سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


10 ماشین پلیس که در دنیا همتا ندارند + تصاویر

خودروهای پلیس در هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردارند و معمولا از ماشین های قدرتمندی برای پلیس استفاده می شود. در کشور ما هم به تازگی از خودروی ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


داوودی: ۱۵ درصد منابع بانک‌ها پارسال صرف واردات شد/ قدرت بانکها ۸ برابر بانک مرکزی است

اقتصاد | پنجشنبه ۰۷ مرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۵۸ | نسخه چاپي

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه منابع آبی و غذایی ایران به راحتی تکافوی جمعیت 300 میلیون نفری را می‌دهد،‌ گفت: سال گذشته 15 درصد از منابع تخصیصی بانک‌ها صرف واردات مواد اولیه شده است.
پرویز داوودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در آئین افتتاحیه دوره تخصصی خبرنگاری اقتصاد مقاومتی در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس،‌ گفت: هدف از اقتصاد مقاومتی ترسیم چشم‌انداز آینده و تمرکز بر اهداف برای عبور از خطرات احتمالی و طبقه‌بندی اولویت‌ها است.
معاون اول رئیس جمهور در دولت نهم با بیان اینکه ایران هم اکنون در جنگ اقتصادی قرار دارد، گفت:‌ مردم ایران در سال 1357 با کلام امام (ره)‌ به پا خاستند که در آن زمان اعلام شد، در حال جنگ هستیم، هم اکنون بیش از ۳۷ سال از انقلاب می‌گذرد و در موقعیت‌های زمانی مختلف ابزارهای این جنگ متنوع شده است؛ به طوری که هم اکنون در زمان کنونی ابزار اقتصادی به عنوان یکی از ابزارهای این جنگ علیه کشور به کار رفته و حال آنکه باید بدانیم که این جنگ مانعی ندارد.
وی افزود: اگر تصور شود که ایران نیز می‌تواند همجوار کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشد و با تصور اینکه باید نگاه تمدن‌مآبانه به دنیا نگاه کرد، چیزی جز خیالات در دنیای امروز نیست، واقعیت امروز حاکی از خوی استکباری کشورهای مذکور دارد که بر اساس تجربیات تاریخی نشان داده که این خوی تا به امروز هیچ تغییری نکرده است، بنابر این وقتی ایران در مقابل این ماهیت استکباری ایستاده، تصور کار کردن با هم خیال‌بافی و ساده‌لوحانه است.
داوودی با اشاره به سخنان رهبری مبنی بر اینکه در حالت جنگ با استکبار قرار داریم، گفت: تعبیر قرارگاه از سوی رهبر انقلاب اسلامی برای اقتصاد به معنای موقعیت جنگی است. نگاهی به ریشه‌های تاریخی و مطالعه آن نشان می‌دهد، چه به لحاظ علمی و تجربی و به چه لحاظ استدلال‌های عقلی ماهیت جنگی با کشور برقرار است و این در حالی است که اقتصاد مقاومتی بدلی در برابر فشارهای کشورهای استعمارگر است.
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به تعبیری یعنی اینکه نان و آب خود را داشته باشیم، به نحوی که دشمنان هیچ گاه نتوانند کشور را تحریم کنند. بر این اساس منابع طبیعی، مصرف و فرآیندها در کنار نیروی انسانی باید طوری تلفیق شوند که دشمنان نتوانند خواسته‌های خود را به ما تحمیل کنند.
این مقام مسؤول از تأکیدهای رهبر انقلاب اسلامی در 24 بند سیاست اقتصاد مقاومتی سخن گفت و افزود: هر خبرنگاری باید 5 ویژگی اصلی اقتصاد مقاومتی را همواره در ذهن خود مرور کرده و به ‌آنها توجه داشته باشد، این اصول شامل عدالت بنیانی و هوشیاری در این رابطه، مردمی بودن، دانش‌بنیانی، درون‌زایی و برون‌نگری است.
وی ادامه داد:‌ چنانچه بخواهیم اقتصاد مقاومتی در کشور صورت گیرد، به طور حتم باید الگوهای دینی،‌ علمی و سنتی ـ اسلامی وجود داشته باشد، خبرنگار هوشیار باید در برابر الگوهای توسعه غربی موضع‌ بگیرد، تا بتواند سره را از ناسره تشخیص بدهد.
وی افزود: در این راستا نمی‌توان به سیستم‌های بروکراسی دولتی تکیه کرد، چرا که نیازمند حرکت جهادی است. تنها با حرکت‌های جهادی می‌توان به موفقیت دست یافت، کما اینکه در دوران جنگ تحمیلی نیز هر جا با تکیه به نیروهای نظامی و بسیجی جهادگر می‌شد، با موفقیت توأم بود.
داوودی با بیان اینکه سخنان رهبر انقلاب همواره متکی بر آمارها و میزان توان داخلی کشور است، عنوان کرد: ایران در حوزه‌های نفت و گاز پتروشیمی،‌معادن، نیروی انسانی و منابع استراتژیک، جزو رده‌های برتر دنیا است و بر اساس مستندات می‌توان اثبات کرد که ایران به خوبی می‌تواند از لحاظ منابع آب و غذایی جمعیت 300 میلیون نفری را پوشش دهد.
داودی افزود: رهبر انقلاب اسلامی با اشراف به این امکانات بر اجرای اقتصاد مقاومتی بر کشور تأکید می‌کنند. وابستگی ایران به نفت باعث شده تا دولت ایران به لحاظ ابعاد و از منظر صف بسیار بزرگ و با عدم کارآیی مواجه باشد. در عین حال بخش خصوصی نیز وابسته به دولت بوده و بهره‌وری‌ها را از ایران کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه  نظم و انضباط و قانون‌گرایی در اقتصاد ایران پایین می‌باشد،‌ گفت: اغلب اوقات طرح‌های اجرایی با تأخیر زمانی انجام می‌شود و این در حالی است که سیستم‌ها‌ی تأمین اجتماعی با نقص‌هایی مواجه است. این شرایط باعث شده تا در برخی شهرهای کشور وضعیت برق به شرایط اسفناکی به ویژه در شهرهای جنوبی کشور برسد.
وی ادامه داد: توزیع ناعادلانه درآمد با شکاف شدیدی مواجه شده است و این در حالی است که هرگاه در دولت‌های مختلف قصد داشته‌اند که تورم را کاهش دهند،‌ از آن طرف به رکود دامن زده شده و یا برعکس وقتی رکود را می‌خواهند به رونق تبدیل کنند، تورم افزایش یافته است.
وی با اشاره به خاطره‌ای از مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان فعالیت دولت دهم گفت: در آن زمان عنوان می‌شد که رئیس جمهور وقت به دلیل سخنانی که در مورد تحریم‌ها عنوان کرده، باعث شده تا اقتصاد ایران با مشکلات ساختاری مواجه شود که در آن زمان پاسخ دادم که این موضوع ناشی از مشکلات مدیریتی داخل است.
داودی عنوان کرد:‌ اقتصاد مقاومتی به دنبال آن است که اقتصاد ایران نان و آب خود را به دست خودش به دست بیاورد. غربی‌ها با بررسی دقیق گزارش‌های اقتصادی ایران و سنجیدن آنها به خوبی می‌دانند که کشور امروز با مشکلات اقتصادی و ساختاری مواجه است و بر همین اساس بر روی این نقطه ضعف فشار می‌آورند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سه پیش‌نیاز اصلی برای حل مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت:‌ داشتن تفکر انجام کار با تکیه بر توانایی داخلی با عنوان پیش‌نیاز نخست این اصول می‌تواند اقتصاد مقاومتی را با موفقیت به سرانجام برساند. در حالی که گاهی اوقات شنیده می‌شود که تفکر توان داخلی به سخره گرفته می‌شود.
وی افزود: افرادی که هزاران هزار میلیارد تومان ثروت اندوزی کرده و جیب‌های گشادی برای خود دوخته‌اند، نمی‌توانند اقتصاد مقاومتی را اجرا کنند. چرا که نمی‌توانند برای کپرنشین‌های جنوب کرمان تصمیم درستی بگیرند.
معاون اول اسبق رئیس جمهور گفت: بر این اساس پاداش‌های میلیاردی یا حقوق‌های میلیونی متضاد با اصول اقتصاد مقاومتی است و با حقوق‌بگیران 800 یا 900 هزار تومانی که باید علاوه بر خرج زندگی با اجاره‌خانه و مشکلات معیشتی دیگر مواجه باشند، جور در نمی‌آید. بر این اساس برای خارج کردن آلودگی نباید شخص تصمیم‌گیر در کشور آلوده باشد.
وی افزود: پیشنهاد دوم در این زمینه راه‌اندازی شبکه اطلاعات به هم پیوسته است، نمی‌توان بدون اطلاعات برنامه‌ریزی درستی کرد، نداشتن اطلاعات باعث بروز قاچاق در کشور می‌شود، این در حالی است که در نظام اطلاعاتی شفاف همه امور قابل رؤیت است.
وی با اشاره به بستر اطلاعاتی شبکه‌های اجتماعی گفت: پر حجم‌ترین کانال‌های اطلاعاتی شبکه‌‌های اجتماعی هم اکنون متعلق به کشورهای ایران، پاکستان،‌ افغانستان است که خروجی آنها به ناسا در ایالات متحده آمریکا منتقل می‌شود. بر همین اساس رهبر انقلاب اسلامی ضمن تشکیل شورای عالی فضای مجازی همواره بر راه‌اندازی اینترنت ملی نیز تأکید کردند.
داوودی جایگاه بانک‌ها را به عنوان سومین ابزار تأثیرگذار برای موفقیت اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: امروز قدرت بانک‌ها در اقتصاد ایران از لحاظ مدیریت پولی کشور به 8 برابر قدرت بانک مرکزی رسیده است در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد بانک‌ها در سال 94، مبلغ 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف کشور تخصیص داده‌اند که شامل 52 درصد به بخش بازرگانی و مابقی به سایر بخش‌ها از جمله کشاورزی و صنعت و معدن بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس آمار موجود، بخش بازرگانی حدود 263 هزار میلیارد تومان از مبالغ مذکور را به عنوان سرمایه در گردش خود به منظور خرید مواد اولیه انتقال داده است. این در حالی است که واردات ایران نیز در سال گذشته مبلغ 52 میلیارد دلار بوده که گفته می‌شود، در کنار آن مبلغ 23 میلیارد دلار نیز به صورت قاچاق به کشور وارد شده است. بنابر این در مجموع حدود 75 میلیارد دلار در سال گذشته به کشور واردات انجام شد که با احتساب دلار 3500 تومانی می‌توان گفت ارزش واردات ایران به 262 هزار میلیارد تومان بالغ شد.
وی ادامه داد:‌ از سوی دیگر در سال 94 رشد تولید ناخالص داخلی ایران در پایان سال به یک درصد مثبت رسید، در حالی که اخیراً به تازگی عنوان شده که این رشد در محدوده عدد صفر بوده است، در عین حال تورم پارسال نیز بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی حدود 12 تا 15 درصد محاسبه شد که می‌توان با در نظر گرفتن تورم 14 درصدی در کنار نرخ رشد یک درصدی عنوان کرد که سال گذشته رشد GDP در محدوده 15 درصد رشد کرده است، این در حالی است که رشد نقدینگی در سال 94 نیز 30 درصد اعلام شد که وقتی سرعت گردش پول و نقدینگی مورد محاسبه قرار می‌گیرد، باید مجموع این ارقام با رشد تولید ناخالص داخلی و تورم برابر باشد.
وی گفت: همچنین سرعت گردش پول 15 درصد کاهش یافته است. به عبارتی 30 درصد از منابع بانک‌ها در حالی به تولید اختصاص داده شده که تولیدکننده داخلی از این پول تنها 15 درصد بهره‌مند شده است، به عبارتی بهتر بانک‌ها 30 درصد از منابع خود را  به اقتصاد تخصیص داده‌اند که 15 درصد آن به کشور گردش نداشته است، یعنی تسهیلات بانک‌ها که در حدود 263 هزار میلیارد تومان برای خرید مواد اولیه در نظر گرفته شده بود، در مقابل از طریق واردات نیز به ورود اجناس و مواد اولیه منتهی شده است.
داوودی افزود: باید با نظارت بر بانک‌ها میزان تسهیلاتی که بانک‌های دولتی و خصوصی به واحدهای تولیدی می‌دهند، تحت نظارت و سنجش قرار می‌گیرد. نسبت تسهیلات بانک‌ها در برنامه‌های توسعه‌ای در حالی به صورت توصیه‌ای عنوان شده که متأسفانه حتی این توصیه‌ها نیز رعایت نمی‌شود. صادرات کشور در حالی 8 درصد عنوان شده که هم اکنون این رقم از یک دهم درصد فراتر نمی‌رود.
داوودی افزود: اگر نتوان اقتصاد را تربیت کرد و برون‌گرایی اقتصاد مقاومتی را ایجاد نکرد،‌وضعیت اقتصادی با شرایط بدتری مواجه خواهد شد، بانک‌ها به دلیل نقش مهم آنها در اقتصاد و گردش پول می‌توانند در این زمینه از جایگاه بارزی برخوردار باشند. در زمینه مفاسد اقتصادی نیز اگر جیب افراد بسته مانده و اطلاعات منسجمی منتشر شود، مفاسد نیز کمتر خواهد شد.

منبع: فارس

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟