مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد
کلان شهرها با مشکلات عظیم زیست محیطی روبرو هستند

کلان شهرها با مشکلات عظیم زیست محیطی روبرو هستند

جامعه | پنجشنبه ۳۱ تير ۹۵ ساعت ۱۰:۲ | نسخه چاپي

وزیر کشورگفت: متأسفانه در شهرها و بویژه در کلانشهر ها با مشکلات عظیم زیست محیطی روبرو هستیم و این موضوع باید به عنوان یکی از اولویت های اصلی در نظر گرفته شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، رحمانی فضلی وزیر کشور در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ که در محل برج میلاد برگزار شد با اشاره به موضوع مشارکت مردم در حاکمیت به عنوان یکی از دستاوردهای مهم انقلاب، گفت : نحوه تعامل و ارتباط با مردم یکی از موضوعات و مسائل مهمی است که می بایست در حوزه شهرداری ها لحاظ شود، مردم باید محور اصلی مشارکت شهرداری ها باشند و به عنوان محور اصلی کار در شهرها و روستاها مورد توجه قرار گیرند.
وی افزود : در این خصوص باید مسیرها، شیوه ها و دستور العمل هایی را داشته باشیم که بتوان تعامل و مشارکت با مردم را آسان تر، عینی تر و واقعی تر کنیم و شهرداری ها و شوراها باید در جایگاه پاسخگویی، کاملاً شفاف و مردم کاملاً از زوایای تصمیم گیری ها مطلع باشند.
وزیر کشور با اشاره به ضرورت بررسی دقیق از روند و فرایند شکل گیری شهرها گفت : نگاه ما به شهرها می بایستی به عنوان موجودی پویا، زنده و رو به تکامل باشد و از نگاه مهندسی صِرف به شهرها باید پرهیز شود. شهر به همان میزان که به کالبد نیاز دارد، به همان میزان هم به روح و معنویت شهری در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی نیاز دارد.
وی با بیان اینکه شهر به عنوان زیستگاه و محل زندگی انسان ها می بایست همه جنبه های مورد نیاز انسانی را در خود داشته باشد گفت : اگر نگاه ما به شهر اینگونه نباشد، متأثر از مدل ها، برنامه ها و نگاه های تک بعدی به شهر خواهیم شد و آثار مترتب بر این نوع مدل ها که ما شاهد آن هستیم، یقیناً ما را دچار اشکال خواهد کرد.
وزیر کشور با اشاره به بررسی روند شکل گیری شهرها و اهمیت پیوند جامعه شهری با مجموعه عواملی که آن را احاطه کرده است گفت : یکی از عوامل بسیار مهم موضوع سیاست گذاری ها، قوانین و برنامه ریزی هایی است که نه تنها در امور شهری، بلکه در امور کلان کشور، شهرها از آن متأثر می شوند و با بررسی الگوی توزیع جغرافیایی و نحوه تکامل و روند شکل گیری شهرها متوجه می شویم که شهرها مستقیماً متأثر از برنامه ریزی حاکم بر کل کشور هستند.
وزیر کشور گفت : وقتی محوریت برنامه ای را بر اساس برنامه های کلان بخشی متمرکز در نظر بگیریم و توانمندی ها و پتانسیل های منطقه ای را در نظر نمی گیریم، نهایتاً متناسب با آن برنامه، نظام بودجه ریزی که مبتنی بر فعالیت و جمعیت است، با عدم توازن و تعادل در اقصی نقاط کشور مواجه می شویم که ناشی از نظام بودجه ریزی و برنامه ریزی است.
وی ادامه داد : این عدم توازن و عدم تعادل منجر به تشکیل شکل نامتقارن و نامتعادل سلسله مراتبی شهر ها، ایجاد شهرهای ۱۰، ۵ و ۳ میلیون نفر جمعیت و در کنار آن مناطقی خالی از جمعیت و شهرهای خردی که بنا به ضرورت های منطقه ای و شرایط اقلیمی و مهاجرت ها شکل گرفته اند، خواهد شد که نهایتاً به هیچ مدل سلسله مراتبی در این شهرها نمی توان عمل کرد.
وزیر کشور انواع مهاجرت ها، تشکیل شهرهای بزرگ، مباحث حاشیه نشینی، بزهکاری، جرم و جنایت را از ویژگی های این نوع شهرها برشمرد و افزود : علی رغم انباشت ثروت، سرمایه و فعالیت در کلان شهرها این نوع مسائل موجب آسایش جمعیت نخواهد شد بلکه این نوع پیوند شهرها و شکل گیری آنها با مجموعه قوانین، سیاست ها و تصمیم گیری ها از دیگر مسائلی است که حتماً باید در نظر گرفته شود.
 رحمانی فضلی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص بحث اقتصاد مقاومتی و جایگاه شهرها در چارچوب اقتصاد مقاومتی گفت : اینکه شهرهای ما از چه روش، متد و الگویی استفاده کنند که نهایتاً موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مدل و الگوی پذیرفته شده اقتصادی در آنجا ایفا نقش کند مد نظر است.
وزیر کشور گفت : اگر از منظر اقتصاد شهری به شهرها نگاه کنیم، مجموعه فعالیت های اقتصادی که در داخل شهرها شکل می گیرد مستلزم یک بازنگری اصولی است و می بایست در چارچوب اقتصاد مقاومتی دیده شود.
وزیر کشور با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به موضوعات مربوط به شهرها گفت :متأسفانه در شهرها و بویژه در کلانشهر ها با مشکلات عظیم زیست محیطی روبرو هستیم و این موضوع باید به عنوان یکی از اولویت های اصلی در نظر گرفته شود و نهایتاً بتوانیم با رعایت شرایط زیست محیطی، توسعه پایدار شهری را برای نسل های آینده سامان داده و به راه حل منطقی برسیم.
وزیر کشور به موضوع دهیاری ها به عنوان شعبه ای از واگذاری اختیارات دولت ها به مردم، در قالب مدیریت روستایی اشاره کرد و گفت : الان وقت آن است که تجربیات و روند فعالیت ها را در قالب داده های علمی و قانونی درون یک لایحه مورد بررسی قرار دهیم و بتوانیم برای مدیریت فضای روستایی تعیین تکلیف مناسب تری درقالب دهیاری ها داشته باشیم.
دکتر رحمانی فضلی گفت : وزارت کشور با توجه به نقش حاکمیتی خود در این سه سال تلاش کرده که رابطه بهتر و تعامل خوبی را با شوراها و شهرداری ها داشته باشد و نتایج آن لوایحی است که به مجلس ارائه شده است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟