از دربی اهواز تا دربی اهوازی ها کنار زاینده رود؛ در انتظار خداداد

هفته سیزدهم لیگ برتر را می توان یکی از حساس ترین هفته های برگزار شده این مسابقات دانست.


کاهش ساعت کار بانوان شاغل کلید خورد؛ جزئیات مصوبه ابلاغی دولت

بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی بانوان شاغل به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد؛بر این اساس زمان کار بانوان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته ...


خوش استایل ترین ستاره های هفته

مجله هارپرز بازار بریتانیا و چند نشریه مد اینترنتی دیگر، هر هفته فهرستی از خوش پوش ترین و خوش استایل ترین ستاره ها و سلبریتی های دنیا را گردآوری ...


ماجرای کشف حجاب پگاه آهنگرانی واقعیت دارد؟!+عکس

پگاه آهنگرانی با حضور در پردیس چارسو و فعالیت در جشنواره سینما حقیقت به شایعات درباره کشف حجاب و مهاجرت خود پایان داد.


بچه ناخلفی که بازیگر شد؛ وقتی کیانیان به رضایی لهجه مشهدی یاد داد

حبیب رضایی با حضور در برنامه «35» از خاطرات دوران کودکی خود گفت و درباره بازیگری و بازیگردانی در سینمای ایران توضیح داد.


سامانه ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند (سامانه ثابا) راه اندازی می شود

سامانه ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند (سامانه ثابا) راه اندازی می شود

جامعه | چهارشنبه ۰۶ مرداد ۹۵ ساعت ۹:۵۵ | نسخه چاپي

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با هدف شناسایی و حمایت از بناهای واجد ارزش پایتخت سامانه «ثابا» را راه اندازی می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، پژمان پشمچی زاده معاون شهرسازی و معماری  شهرداری تهران با اشاره بر اهمیت  بافت های تاریخی،  ملی و فرهنگی که دارای ارزش های  هنری، میراثی و معماری فاخر است،  گفت:  «با راه اندازی  سامانه ثابا (ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند) با اطلاعات ارسالی تشکل‌ها، شهروندان و متخصصین، بانک اطلاعات جامع این ابنیه با ارزش را جمع آوری کرده تا ضمن فرهنگسازی و آرشیو اطلاعات این ابنیه امکان حفاظت و نگهداری این سازه ها فراهم شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: «این سامانه  می تواند به عنوان بانک اطلاعاتی جامع  ابنیه با ارزش پایتخت،  با ثبت اطلاعات، اسناد و مدارک وحتی مکتوب سازی اطلاعات شفاهی  سازه ها  و ساختمان های دارای معماری تاریخی و فاخر به ارجاعات علمی و تخصصی بعدی کمک کند. ضمن اینکه تجمیع اسنادی که ممکن است به طور عادی در اختیار نهادهای مسئول نباشد، شرایط ثبت ملی این ابنیه را تسهیل خواهد کرد.
وی همچنین درباره روندهای انجام این طرح افزود: «ترجیح مدیریت شهری تهران این است جمع‌آوری اطلاعات و رصدهای میدانی با همکاری شهروندان و تشکل‌ها انجام و جمع آوری شود. در سامانه ثابا با مدیریت توسط ستاد معاونت معماری و شهرسازی و پس از بررسی و تایید اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سامانه‌های مردمی روی یک لایه احتیاطی بر نقشه طرح تفصیلی اعمال می‌شود.»
پشمچی زاده با اشاره به اتفاق ناگوار تخریب خانه توران (خانه همسر سوم رضاخان) ضعف ساختاری در زمینه حفظ آثار ارزشمند را یاد آور شد و گفت: «این سامانه کمک خواهد کرد تا ضعف عملکرد نهادهای مسئول در ثبت آثار ملی، با اضافه شدن یک لایه به طرح تفصیلی تا حدی جبران شود. این سامانه با کمک به مدیریت شهری در شناسایی این ابنیه، در تامین شرایط حفظ و نگهداری این اماکن موثر خواهد بود».
وی در تشریح سامانه ثابا گفت: «شهرداری در پی درخواست مالکین وسازندگان در چارچوب ضوابط تعیین شده پروانه تخریب ونوسازی صادر میکند، دراین بین در صورتیکه ملک مورد درخواست، از طرف میراث فرهنگی به عنوان ابنیه دارای ارزشی تاریخی مشخص و معرفی شده باشد شهرداری موظف است از صدورپروانه تخریب ونوسازی جلوگیری کند. این در حالیست که بعضاً به دلیل عدم تشخیص به موقع برخی از ابنیه میراثی و با ارزش تاریخی  از سوی مرجع مربوطه، پروانه تخریب و نوسازی طبق روال می بایست صادر شود که با راه اندازی سامانه ثابا، با شناسایی اولیه آثار امکان مطالعه بیشتر ملک قبل از صدور پروانه در شرایط ویژه فراهم شود.
معاون شهردار تهران در ادامه گفت: «سامانه ثابا می تواند گام نخستین و آغاز فرایندی جهادی-مردمی به منظور شناسایی گسترده بافت های ارزشمند تاریخی و میراثی باشد و قطعا بررسی اطلاعات ثبت شده از جمله بازدید های میدانی و استعلامات از مبادی ذیربط اقدامات تکمیلی در فرایند راه اندازی سامانه ثابا خواهد بود». وی تاکید کرد: «اگر می‌خواهیم در حفظ  بافت  های تاریخی  وارزشمند حضور فعال و قوی داشته باشیم باید  به نقش و حضور شهروندان بعنوان صاحبان اصلی  این ابنیه  اهتمام  ویژه صورت گیرد تا مردم نیز در بهسازی، بازسازی و مرمت این مجموعه  مسئولان را  همراهی کنند».
معاون شهردار تهران با اشاره بر اینکه  بافت‌های فرسوده تاریخی همچنان نیازمند توجه ویژه برای احیا و مرمت هستند، گفت: «همپوشانی موثر مشارکت شهروندان و مدیریت شهری می تواند گام موثری  برای حفظ بخش‌هایی از بافت‌های فرسوده  باارزش در دل بافت‌های شهری  باشد که از  نظر ها دور مانده است و این اقدام می تواند به مثابه زنجیره‌ای در  تصمیم‌گیری برای احیای وحفظ  این بافت‌ها   تاثیر گذار باشد در غیراین صورت هویت‌های تاریخی و ارزشمند این بناها  از بین  خواهد رفت».
پشمچی زاده همچنین به مکان رویدادهای تاریخی نیز اشاره کرد  و گفت: در کنار بافت های ارزشمند با شاخص هایی میراث و معماری ، شهروندان می توانند بافت و اماکن دارای ارزشهای ویژه در غالب مکان رویدادهای اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و .... رانیز در این سامانه ثبت کنند که این موضوع می تواند به باز آفرینی هویت شهری کمک بسزایی کند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران  افزود:  «باتوجه به گسترش شهر نشینی و تحولات ساختاری  در بافت شهری با گذر زمان با تکمیل این سامانه  قادر خواهیم بود. نقشه و موقعیت مکانی بافت های تاریخی و با ارزش  را نیز تهیه کرده  و در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کلی همچون  اجرای  طرح جامع و تفصیلی، حفاظت از این بافت ها را  در محدوده های خاص و مشخص مورد توجه قرار  دهیم  و از ضربه احتمالی  به بافت های بارزش جلو گیری کنیم.
وی تاکید کرد: «در آینده نیز با تکمیل این سامانه و بانک اطلاعات  موجود ، مدیریت شهری و سازمان های متولی می توانند در حفظ و نگهداری و مرمت این ابنیه با ارزش به صاحبان این سازه ها کمک و ارایه خدمات کرده  تا حیات  این بناهای با ارزش از تخریب های احتمالی حفظ و حراست شود.»

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: