامه ریزی شده که همه دستگاه های مرتبط در سازوکار مدیریتی و اداره این مرکز نقش دارند و این سازوکار در تعامل بین دستگاه ها می تواند به عنوان یک الگوی جدید و موفق مطرح گردد.
جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود اقدامات صورت گرفته در ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز را مهم و ارزنده دانست و گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید در حد امکانات بودجه، به این ستاد کمک کند تا دغدغه های موجود برای امور جاری و برنامه های توسعه این ستاد به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.
در این جلسه که وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و استاندار تهران نیز حضور داشتند، رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز گزارشی از اهداف آزمایشگاه و تاریخ تاسیس آن ارائه کرد و ضمن تشریح مراحل نصب و راه اندازی تجهیزات این آزمایشگاه گفت: تجهیزات نصب شده از کاملترین و به روز ترین تجهیزات موجود در دنیا بوده و در منطقه نیز منحصر به فرد است.
وی همچنین توضیحاتی درباره خدمات این آزمایشگاه ارائه کرد و افزود: تجهیزات موجود در این آزمایشگاه به صورت برابر در اختیار کلیه محققین کشور قرار خواهد گرفت.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نیز در این نشست در سخنانی گزارشی از چیستی، نقش و اهمیت این آزمایشگاه در آینده کشور ارایه و بر اهمیت توسعه علوم و فناوری های شناختی تاکید کرد.
گفتنی است آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از بخش های مختلفی نظیر ام آر آی، تحریک مغناطیسی مغز، تحریک الکتریکی مغز، طیف نگاری مادون قرمز عملکردی، الکتروانسفالوگرافی و پردازش آنالیز تصاویر تشکیل شده است.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویر برداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و ارایه خدمات دانش بنیان و روزآمد در حوزه علوم و فناوری های شناختی ایجاد گردیده است.
این آزمایشگاه مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده، تصاویر و سیگنال و همچنین آزمایشگاه واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی است.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟