چرا خرید ایرباس اتفاق مهمی است؟ / 80 درصد ناوگان هواپیمایی روسیه، ایرباس و بوئینگ است

مروری بر صنعت هوایی کشورهایی که به رغم داشتن خط تولید هواپیما، از ایرباس و بوئینگ استفاده می کنند.


لغو کنسرت چگونه برطرف شد؟

داستان تلخ کنسرت کلهر در همدان

بعد از رسانه‌ای‌شدن نامه انصراف کلهر از کنسرت همدان، تمامی مسئولان نهادهای مرتبط و حتی بعضا نامرتبط با برگزاری این کنسرت با او و تهیه‌کننده این برنامه تماس گرفتند و خواهان برگزاری این برنامه در همدان شدند.


قابل توجه خریداران؛

مقایسه گوشی های HTC 10 و آیفون 7


آشپزخانه شاداب تر با اصول فنگ شویی!+تصاویر

حضور انرژی مثبت در هر فضایی از دکوراسیون داخلی شما لازم و ضروری است. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف ...


سخنگوی شورای نگهبان: گاهی دستمان بسته است و ناچاریم ردصلاحیت کنیم؛ درب شورا به روی همه باز است

اخبار داغ | شنبه ۰۲ مرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۲۷ | نسخه چاپي

سخنگوی جدید شورای نگهبان گفت: اگر براساس قانون گاهی دست مان بسته است و ناچاریم عده ای را ردصلاحیت کنیم باید حتما دلایل این عدم احراز اصلاحیت ها را به صورت شفاف بیان کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، اولین نشست خبری عباسعلی کدخدایی در قامت سخنگوی جدید شورای نگهبان صبح امروز برگزار شد.

وی در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرآنلاین درباره اینکه «در دوره عدم حضور در شورای نگهبان از جایگاه یک ناظر بیرونی چه نقدهایی را به عملکرد شورای نگهبان داشتید و تلاش دارید در دوره جدید حضورتان در مسیر رفع آن حرکت کنید»، گفت: آن چیزی که ما می توانیم در چارچوب قانون انجام دهیم این است که قانون جامع انتخابات داشته باشیم تا نگرانی هایی که وجود دارد برطرف شود. این قانون باید شفاف و کارآمد باشد و بیشترین مسئولیت آن متوجه دولت نیز خواهد بود.

عباسعلی کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان قول خواهد داد تا جایی که ممکن است براساس تفسیر قانون اساسی پیش بینی‌های لازم را برای رفع این مشکل داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوال دیگر خبرآنلاین درخصوص «رای اعضای فراکسیون امید به وی اینکه چقدر می توان امیدوار به بهبود روابط اصلاح طلبان با شورای نگهبان و کاهش ردصلاحیت ها در دوره های بعد بود»، گفت: کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که درب شورای نگهبان همیشه باز باشد و افراد می توانند بیایند و نظراتشان را مطرح کنند.

وی ادامه داد: اگر براساس قانون گاهی دست مان بسته است و ناچاریم عده ای را ردصلاحیت کنیم باید حتما دلایل این عدم احراز اصلاحیت ها را به صورت شفاف بیان کنیم.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره استعفای سخنگوی پیشین شورا و اختلاف نظر ابراهیمیان با آیت الله جنتی و تاثیر آن بر بی طرفی شورای نگهبان اظهار کرد: بنده جامع جمیع علوم دنیوی و اخروی نیستم و مطالب مربوط به اعضا را خودشان باید به صورت شفاف بیان کنند ولی به صورت کلی بگویم که اختلاف نظر در هر مجمعی هست.

وی گفت: در شورای نگهبان هم همینطور است. مذاکرات پیشین شورا در حال چاپ است و آنجا میتوانید ببیند که افراد به صورت آزاردنه نظر خودشان را بیان می کنند اما به این معنا نیست که اگر اختلاف نظر داریم اختلاف شخصی داریم. انچه که مهم است تصمیم گیری جمعی است.

اهم اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را در ادامه بخوانید؛

*{با اشاره به انتخابات هیأت رئیسه این شورا}: آیت‌الله جنتی به عنوان دبیر شورا، آقای علیزاده به عنوان قائم‌مقام دبیر شورا و بنده به عنوان سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شدم. در جلسه‌ای که گذشت دستور بعدی ما نامه وزیر کشور در ارتباط با تاریخ پیشنهادی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس که مورد بررسی قرار گرفت نظراتی از سوی اعضای محترم مطرح شد و مقرر شد که بررسی بیشتری روی آن انجام شود.
*{در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در نامه وزارت کشور به شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات 96 به صورت الکترونیک مطلبی عنوان شده است یا خیر؟}: ظاهراً در آن نامه فقط درباره تعیین زمان انتخابات ریاست جمهوری 96 بحثهایی مطرح شده اما اگر وزارت کشور چنین درخواستی مطرح کند، آن را در شورای نگهبان بررسی می‌کنیم.
* دستور بعدی مصوبات وزیران بود که در دو مورد، بررسی شد؛ مورد اول اصلاح اساسنامه ملی زمین و مسکن بود که دو اشکال جدی داشت و هیأت وزیران استناد کردند به اصل 138 قانون اساسی که اعضای محترم این استناد را صحیح نمی‌دانستند. مقرر شد که اگر مصوبه دیگری هست اصلاح و ارائه شود.
* همچنین اصلاحیه اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه را داشتیم که قبلاً شورای نگهبان در این‌باره نظری داد مبنی بر این‌که ماده 151 قانون برنامه پنجم توسعه کشور مقرر کرده صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه به صندوق حمایت از صنایع نوین تغییر یابد. اساسنامه صندوق مذکور باید به تصویب مجلس محترم برسد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟