عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


برترین سگ‌های ارتش جهان

در حاشیه برگزاری بازی‌های بین المللی ارتش 2016 (2016 Army Games) در روسیه سگ‌های برتر نیروهای مسلح کشورهای مختلف نیز با یکدیگر به رقابت پرداختند. بازی‌های ...


هوای منزل تان را با این گیاهان تصفیه و سالم کنید

گیاهان هم می توانند به عنوان انرژی بخش خانه شما باشند هم به عنوان یک تصفیه کننده هوای عالی. با گیاهان زیر هوای درون خانه تان را تصفیه کرده و ...


نوری همدانی: قرآن پاسخگوی تمامی نیازهای بشری است

جامعه | دوشنبه ۰۴ مرداد ۹۵ ساعت ۸:۱۲ | نسخه چاپي

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در پیامی به سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور گفت: قرآن طریق سعادت و هدایت انسان و پاسخگوی تمامی نیازمندی های جامعه بشری است.
به گزارش عصرایران، در این پیام که شامگاه یکشنبه در سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشور در همدان قرائت شد آمده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«وَکَذَلِکَ أَنزَلْنَاهُ آیَاتٍ بَیِّنَاتٍ وَأَنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَن یُرِیدُ؛ و اینگونه ما قرآن را به صورت آیاتی روشن نازل کردیم و خداوند هر کس را که بخواهد هدایت می کند» (حج/آیه 16)
از آنجا که این مسابقات، برای شما دانش آموزان عزیز در سه محور قرآن، عترت و نماز تعیین شده است، در همین مقوله نکاتی را متذکر می شوم. عزیزان من! قرآن کریم سرچشمه تمام حقایق و معارف اسلامی است که طی 23 سال به تدریج بر قلب مبارک پیامبر اکرم(ص) نازل گشت و تمام نیازمندی های جامعه بشری و طریق سعادت و هدایت انسان است ولیکن چون قرآن کریم معارف و احکام اسلامی را به صورت اختصار بیان فرموده است وظیفه تبیین آن را به پیغمبر اکرم(ص) واگذار نموده است.
از آنجا که می فرماید « وَأَنْزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ؛ قرآن را به تو نازل کردیم تا آنچه را که از جانب خداوند برای مردم فرستاده شده است بر ایشان تبیین فرمایی» (النحل/ آیه 44) پس بنابراین یکی از وظایف نبی مکرم اسلام(ص) تبیین آیات الهی قرآن کریم بود، ولیکن آن حضرت برای پس از خود نیز عترت را در کنار قرآن توصیه فرمود که در حدیث «ثقلین» مشهور است و فرمودند: «یعنی من از میان شما می روم در حالی که دو چیز گرانبها برای شما به یادگار می گذارم، یکی از آنها کتاب خدا است و دیگر اهل بیت و عترت(ع) من هستند و اینها هرگز از هم جدا نمی شوند و تا مادامی که شما به این دو یادگار تمسک بجویید، هرگز گمراه نخواهید شد».
مرتبه «تنزیل قرآن» با نبوت بود و مرتبه «تأویل قرآن» با امامت است و لذا پیامبر اکرم(ص) برای انجام این مهم یعنی تأویل قرآن، اهل بیت(ع) را در کنار قرآن قرار داد تا مردم در پرتو راهنمایی اهل بیت(ع) عصمت و طهارت که خداوند در وصف آنها فرموده است: «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا؛ خدا فقط می‏ خواهد آلودگی را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند» (الأحزاب/ آیه 33) بنابراین شناخت قرآن و شناخت اهل بیت(ع) یکی از وظایف اصلی هر مسلمانی است تا بتواند با تمسک به این دو ثقل عظیم راه هدایت و سعادتمندی را بپیماید. و اما نماز که از مهم ترین و اصلی ترین مباحث دین است تا آنجا که پیغمبر اکرم(ص) می فرمایند: «الصلواه عمود الدین؛ ان قبلت قبل ما سواها و ان ردت ردما سواها» یعنی نماز ستون و پایه دین است اگر نماز انسان قبول شد، مابقی اعمال نیز پذیرفته خواهد شد و اگر نماز انسان رد شود و مورد قبول واقع نشود، بقیه اعمال انسان نیز پذیرفته نخواهد شد، بنابراین نماز نقش بسیار محوری دارد و هر چه این ستون را در زندگی خود محکم تر بنا کنیم استواری دین ما بیشتر خواهد شد و همه اعمال ما را اصلاح خواهد کرد.
عزیزان من، دانش آموزان عزیز !
شما که در ابتدای نوجوانی و جوانی هستید، سعی کنید به نمازتان اهمیت بدهید، کلید تمام موفقیت های انسان در نماز است که نماز عبودیت انسان است و معراج مؤمن محسوب می شود و این نماز را باید با اشتیاق و عاشقانه برگزار کرد تا اثر آن را در زندگی خود ببینیم چرا که فرموده است: « إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ؛ حقیقتاً نماز، انسان را از کارهای زشت و ناشایست باز می دارد» العنکبوت/ آیه 45). خداوند در قرآن می فرمایند: «مَا سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ/ قَالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ؛ چه چیز شما را در آتش [سقر] درآورد، گویند از نمازگزاران نبودیم»( آیات 42 و 43 /سوره المدثر)
عزیزانم، و نور چشمانم !
سعی کنید از کاهل نمازی بپرهیزید و با نمازتان رابطه ای عارفانه و عاشقانه با پروردگار ایجاد نمائید که تنها در این صورت به نماز عشق می ورزید و منتظر وقت نماز می شوید تا هر چه زودتر با معشوق خود یعنی پروردگار جهان به سخن پردازید که فرموده اند هرگاه خواستید خدا با شما سخن بگوید قرآن بخوانید و هر گاه خواستید شما با خدا سخن بگویید نماز بخوانید. باید این رابطه با پروردگار را تقویت کرد و بودند نوجوانان عزیزی که ره صد ساله را یک شبه پیمودند، آن نوجوانان و جوانان برومندی که در جبهه ها حماسه آفریدند، پیوسته اهل ذکر خدا بودند و در خلوت خود با خدا راز و نیازها داشتند و نمازهای آنها یکپارچه خصوع و خشوع بود و بسیار عارفانه و عاشقانه با حضرت حق مناجات می کردند و طلب شهادت می نمودند که امیدوارم خداوند ما را هم با آنان مشهور فرماید.
سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان کشوربا حضور 700 قاری قرآن به میزبانی همدان از امروز آغاز و تا ششم مردادماه ادامه دارد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟