با مشهورترین آدمخوار جهان آشنا شوید+تصاویر

در 12 فوریه 1999، خبر دستگیری قاتل آدمخوار دیوانه ای در ونزوئلا مانند یک بمب ترکید. مطبوعات، به سرعت این مرد دیوانه را به عنوان اولین قاتل سریالی ...


خودروهای منتخب سال از نگاه تاپ‌گیر+تصاویر

این روند هر ساله بسیاری از مجلات تخصصی خودرواست که کارشناسان و اهل فن به بررسی آن می‌پردازند و مرجع خوبی برای انتخاب مشتریان محسوب می‌شود.


خودرویی با امکانات یک هتل+تصاویر

در فاصله بین کنسول و شیشه جلو می توانید گیاهانی مانند بونسای یا برخی از گلها را نگهداری کنید.


سارا خادم الشریعه:تبانی؟آن نیم امتیاز سی‌میلیون از جایزه‌ام کم کرد

بانوی شطرنج‌باز ایران می‌گوید برنامه‌های زیادی برای آینده‌اش دارد و می‌خواهد این رشته ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال کند.


تشدید بارندگی در شمال کشور؛ کاهش ۱۲ درجه‌ای دما از فردا

سازمان هواشناسی کشور هشدار داد از عصر امروز بر شدت بارش در گیلان و مازندران افزوده شده و در چندین استان کشور دما هوا از جمعه تا شنبه ۱۲ درجه‌ ...


وجود ۶۰هزار پرونده قدیمی سرقت در کلانتری ها

وجود ۶۰هزار پرونده قدیمی سرقت در کلانتری ها

جامعه | شنبه ۰۲ مرداد ۹۵ ساعت ۲۲:۵۸ | نسخه چاپي

دادستان تهران با اشاره به وجود۶۰ هزار پرونده قدیمی سرقت در مراکز پلیس آگاهی و کلانتری‌ها از سرپرستان دادسراها خواست به تدریج نسبت به رسیدگی به این پرونده‌ها اقدام کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی با اعلام این که سیاست دادستانی کاهش جمعیت کیفری زندان­‌ها و هم‌چنین کاهش پرونده­های وارده است، تحقق این سیاست‌ها را تا حد زیادی مرتبط با اتخاذ اقدامات پیش­گیرانه از وقوع جرم توسط سرپرستان دادسرا دانست و از آنان خواست که اجرای این سیاست‌ها را در برنامه­‌های جاری خود قرار دهند.
دادستان تهران بازدید سرپرستان نواحی از شعب تحت تصدی و برقراری روابط کاری مناسب با قضات و کارکنان را، موجب تلطیف فضای اداری و افزایش انگیزه خدمتی قضات دانست.
موضوع دیگری که مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت، نظارت بر ضابطان به­ ویژه در بخش بازداشتگاه­ها، تحت نظر­گاه­ها و سرکشی از کلانتری‌ها، بررسی وضعیت پرونده‌های موجود در کلانتری‌ها و کیفیت دستورات قضات در پرونده‌ها بود.‌
وی از سرپرستان دادسراها خواست خود یا نمایندگان دادسرا به‌طور منظم به کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها سرکشی کنند.
پرونده‌های قدیمیِ سرقت در کلانتری­ها
دادستان تهران با اشاره به وجود۶۰ هزار پرونده قدیمی سرقت در مراکز پلیس آگاهی و کلانتری‌ها از سرپرستان دادسراها خواست به تدریج نسبت به رسیدگی به این پرونده‌ها اقدام نمایند .
وی با اشاره به وجود چنین پرونده­هایی در مراجع انتظامی، اظهار داشت: در گذشته­ هم‌چنین پرونده‌هایی وجود داشته و این موضوع تا حدی طبیعی است؛ زیرا گاهی شاکی شخصی را به عنوان متهم معرفی نمی­کند یا مأمورین به متهم دسترسی ندارند و یا دلایل کافی توسط شاکی ارائه نمی‌شود؛ اما با پیگیری و اعمال نظارت سرپرستان بر حوزه­های انتظامی، می‌توان به تدریج از آمار این‌گونه پرونده­ها کاست.
جعفری دولت­آبادی از معاون امور زندان‌های دادستانی تهران خواست تا برای بازدید سرپرستان نواحی و قضات دادسرا از زندان­ها، به ویژه از زندان­های قزل­حصار، رجایی‌شهر و تهران بزرگ به نحوی برنامه­ریزی شود تا در زمان بازدید قضات از زندان‌ها، با تعداد بیشتری از زندانیان ملاقات شود. وی تأکید کرد قضات هنگام بازدید از زندان، دستورات صادره در مورد زندانیان را در سوابق زندانی انعکاس دهند. وی در جهت اجرایی شدن سیاست کاهش جمعیت کیفری و هدفمند شدن بازدیدهای قضات از زندان‌ها، از صدور بخشنامه‌ای در این زمینه خبر داد که به موجب آن، قضات دادسرا مکلف شده­اند از ظرفیت‌های قانونی مانند تعلیق تعقیب، آزادی مشروط، بایگانی کردن پرونده و نظایر آن بیشتر استفاده نمایند.
رسیدگی به پرونده‌ها بدون توجه به گرایش‌های سیاسی
جعفری دولت­آبادی با اعلام این ­که دادستانی تهران با توجه به رسیدگی به پرونده­های مهم، زیر ذره‌بین نگاه مردم و مسؤولان است، از قضات خواست از ورود به مسائل جناحی و جریان‌های سیاسی خودداری نموده و در رسیدگی به پرونده­ها، گرایش سیاسی طرفین را مورد نظر قرار ندهند.
وی با اعلام سیاست دادستانی دائر بر قانون مداری، حق­گرایی و عدالت­محوری، تحقق آن را منوط به بی­طرفی قضات در رسیدگی به پرونده‌ها دانست و اظهار داشت: حمایت از جناح‌های سیاسی در رسیدگی به پرونده‌ها، عدالت را مخدوش می‌کند.
جعفری تأکید نمود که دادستانی در رسیدگی به پرونده‌ها از هیچ جریان و جناحی دفاع نمی‌کند؛ زیرا جانب­داری سیاسی، قاضی را در مظان اتهام قرار خواهد داد.
وی از قضات دادسرا خواست به‌گونه‌ای اقدام نمایند که تبعیضی در رسیدگی­ها احساس نشود و این امر در دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و دادسرای فرهنگ و رسانه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دادستان تهران رسیدگی به همه شکایات بدون توجه به مسائل سیاسی و حواشی آن مورد تأکید است و معتقدیم عدالت‌مداری حتی نسبت به مخالفان، ‌مطابق با قانون و شیوه­ی علوی است .
وی اعلام کرد در اعتراض به صدور منع قرار تعقیب در پرونده یکی از فعالان سیاسی مبنی بر ایراد اتهام به مسؤولان دولتی، با توجه به درخواست دولت، گزارش دادستانی و تجویز دادگاه کارکنان دولت، پرونده مجدداً در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار خواهد گرفت.
رسیدگی بدون تبعیض به جرایم مطبوعاتی
دادستان تهران خاطر نشان کرد: دادستانی شکایت علیه مدیران مسؤول مطبوعات و سایت‌های خبری را بدون تبعیض، با رعایت مقررات و بدون جانب‌داری از جریان‌های سیاسی رسیدگی می‌کند و این شیوه در مورد کلیه شکایات له یا علیه دولت و یا مدیران مسؤول مطبوعات و یا سایت‌های خبری مورد توجه قرار می‌گیرد.
وی افزود به عنوان مثال در پرونده‌هایی که شاکی فاقد سمت رسمی است یا چنان‌چه مسؤولی در مورد جرایم عمومی گزارش دهد پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع می‌شود، اما الزاماً متهم تعقیب نخواهد شد؛ زیرا در فرض اخیر، تعقیب متهم منوط به اعلام جرم دادستان و یا وجود دلایل کافی برای تعقیب متهم خواهد بود، امّا در مواردی که مستلزم طرح شکایت شاکی خصوصی است، تعقیب متهم منوط به اعلام شکایت شاکی است و صرف اعلام آن حتی از طرف مقامات دولتی برای رسیدگی کفایت نمی‌کند.
وی از معاونت‌های حقوقی دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی خواست در مورد طرح شکایات مربوط به دولت در دادسرای کارکنان دولت یا فرهنگ و رسانه به مقررات و موازین قانونی توجه بیشتری نمایند .

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: