خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


ماجرای عکس گرفتن بازیکنان استقلال با زن نیمه برهنه + عکس

بازیکن خطاکار استقلال که با گرفتن عکس یادگاری کنار یک بانوی نیمه برهنه مرتکب خطای بزرگی شده به جای عذرخواهی بابت بی احتیاطی خود، مدعی شد طرف ...


آماده باش وزیر کشاورزی به بورس کالای ایران

اقتصاد | شنبه ۰۲ مرداد ۹۵ ساعت ۱۳:۳ | نسخه چاپي

وزیر جهاد کشاورزی گفت : از هفته آینده کالاهای اساسی کشاورزی مانند نظیر روغن، برنج، مرغ و شکر در بورس کالا عرضه می شود.
محمود حجتی بر اطلاع رسانی در بخش کشاورزی و سایر بخش های دولت تاکید کرد و گفت: ما باید همه امکانات را برای اطلاع رسانی دستاوردهای دولت تجهیز کنیم و با مستندسازی، لایه های مختلف افکار عمومی جامعه را با فعالیت ها و موفقیت های دستگاه های اجرایی آشنا کنیم.
وی در بیست و هفتمین نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی کشور که این هفته در این وزارتخانه برگزار شد، افزود: با ورود کالاهای اساسی به بورس کشاورزی و قرار گرفتن آن روی تابلو، میزان عرضه و تقاضای این محصولات در جامعه نیز مشخص خواهد شد.
کمک بورس کالا به افتتاح یک طرح ملی در پتروشیمی شیراز
سه شنبه گذشته در حالی طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور رسمی افتتاح شد که بخشی از تامین مالی این طرح ملی چندی پیش با انتشار اوراق سلف موازی اوره از طریق بورس کالای ایران تامین شده بود.


چندی پیش پتروشیمی شیراز با طی کردن مراحل قانونی، اقدام به انتشار اوراق سلف موازی اوره در بورس کالای ایران کرد و با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران، توانست ظرف یک ثانیه 2000میلیارد ریال برای نهایی کردن طرح آمونیاک و اوره خود تامین مالی کند. به این ترتیب شاهد پیوند ابزارهای مالی بازار سرمایه کشور با صنایع مختلف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم تا از بار تامین مالی که طی سال های اخیر روی دوش بانک ها سنگینی کرده است، کم شود. همچنین غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر نیز از این شیوه تامین مالی از طریق بورس کالای ایران برای پتروشیمی شیراز، تقدیر و تشکر کرد.

معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاح طرح سوم آمونیاک و اوره پتروشیمی شیراز گفت: امیدواریم که شرکت‌های پتروشیمی بخش خصوصی در این زمینه افزایش و توسعه یابد و با توجه به فرصت‌های خوبی که برای کشور به وجود آمده و در عین حال چهارچوب‌های‌ اقتصاد مقاومتی بتوانیم وارد رونق اقتصادی شویم.
اسحاق جهانگیری گفت: آنچه اهمیت دارد اینکه باید شرایطی وجود داشته باشد که نهادهای عمومی و خصوصی بتوانند سهام خود را در بورس عرضه کنند و بگذارند تا مردم سهامدار باشند، تا از این طریق تأمین مالی انجام شود. در حال حاضر حجم صادرات کشور به بیش از 5 میلیارد دلار رسیده و باید از کل واحدهای پتروشیمی فعلی در این بخش قدردانی کرد که توانسته‌اند، در دوران تحریم‌ها این اقدامات را انجام دهند.
جذب پس انداز خانوارها به معاملات سکه
مدیر عامل بورس کالای ایران در رابطه با روند معاملات نقدی سکه در بورس گفت: این بازار علاوه بر مدیریت نوسانات بازار نقدی سکه می تواند نوسانات کاذبی را که بعضاً منجر به ضرر و زیان افراد می شود را کنترل کند.

حامد سلطانی نژاد، معاملات برخط سکه را در بورس، استراتژی جدید برای سرمایه گذاران برشمرد و عنوان کرد: با توجه به اینکه فرصت های سرمایه گذاری در بازار سکه فرصت های پرتلاطمی است، معامله گران در این بازار امکان خرید و فروش سریع و بصورت آنلاین و به موقع در اختیار دارند و از این رومعاملات برخط سکه می تواند پس انداز خانوارها را به خود جذب کند.
مهر تایید مجمع عمومی بر عملکرد بورس کالا
با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بورس کالای ایران،‌ سهامداران بورس کالا عملکرد آن را مورد تایید قرار دادند و مجمع عمومی فوق العاده این بورس نیز، با افزایش 100 درصدی سرمایه بورس کالای ایران موافقت کرد.

در مجمع عمومی عادی سالانه این بورس که در محل مرکز همایش های رازی برگزار شد،‌ پس از ارائه گزارش هیات مدیره برای سال مالی و تشریح اهم اقدامات و عملیات توسعه ای بورس توسط دکتر حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران ، گزارش صورتهای مالی شرکت توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی ، ارائه و اعلام شد که وضعیت مالی شرکت بورس کالای ایران، و عملکرد مالی و جریان های نقدی آن برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور،‌ از تمام جنبه های با اهمیت،‌ طبق استانداردهای حسابداری مطلوب است.
در پایان نیز مجمع عمومی عادی سالیانه بورس کالای ایران، با تقسیم 51 ریال سود به ازای هر سهم موافقت کرد.

همچنین در مجمع عمومی فوق العاده بورس کالای ایران که بلافاصله پس از مجمع عمومی عادی برگزار شد،‌ مجمع عمومی فوق العاده با افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی از مبلغ 450 میلیارد ریال به 900 میلیارد ریال ( معادل 100 درصد ) موافقت کرد.
توسعه همکاری ذوب آهن و بورس کالا در دستور کار
ذوب آهن اصفهان به دلایلی همچون شفافیت، کاهش رانت و واسطه گری، محصولاتش را در بورس کالای ایران عرضه می کند و راه اندازی معاملات گواهی سپرده محصولات ذوب آهن از طریق بورس کالا نیز در دستور کار است.
معاون بازاریابی و فروش محصولات ذوب آهن در حاشیه همایش «افزایش مقاومت و تنوع تولید» به میزبانی شرکت ذوب آهن در مورد عرضه محصولات این شرکت در بورس کالای ایران گفت: ما شفافیت را انتخاب کرده ایم و کسی ما را الزام به عرضه در بورس کالا نکرده است، ما یک شرکت خصوصی هستیم و خودمان تصمیم می گیریم که به چه صورت و در کجا محصولاتمان را به فروش برسانیم.
احسان دشتیانه با بیان اینکه این شرکت برنامه های زیادی جهت همکاری بیشتر با بورس کالای ایران دارد، گفت: تنها تقاضای ما از بورس کالای ایران و سازمان حمایت این است که زمینه عرضه محصولات همه تولید کنندگان را در بورس کالا فراهم کنند تا شاهد فروش برخی محصولات از کانال های دیگر و تبعات این کار در بازار نباشیم.
وی در ادامه افزود: خود ما به لحاظ اخلاقی، مسئولیت اجتماعی و به دلیل نگرانی هایی که در خصوص عدم شفافیت بازار وجود دارد، اعتقاد داریم باید محصولاتمان را در بورس کالا بفروشیم و در این بین سایر تولید کنندگان نیز باید به عرضه محصولات خود در بازار شفاف بورس کالا تشویق شوند.
 
قابلیت بورس کالا برای میزبانی برندهای معتبر پتروشیمی جهان
مشاور مدیرعامل پتروشیمی مارون معتقد است، بورس کالای ایران باید زمینه حضور و عرضه محصولات شرکت های معتبر پتروشیمی خارجی را فراهم کند تا به جایگاهی مطلوب در صحنه بین المللی برسد؛ این اتفاق به هیچ عنوان دور از دسترس نیست و آن زمان است که پتروشیمی های داخلی برای تولید بهتر و ارزان تر به تکاپو می افتند.
محمد مهدی صیامیان گرجی گفت: بورس کالای ایران باید آمادگی ورود شرکت های خارجی را داشته باشد که بدون شک با عرضه کالاهای خارجی از جمله محصولات پتروشیمی در تالار بورس کالای ایران، جذابیت این بازار برای فعالان داخلی و خارجی بیشتر می شود. اینجاست که تولیدکنندگان داخلی برای رقابت با محصولات خارجی باید محصول با کیفیت تر با قیمتی مناسب تر به مصرف کنندگان ارائه کنند و بورس کالا نیز به جایگاهی بالاتر در عرصه داخلی و بین المللی می رسد.
 
گرجی با بیان اینکه بورس کالا می تواند با شرکت های معتبری همچون سابیک، فرموسا، ال جی، بروج و ... برای عرضه محصولاتشان وارد مذاکره شود، اظهار داشت: بورس کالای ایران نیازمند تابلویی جذاب تر از همیشه است تا با قیمت هایی رقابتی و مطابق با قیمت های جهانی، شرکت های خارجی را برای عرضه محصولاتشان دعوت کند. با همه این تفاسیر می توانیم در آینده اطمینان داشته باشیم که بورس کالای ایران به مکانی مطمئن به همراه ابزارهای معاملاتی متنوع برای عرضه و معاملات محصولات پتروشیمی شرکتهای داخلی و خارجی تبدیل شود.
مشاور مدیرعامل پتروشیمی مارون افزود: با آماده شدن بسترهای نقل و انتقالات بانکی و لغو کامل تحریم ها، بورس کالای ایران می تواند به بستری بین المللی برای معاملات پتروشیمی ها تبدیل شود.
 
ابزارهای مالی به کمک تولیدکنندگان می آید
گرجی در ادامه حرکت بورس کالا از معاملات صرف فیزیکی به سمت طراحی ابزارهای معاملاتی جدید و اوراق بهادار مبتنی بر کالا را بسیار مفید دانست و گفت: معاملات گواهی سپرده کالایی، انعقاد قراردادهای بلندمدت پتروشیمی ها با صنایع پایین دست و همچنین امکان تامین مالی تولیدکنندگان با انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا از اقداماتی است که علاوه بر افزایش کارایی بورس کالا، شرکت ها را نیز به سمت این بازار می کشاند.
وی با اشاره به اینکه معاملات گواهی سپرده کالایی یا همان قبض انبار برای بازیگران و معامله گران بازار پتروشیمی جذاب است، خاطر نشان کرد: ایده راه اندازی معاملات قبض انبار بسیار خوب است و جای کار زیادی دارد، از این رو نیاز است که زیرساخت های این معاملات برای محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران فراهم شود.
به گفته مشاور مدیرعامل پتروشیمی مارون، معاملات اوراق سلف موازی سبب تامین مالی شرکت های پتروشیمی شده و در نتیجه پروژه های معطل در این حوزه به راه می افتند. از سوی دیگر به نظر می رسد معاملات اوراق سلف موازی برای اکثر محصولات پتروشیمی قابلیت اجرا دارد و از این رو می تواند از گزینه های مناسب برای تامین مالی شرکت های پتروشیمی باشد.
آشنایی صندوق های سرمایه گذاری با معاملات گواهی سپرده کالایی
نشستی با حضور صندوق های سرمایه گذاری در بورس کالای ایران برگزار شد که هدف از این نشست معرفی گواهی سپرده کالایی به این صندوق ها بود.
با توجه به ابلاغیه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی برای صندوق های سرمایه گذاری مجاز شده است که براساس این ابلاغیه، صندوق های سرمایه گذاری «در سهام»، «مختلط» و «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» می توانند با اضافه کردن موضوع امکان سرمایه گذاری در «گواهی سپرده کالایی» در اساسنامه و امیدنامه خود و طی تشریفات مقرر، حداکثر تا 5 درصد از کل دارایی های صندوق را در این اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند.
گواهی سپرده کالایی ورقه بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن قبض انبار صادر شده توسط انباردار است.
از مزایای گواهی سپرده کالایی می توان به امکان نقدینه کردن کالاهای راکد، کاهش هزینه های انبارداری و جابجایی بین انبارها، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده، کاهش بی ثباتی قیمت ها، تأمین مالی تولیدکنندگان در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه و استاندارد سازی کالاها اشاره کرد. همچنین گواهی سپرده کالایی ابزاری برای تسهیل در راه اندازی قراردادهای آتی (مخصوصاً کالاهای حجیم)، راه اندازی بازار معاملات آتی یک روزه، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و تأسیس صندوق های مختص کالایی و تسهیل معاملات در سطح خرده فروشی (برای مصرف کنندگان نهایی) است که این موارد از جمله کارکردهای مهم گواهی سپرده کالایی به شمار می رود.
بر اساس تجارب جهانی، کاربرد قبوض انبار در تأمین مالی، برای تمامی بخش های اقتصادی اعم از صنعتی، کشاورزی و غیره با اهمیت است. براساس گزارش های منتشر شده سابقه جهانی توسط نهادهای بین المللی مانند صندوق بین المللی پول (IMF)، فائو (FAO) نشان می دهد قبوض انبار از ابزارهای متداول تأمین مالی در کشورهای توسعه یافته و حتی برخی کشورهای در حال توسعه به حساب می آیند. این در حالی است که در اکثر کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران، اقدام قابل توجهی در این زمینه انجام نشده است.
3 نکته مهم برای صندوق های سرمایه گذاری
از الزامات حضور موفق صندوق ها در معاملات گواهی سپرده کالایی می توان به سه نکته مهم اشاره کرد که نخست، حضور بازار ساز است که براساس آن، تدوین دستورالعمل مربوطه و ارسال به سازمان بورس و اوراق بهادار و رایزنی با برخی نهادها برای این منظور لازم است.
دومین نکته ایجاد تنوع در دارایی های پایه است که بر مبنای آن برنامه ریزی بر روی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا، مقاطع فولادی، زعفران و سایر کالاها صورت می گیرد. تعمیق بازار نیز به عنوان سومین مورد برای ایجاد رایزنی با نهادهای ذی ربط برای ورود به معاملات مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟