کشف موجودی شبیه موجود افسانه ای نقش بسته بر تخت جمشید!+تصاویر

موجودی شبیه سر ستون های تخت جمشید در سواحل آمریکا پیدا کردند که دانشمند ها را بسیار متعجب کرده.و آن ها هنوز پی تحقیقاتی در روی این جانور عجیب ...


سدهای تهران سرریز می‌شود؟

بارندگی‌های اخیر موجب شده که ۴۲ درصد حجم سدهای تهران پر شود که در مقایسه با سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است اما پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های ...


اشتباه عجیب در مورد رحمتی

سرپرست استقلال اعلام کرد دروازه‌بان این تیم در بازی با تراکتورسازی تبریز اخطاری دریافت نکرده است.


پیش فروش ویژه پژو207 آغاز شد (+جزئیات)

ایران خودرو 207 i را به صورت پیش فروش و با پیش پرداخت 15و 20 میلیون تومان عرضه کرده است.


تهدید قلعه‌نویی به بازداشت و فرار برانکو؛ سر چند نفر را شکستند!

دیدار تیم‌های فوتبال تراکتورسازی تبریز و پرسپولیس درشرایطی به پایان رسید که پس از این بازی ورزشگاه اختصاصی تراکتور پر بود از درگیری‌های ...


تصادف اتوبوس «مان» ربطی به یکطرفه بودن جاده چالوس ندارد

تصادف اتوبوس «مان» ربطی به یکطرفه بودن جاده چالوس ندارد

جامعه | چهارشنبه ۰۶ مرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۴۳ | نسخه چاپي

پلیس‌راه راهور ناجا اعلام کرد: رسیدگی واظهارنظر درباره علت وقوع تصادفات رانندگی بر عهده افسران راهنمایی و رانندگی ناجاست و ورود سایر دستگاه ها یا سازمان ها به این حوزه فاقد وجاهت قانونی است.
به گزارش  خبرگزاری مهر ، پلیس‌راه راهور ناجا افزود: رسیدگی و اظهارنظر درباره علت وقوع تصادفات رانندگی برابر قوانین متعدد از جمله تبصره ۳ ماده ۱۴ و ماده ۱۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹، مواد ۱۴ و ۳۶ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۱۳۹۵، ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارات ناشی از تصادفات رانندگی به وسیله نقلیه موتوری مصوب ۱۳۴۵، ماده واحده قانون بر عهده افسران راهنمایی و رانندگی ناجاست وهیچ گونه خلاء قانونی از این حیث وجود ندارد و ورود سایر دستگاه ها یا سازمان ها به این حوزه فاقد وجاهت قانونی است.
بر اساس این گزارش، چنانچه در بررسی‌های کارشناسی قصور متصدیان ذیربط در هر یک از سازمان‌های دولتی یا غیردولتی در وقوع تصادف احراز شود کاشناسان تصادفات به موجب تبصره ۳ ماده ۱۴ به تکلیف قانونی مبنی بر انتساب تقصیر به مقصرین مربوط اقدام می‌ کند.
فلذا افسران کارشناس پلیس‌راه در راستای انجام وظیفه ذاتی و قانونی محوله پس از بررسی‌های فنی و کارشناسی علت تامه تصادف اتوبوس «مان» به شماره ۶۱۲ع۲۲ایران۲۷ در مورخ ۹۵/۵/۲ در محور کرج - چالوس را بی مبالاتی راننده اتوبوس به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه در قوس راه (نقض ماده ۱۲۹ آیین‌نامه راهور) احراز و تعیین کرده اند.
لیکن در امور مرتبط با ایمنی ترافیک به دلیل چند وجهی بودن مقوله ایمنی و مسئولیت دستگاه‌های مختلف در تامین و ارتقای ایمنی عبور و مرور این دستگاهها حسب نوع مسئولیت و بدون اینکه مداخله‌ای در تعیین مقصر یا علت قضایی تصادف داشته باشند نسبت به شناسایی عوامل تسهیل کننده وقوع یا تشدید برخورد با هدف انجام اقدامات پیشگیرانه اقدام می کند.
در خصوص یکطرفه بودن محور کرج - چالوس و تاثیر آن بر وقوع تصادف مورد نظر ذکر این نکات ضروری است که اولاً اتوبوس مذکور در فاصله یک کیلومتری محل حادثه حدود نیم ساعت توقف در محل آش فروشان واقع در دهانه جنوبی تونل کندوان داشته است و در فاصله آغاز حرکت اتوبوس از نقطه توقف کامل تا محل حادثه به دلیل مسافت محدود یک کیلومتری و وجود قوس‌های متعدد و متصل به هم امکان رسیدن اتوبوس به آستانه سرعت غیرمجاز حتی با وجود یکطرفه بودن مسیر وجود ندارد.
ثانیاً به دلیل افزایش تصاعدی تقاضای سفر از جاده کرج - چالوس در روزهای پایانی هفته و تردد بیش از حد اشباع خودروها از آن و همچنین نبودن محور جایگزین که بتواند پاسخگوی حجم سنگین تقاضای سفر هموطنان باشد، یکطرفه شدن مقطعی مسیر برای عبور دادن جریان ترافیک اجتناب‌ناپذیر است که البته راه‌حل مناسب برای پاسخگویی به این نیاز ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقلی متناسب با الزامات ترافیکی است. از طرفی انسداد مسیر چالوس واحتمال ریزش کوه و... بسیار محتمل است و ضروریست قبل از بروز بحران از توقف خودروها در طول مسیر به هر شکل ممکن جلوگیری کرد.
به هر حال برای انجام اقدامات پیشگیرانه از تصادفات ناوگان عمومی حمل و نقل جاده ای ضمن بهره‌گیری از سامانه‌های نوین الکترونیکی برای تقویت نظارت بر عملکرد متصدیان و رانندگان ناوگان می‌بایستی از ظرفیت‌های قانونی مندرج در تبصره یک ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با تمرکز بر رسیدگی به تخلفات ایمنی شرکت‌ها و موسسات حمل و نقل بار و مسافر قبل از اینکه منتهی به حوادث ناگوار ترافیکی شود حداکثر استفاده را نموده و در عین حال ارتقاء‌ روش های آموزش رانندگان حرفه‌ای متناسب با مهارت‌های عملی مورد نیاز نبایستی مورد غفلت قرار گیرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟