گزیده اخبار مهم انتخابات در هفته گذشته

دیدار مهم سران اصولگرا؛ تکرار حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی

اخبار انتخابات در هفته گذشته با یک ابلاغیه مهم آغاز شد که در آن، مقام معظم رهبری متن سیاست‌های کلی انتخابات را به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند. در این هفته جناح‌های سیاسی کشور هم فعالیت‌های آهسته اما پیوسته خود را برای انتخابات ۹۶ ادامه دادند.


ریزه کاری های دکوراسیون اتاق کودک

طراحی داخلی فعالیت عجیب و دشواری به حساب نمی آید؛ ولی طراحی بعضی محیط ها، مخصوصا دکوراسیون اتاق کودک، ریزه کاری ها و جزئیاتی دارد که برای آن باید نکات مهم طراحی داخلی را در نظر بگیرید.طرح تشکیل «ارتش اروپایی» و دلشوره‌های انگلستان

بعد از رای مردم انگلستان به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بار دیگر زمزمه هایی درباره تشکیل ارتش واحد اروپایی به گوش می رسد که چالشی بزرگ برای انگلیس محسوب می شود.


محافظ آنجلینا جولی و برد پیت از زندگی شخصی آنها گفت

محافظ سابق آنجلینا جولی و برد پیت به بیان نکاتی از زندگی آنجلینا جولی و برد پیت پرداخت.


وقفه تنفسی خواب، خطر آب سیاه چشم را افزایش می‌دهد

وقفه تنفسی خواب، خطر آب سیاه چشم را افزایش می‌دهد

سلامت | سه شنبه ۰۵ مرداد ۹۵ ساعت ۱۳:۲۲ | نسخه چاپي

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار سندروم وقفهٔ تنفسی انسدادی در خواب هستند حدود ۱۰ برابر بیشتر از افرادی که دچار این وضعیت نیستند در معرض ابتلا به بیماری آب سیاهِ چشم قرار دارند.

محققان با بررسی اطلاعات دربارهٔ افرادی که سطح فشار چشمی‌شان طبیعی بود اما به بیماری آب سیاهِ چشم (OSAS) دچار شده بودند، دریافتند که عصب بینایی می‌تواند به خاطر کمبود اکسیژن بدون بروز فشار چشمی، دچار آسیب شود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از هلث‌سایت، بیماری آب سیاهِ چشم نوعی بیماری است که در آن عصب بینایی به خاطر فشار زیاد چشمی دچار آسیب شده و منجر به کم شدن دامنهٔ دید می‌شود. با این حال، به لحاظ فنّی به سختی می‌توان به طور پیوسته میزان فشار چشمی را در زمان خواب سنجید. برای سنجش این مشکل، زمانی که به طور مداوم روند تنفس بیماران مبتلا به OSAS در طول خواب متوقف می‌شد، محققان از یک سنسور مخصوص شبیه به لنز تماسی چشم به منظور ارزیابی تغییرات فشاری استفاده کردند. به طور طبیعی اگر افراد تنفس (بازدم) را متوقف کنند، فشار داخل قفسهٔ سینه زیاد شده و فشار چشمی افزایش می‌یابد.

در این تحقیق مشخص شد زمانی که افراد تنفس‌شان به طور موقت قطع می‌شد، به شکل غیرمنتظره‌ای فشار چشمی‌شان کاهش پیدا می‌کرد. در واقع این افراد به خاطر بسته شدن مجاری هوایی می‌خواستند عمل دم را متوقف کنند نه بازدم را که به فشار کمتر در داخل قفسهٔ سینه منتهی می‌شد. از طرفی آنها اثرات کم‌اکسیژنی را هم در شرایطی آزمایش کردند که توقفِ تنفسی باعث ‌شد میزان اکسیژن اشباع در خون کاهش یافته و احتمالا به آسیب به عصب بینایی و در نهایت بیماری آب سیاهِ چشم بیانجامد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: