تاریخچه تکامل فرمان خودرو فرمول یک+تصاویر

فرمول یک همیشه با استفاده از مهندسانی که در طول سال‌های متمادی، راه‌حل‌های فنی و تخصصی ارائه کرده‌اند، پیشرفته‌ترین شکل موتوراسپرت بوده ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


همراه با«فیروزه نیشابور» از اعماق زمین تا نگین انگشتری +تصاویر

آبی، اصیل و اشرافی... این‌ها صفت‌هایی هستند که در تمام دنیا برای مرغوب‌ترین سنگ ایرانی به کار می‌رود. سنگی که اولین و قدیمی‌ترین معدنش در ...


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


حکیمی پور: بازسازي جناح راست سنتي به نفع دموكراسي ايراني است

سیاست | سه شنبه ۰۵ مرداد ۹۵ ساعت ۱۰:۴۸ | نسخه چاپي

طیف معتدل جناح راست که راه خود را در سال ٩٤ از بخش تندرو این جریان جدا کرده بود در انتخابات ٩٦ چه کنشی خواهد داشت؟  احمد حکیمی‌پور، دبیرکل اراده ملت ایران معتقد است که اختلاف‌نظرهای ساختاری بین طیف‌های مختلف این جریان راه رسیدن به نامزدی واحد را سخت و ناهموار کرده است.
ارزیابی شما از وضعیت کنونی جریان رقیب چیست؟ آیا موضع‌گیری اصولگرایان برای انتخابات ٩٦ یکی است؟
معرفی کاندیدای واحد از سوی اصولگرایان با توجه به تفرق و مشکلات درون‌جناحی بسیار مشکل خواهد بود. انتخابات ٩٢ ثابت کرد که اصولگرایان در رسیدن به کاندیدای واحد مشکلات زیادی دارند. در واقع هماهنگی و همدلی میان دو طیف معتدل اصولگرا و طیف افراطی این جریان کاری مشکل خواهد بود. هر طیفی از این جریان راه خود را می‌رود و این مساله حتی در موضع‌گیری‌های بین انتخاباتی آنان هم مشهود است. چندی پیش بود که برخی اعضای حزب موتلفه اعلام کردند در انتخابات ٩٦ کاندیدای اختصاصی معرفی خواهند کرد.
از طرفی جبهه پایداری که در انتخابات ٩٤ توانست نقشی پررنگ در انتخابات ایفا کند، بعید است که به کم راضی شود. طیف احمدی‌نژاد هم دیگر بخشی از این جریان است که مشکلاتی برای اصولگرایان ایجاد کرده است. پدیده احمدی‌نژاد از آغاز دوره دوم تبدیل به معضلی برای این جریان شده است. با وجود اینکه اصولگرایان از او برائت جستند اما همچنان بسیاری از معادلات سیاسی از سال ٩٢ به این سو به سبب آن دستخوش تغییر شد و صحنه بازی به نفع اصلاح‌طلبان تغییر کرد. طیف احمدی‌نژاد بعید است که دوباره با جریان اصولگرا همکاری داشته باشد اما از سویی روی پایگاه رای جناح راست می‌تواند تاثیر بگذارد. همه این موارد دلیل بر این است که این جریان انسجام و یکپارچگی لازم برای انتخابات ٩٦ را ندارد و برای رسیدن به وحدت راهی سخت را باید طی کند.
به نظر شما چرا برخی از چهره‌های جامعه روحانیت و شخصیت‌های سیاسی جناح راست اعلام کرده‌اند که تمایل به حمایت از آقای روحانی در سال ٩٦ دارند؟
به هر حال آقای روحانی شخصیتی است که در جریان اصولگرایی سابقه و ریشه‌ای دارد و پیشینه سیاسی او به جریان اصولگرایی معتدل بازمی‌گردد. در انتخابات ٩٢ نیز کسانی بودند که پشت آقای روحانی بودند. افرادی که در ستاد آقای روحانی بودند و اصولگرا بودند. لذا بعید به نظر نمی‌رسد که برخی چهره‌های اصولگرا از آقای روحانی در انتخابات ٩٦ حمایت کند. ریزش رای جریان اصولگرا به نفع آقای روحانی در انتخابات آتی بیش از سال ٩٢ خواهد بود. آقای روحانی حلقه وصلی بین دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا است و همین مساله در پایگاه اجتماعی دو جریان هم صادق است. آقای روحانی بخشی از آرای پایگاه اجتماعی دو جریان سیاسی را می‌تواند به نفع خود در انتخابات آتی بگیرد. از سال ٩٢ تاکنون تحولات مهمی از نظر آرایش سیاسی در جناح‌های کشور به وجود آمد و مشی اعتدالی با روی کار آمدن دولت آقای روحانی در ایجاد این تحولات نقش داشت.
حمایت یا عدم‌حمایت اصولگرایان از آقای روحانی ممکن است شکافی را در این جریان ایجاد کند؟
به هر حال بخشی از جریان تند و رادیکال جریان اصولگرا مخالف آقای روحانی است و نقدهای تند و تیزی هم به دولت او دارند. آنها با امکاناتی که در اختیار دارند و در رسانه‌های تحت‌پوشش خود به تخریب دولت پرداخته‌اند. اگر بخشی از این جریان تصمیم بگیرد که از آقای روحانی حمایت کند، ایجاد شکاف در جریان اصولگرا در انتخابات آتی بعید نخواهد بود. مسلما بخش تندروی جناح راست راه خودش را خواهد رفت. جریان معتدل اصولگرا نیز بعید است که مایل باشد که هزینه اشتباهات بخش تندرو را بدهد.
با حمایت اصولگرایان از آقای روحانی جناح راست چه وضعیتی را پیدا  می‌کند؟
جریان راست یک جریان ریشه‌دار و پایدار در کشور است. با روی کار آمدن دولت‌های نهم و دهم دچار مشکلات درونی شد و انسجام ساختاری خود را از دست داد. در حال حاضر آنها تلاش می‌کنند که خود را بازسازی کنند. عملا خط‌کشی‌هایی را با جریان انحرافی و تندرو انجام داده‌اند. این برای نشاط سیاسی و شفافیت فعالیت سیاسی در جامعه ما خوب است و من آن را به عنوان یک فرصت می‌بینم. اصلاح‌طلبان هم به‌شدت منتظر بازسازی جناح راست سنتی هستند چرا که این بازسازی به نفع فرآیند دموکراسی در ایران است.
به هر حال جریان اصولگرا تلاش می‌کند تا تکلیفش را با طیف‌های مختلف مشخص کند. خط‌کشی‌ها شفاف‌تر می‌شود. جریان راست سنتی تمایل به حمایت از آقای روحانی دارد و این مساله ممکن است باعث ایجاد شکاف در این جناح شود. اگر شکاف جناح راست تا انتخابات آتی حل نشود آرای پایگاه اجتماعی این جریان شکسته می‌شود و این مساله به ضرر این جریان خواهد بود. در این حالت یک صورت‌بندی جدید سیاسی رخ خواهد داد که آرایش نیروها با تغییراتی همراه خواهد بود.
چقدر احتمال می‌دهید نواصولگرایان با نامزدهای جدیدی همچون آقایان زاکانی، صفارهرندی، پرویز فتاح، جلیلی و... در انتخابات ٩٦ حاضر شوند؟
طیف جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران و رهپویان مسلما کاندیدای خودشان را خواهند داشت و راه‌شان را از دیگر بخش‌های جریان اصولگرایی جدا خواهند کرد. احتمالا اگر اصولگرایان بر همین مدار پیش بروند شاهد دو یا سه نامزد از سوی جناح راست در انتخابات آتی خواهیم بود.
این کاندیداها در مقابل آقای روحانی چقدر شانس دارند؟
این مساله‌ای است که مردم باید درباره آن نظر دهند. اصلاح‌طلبان استقبال می‌کنند که جریان راست با همه توان خود در انتخابات شرکت کنند و فضای انتخابات رقابتی باشد. با توجه به سنت نظام انتخاباتی بعد از انقلاب بعید است که دولت آقای روحانی برخلاف دولت‌های پیشین یک‌دوره‌ای باشد. تاکنون رقیب جدی و رقیبی که بتواند تهدیدی باشد در جریان راست برای مقابله با آقای روحانی دیده نمی‌شود.
به نفع آقای روحانی است که رقیب او از طیف تندرو جریان راست باشد یا طیف معتدل؟
اگر رقیب آقای روحانی خط کشی کاملا روشنی نسبت به مواضع آقای روحانی داشته باشد رقابت برای او راحت‌تر خواهد بود. الان خط‌کشی عمده را با آقای روحانی جریان رادیکال و تندرو اصولگرایی دارد. نهایتا این مردم هستند که کاندیدای موردنظر خودشان را انتخاب می‌کنند.
بهترین مدلی که اصولگرایان می‌توانند در انتخابات ٩٦ به کار ببرند چه مدلی است؟
اصولگرایان در درجه اول باید در اردوگاه خودشان تکلیف‌شان را معلوم کنند. خیلی‌ها هستند که عنوان اصولگرایی را با خود حمل می‌کنند اما در مشی و روش با هم تفاوت‌های زیادی دارند. در بین افکار عمومی این مساله مبهم باقی مانده است. این مساله باعث شده که این جریان پایگاه اجتماعی خود را دچار سردرگمی کند. این جریان باید مبنای گفتمانی خود را شفافیت بخشد و هم در گفتمان و ساختار و روش جریان اصولگرایی نیاز به بازتعریف دارد و باید طرح مشخصی از خود در اذهان عمومی دوباره ترسیم کند. این مساله بزرگ‌ترین آفت اصولگرایان است که باعث شده افکار عمومی نتوانسته به خوبی با این جریان پیوند برقرار کند.
یعنی همه مشکلات اصولگرایان وحدت و ارایه نامزد واحد در انتخابات نیست؟
بله. اگر هم نامزد واحدی ارایه شود بدون اینکه مشکلات ساختاری و گفتمانی خود را حل کنند، تنها عقب انداختن بحران‌های موجود در این جریان است. چندگانگی روش و مشی در جریان اصولگرایی کاملا خود را نشان داده است. این اختلافات به‌گونه‌ای نیست که تنها با ارایه نامزد واحد حل شود.
منبع: فرارو
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟