تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


شهباززاده به نفت تهران پیوست

مهاجم پیشین تیم فوتبال آلانیا اسپور ترکیه به نفت تهران پیوست.وقفه تنفسی خواب، خطر آب سیاه چشم را افزایش می‌دهد

وقفه تنفسی خواب، خطر آب سیاه چشم را افزایش می‌دهد

سلامت | سه شنبه ۰۵ مرداد ۹۵ ساعت ۱۳:۲۲ | نسخه چاپي

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار سندروم وقفهٔ تنفسی انسدادی در خواب هستند حدود ۱۰ برابر بیشتر از افرادی که دچار این وضعیت نیستند در معرض ابتلا به بیماری آب سیاهِ چشم قرار دارند.

محققان با بررسی اطلاعات دربارهٔ افرادی که سطح فشار چشمی‌شان طبیعی بود اما به بیماری آب سیاهِ چشم (OSAS) دچار شده بودند، دریافتند که عصب بینایی می‌تواند به خاطر کمبود اکسیژن بدون بروز فشار چشمی، دچار آسیب شود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از هلث‌سایت، بیماری آب سیاهِ چشم نوعی بیماری است که در آن عصب بینایی به خاطر فشار زیاد چشمی دچار آسیب شده و منجر به کم شدن دامنهٔ دید می‌شود. با این حال، به لحاظ فنّی به سختی می‌توان به طور پیوسته میزان فشار چشمی را در زمان خواب سنجید. برای سنجش این مشکل، زمانی که به طور مداوم روند تنفس بیماران مبتلا به OSAS در طول خواب متوقف می‌شد، محققان از یک سنسور مخصوص شبیه به لنز تماسی چشم به منظور ارزیابی تغییرات فشاری استفاده کردند. به طور طبیعی اگر افراد تنفس (بازدم) را متوقف کنند، فشار داخل قفسهٔ سینه زیاد شده و فشار چشمی افزایش می‌یابد.

در این تحقیق مشخص شد زمانی که افراد تنفس‌شان به طور موقت قطع می‌شد، به شکل غیرمنتظره‌ای فشار چشمی‌شان کاهش پیدا می‌کرد. در واقع این افراد به خاطر بسته شدن مجاری هوایی می‌خواستند عمل دم را متوقف کنند نه بازدم را که به فشار کمتر در داخل قفسهٔ سینه منتهی می‌شد. از طرفی آنها اثرات کم‌اکسیژنی را هم در شرایطی آزمایش کردند که توقفِ تنفسی باعث ‌شد میزان اکسیژن اشباع در خون کاهش یافته و احتمالا به آسیب به عصب بینایی و در نهایت بیماری آب سیاهِ چشم بیانجامد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟