پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


کنایه‌های جلیلی به رویکرد هسته‌ای دولت؛ در دوره من عجولانه رفتار نشد

سیاست | جمعه ۰۱ مرداد ۹۵ ساعت ۱۶:۵ | نسخه چاپي

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ شفافیت سیاسی به‌اندازه شفافیت اقتصادی مهم است زیرا با «دورویی سیاسی» منافع ملی در ابهام قرار گرفته است.

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دعوت دفتر تحکیم وحدت در نشست سالانه این تشکل در دانشگاه شهید بهشتی حضور یافت، اظهار داشت: مسئله فساد چپ و راست نمی‌شناسد زیرا شیطان قسم نخورده که فقط یک جناح را وسوسه کند بلکه به‌عکس، «لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ».

وی با بیان اینکه برخورد جناحی و مقطعی با مسئله فساد خود یک فساد خسارت‌بار است، افزود: آرمانگرایی عین فراجناحی بودن است و با جناح‌گرایی قابل جمع نیست؛ جناح‌زدگی یا به‌تعبیر مقام معظم رهبری «قبیله‌گرایی» با آرمان‌گرایی در تقابل است.

جلیلی همچنین تصریح کرد: صرف انتساب به یک جناح نباید موجب مصونیت افراد شود و برای مقابله با فساد باید آرمان‌ها و الگوهای انقلابی را شناسایی و به جامعه معرفی کرد.

اهم اظهارات جلیلی را در ادامه بخوانید؛

*«آلوده‌دامن‌ها» هرچقدر هم که اختلاف داشته باشند در نهایت در یک جناح قرار می‌گیرند، جناح‌های سیاسی قبل از آنکه به فکر غلبه بر رقیب سیاسی خود باشند باید به حذف عناصر آلوده درون خود اقدام کنند.
*بی‌تقوایی سیاسی عدم شفافیت ایجاد می‌کند و باعث می‌شود یک نفر راجع به موضوع واحد در طول زمان و به‌تناسب شرایط مواضع متناقض بگیرد و یک جامعه را دچار سرگردانی کند و البته عاقبت چنین رفتاری نیز بی‌آبرویی است.

*شفافیت سیاسی یعنی صادقانه پای مواضع خود بایستیم و مسئولیت مواضع خود را به‌عهده بگیریم. با ایجاد شفافیت سیاسی باید مشخص شود افراد و جریان‌های مختلف در مواضع خود چقدر نوسان دارند و تا چه‌میزان بر حرفهای خود صادق و پایدار هستند.

*برخی که در گذشته با مواضع نادرست خود یک جامعه را دچار اشتباه و تردید کردند، بعد از مدتی به‌گونه‌ای مواضعشان تغییر می‌کند که انگار در گذشته هم موضع امروز را داشته‌اند و این مسئله نمونه دوری از شفافیت و صدق است.

*شفافیت سیاسی به‌اندازه شفافیت اقتصادی مهم است زیرا با «دورویی سیاسی» منافع ملی در ابهام قرار گرفته و گاه خسارت‌های بزرگ و غیر قابل جبرانی به وجود می‌آید.
*هم عدم شفافیت اقتصادی به فساد سیاسی و مدیریتی در کشور دامن می‌زند و هم عدم شفافیت سیاسی به بر باد رفتن سرمایه‌ها و منافع ملی کشور می‌انجامد.

* همان‌قدر که باید مفاسد مشترک همه جناح‌ها را با یک چشم دید باید عناصر خدوم و پاک‌دست را که در همه جناح‌ها حضور دارند هم دید و آنها را به جامعه نشان داد.

*مبارزه با فساد یک بن‌بست نیست زیرا اساساً در اندیشه دینی چیزی به‌نام بن‌بست وجود ندارد، وقتی شاخص‌های قرآن در این مسیر به‌معنای واقعی کلمه به کار گرفته شود و جنبش دانشجویی نیز مطالبه شفافیت در عرصه‌های مختلف را انجام دهد مبارزه با فساد نیز بسیار بهتر از امروز انجام شده و پیش خواهد رفت.

*{ در پاسخ به سؤالی درباره بدعهدی آمریکا در برجام و امکان بازگشت پذیری ایران}: یکی از موضوعاتی که به بحث شفاف سازی کمک می‌کند همین موضوع هسته‌ای و برجام است و جنبش دانشجویی می‌تواند در این باره به شفاف سازی بسیار کمک کند. باید نگاه‌های مختلفی که درباره برجام وجود داشت بدون هیچ حب و بغضی بررسی و شفاف شود و الآن با گذشت یک سال از توافق هسته‌ای، مشخص شود کدام نگاه درست و کدام غلط بود، تا خدای ناکرده اشتباهات تکرار نشود.

*برخی ادعا می‌کردند اگر در این باره کمی عقب‌نشینی می‌کردیم تحریم‌ها لغو می‌شد اما همانها امروز می‌گویند آن‌طور که توقع بود آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است! بر مبنای چه تحلیل و محاسبه‌ای این توقع از سوی برخی چهره‌های سیاسی وجود داشته است؟ پس امروز باید این افراد شفاف به مردم بگویند که نگاه ما و توقع ما در این باره اشتباه بوده است.

*برخی دیگر در ابتدا گفتند باید به‌گونه‌ای عمل کرد که چرخ کارخانه‌ها بچرخد، امروز می‌گویند برجام انجام شد تا چرخ تانک‌ها نچرخد و جنگ نشود! البته باید همان زمان نیز مشخص می‌شد که نچرخیدن چرخ برخی کارخانه‌ها چقدر با چرخش سانتریفیوژهای ما ارتباط داشت اما امروز باید شفاف سازی شود که بعد از برجام، آیا چرخ کارخانه‌ها بهتر می‌چرخد یا نه.

*سال گذشته برخی افرادی که از برجام دفاع می‌کردند امروز می‌گویند برجام این ایرادات را هم دارد و اصلاً قرار نبوده با توافق هسته‌ای چرخ زندگی مردم بچرخد! در حالی که باید پرسید: چه‌کسی وعده حل مسائل اقتصادی را به‌واسطه توافق هسته‌ای مطرح کرد و این توقع را در جامعه و مردم به وجود آورد؟

*بنده سال قبل در مجلس و محیط‌های دیگر بر اساس متن برجام، و ان‌شاءالله صادقانه آنچه را فهمیدم بیان کردم و گفتم که این مقدار از تحریم‌ها باقی می‌ماند و حتی خاطرم هست یکی از روزنامه‌ها از قول من تیتر زد که تحریم‌ها باقی می‌ماند و از قول دیگری تیتر زد که تحریم‌ها لغو می‌شود. خوب است امروز بررسی شود که؛ آیا تحریم‌ها باقی مانده یا لغو شده است؟

*در برجام خلل و فرج جدی وجود دارد و طرف مقابل برجام را به‌مثابه ابزاری برای مهار ایران و یک اهرم فشار بر مردم ما می‌خواهد، که با همبستگی و انسجام ملی نباید این اجازه را به او داد.

*{وی در پاسخ به سخن دانشجوی دیگری که گفت شما در سخنانتان گفتید در اندیشه دینی چیزی به‌نام بن‌بست وجود ندارد اما به نظر می‌رسد در مذاکرات هسته‌ای زمان شما بن‌بست ایجاد شده بود}: اتفاقاً من از شما دانشجویان می‌خواهم روند تحولات مذاکرات هسته‌ای در آن دوره را مرور کنید و قضاوت کنید که؛ برای چه‌کسی بن‌بست به وجود آمده بود؟ زیرا از سال 87 که گفتگوهای ژنو یک برگزار شد تا بهار سال 92 و مذاکرات آلماآتی2، این 1+5 بود که قدم به قدم عقب‌نشینی می‌کرد و همانهایی که قبل سال 84 می‌گفتند ایران باید تأسیسات هسته‌ای خود را تعلیق، تعطیل و سپس تخریب کند به جایی رسیده بودند که با ما بر سر غنی‌سازی 20% مذاکره می‌کردند و به‌جای نطنز درباره فردو گفتگو را ادامه می‌دادند.

*آنها قبل از مذاکرات ژنو یک می‌گفتند ایران باید قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت را اجرا کند تا ما بر سر میز گفتگو با ‌ایران حاضر شویم اما در عمل حرف خودشان را نقض کردند و نماینده فرستاده در گفتگوهای با ایران حضور پیدا کردند.

*سال 87 در نشست خبری با سولانا وقتی یک خبرنگار پرسید چرا روند مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد و طولانی شده؟ پاسخ دادم دیپلماسی حوصله و صبر می‌خواهد و مثل قالی ایرانی است! یعنی با ظرافت و به‌تدریج جلو می‌رود ولی در نهایت نتیجه آن زیبا خواهد بود و به‌خلاف آنها که تلاش داشتند با دستپاچه کردن ما پرونده هسته‌ای ایران را به یک مسئله امنیتی برای جهان جلوه بدهند، ما در این باره عجولانه رفتار نمی‌کردیم چون طرف مقابل بود که تلاش داشت با دستپاچه کردن ما سریع به نتیجه برسد و بگوید جامعه جهانی نگران پرونده هسته‌ای ایران است! معتقد بودیم بر اساس بیانیه کشورهای عضو اجلاس عدم‌تعهد که دوسوم جهان را شکل می‌دادند، پرونده هسته‌ای ایران کاملاً مورد حمایت جامعه جهانی و صلح‌آمیز است.

*خود آنها در آن زمان بیان کردند که عقربه ساعت هسته‌ای ایران تندتر از عقربه ساعت فشارهای به ایران حرکت می‌کند و علت آن هم این بود که با ملتی مواجه بودند که در برابر تهدیدها و فشارها نمی‌ترسید و منطقی از حقوق خود دفاع می‌کرد.

*{در پایان در پاسخ به سؤال دانشجوی دیگری درباره حضور وی در انتخابات آینده}: انتخابات یک فرصت برای شفاف سازی است تا کسی مبتنی بر توهمات بحثی را مطرح نکند. دغدغه اصلی ما بیشتر از حضور افراد در انتخابات باید شفاف سازی مواضع افراد و ترویج رویکردهای صحیح برای جامعه باشد تا نزدیک انتخابات رسانه‌های غربی نتوانند با فضاسازی کاذب و القائات نادرست، مسیر افکار عمومی را منحرف کنند.

*{درباره وحدت اصولگرایان و ائتلاف‌های انتخاباتی}: وحدت و هم‌افزایی برای پیشبرد کارها امری ضروری است، اما وحدت حول چه مسئله‌ای باید باشد و آیا می‌توان قایل به وحدت قبیلگی بود و همزمان مدعی شفافیت، صدق و آرمانگرایی نیز بود؟ باید شاخص‌های وحدت که برگرفته از مواضع رهبر معظم انقلاب است مبنا باشد، نمی‌توان با کسی که برنامه دیگری دارد و مواضعش نیز نه‌تنها با گفتمان انقلاب تطابق ندارد، بلکه بعضاً در نقطه مقابل قرار دارد وحدت کرد، در این صورت آن وحدت صرفاً تلاشی برای کسب قدرت به هر قیمت است، این خلاف شفافیت و صداقت است و باید با مردم صادقانه رفتار کرد.

منبع: تسنیم

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟