5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی ...


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


رمزگشایی از بازداشت همشهری رئیس جمهور؛ چالش بزرگ روحانی در سال آخر

رمزگشایی از بازداشت همشهری رئیس جمهور؛ چالش بزرگ روحانی در سال آخر

سیاست | چهارشنبه ۳۰ تير ۹۵ ساعت ۱۶:۴۱ | نسخه چاپي

سایت خبری «پایش»- محسن ماندگاری: «پسر قدرت»؛ بانکدار نزدیک به رئیس جمهور که دیروز توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد. علی رستگار سرخه‌ای به گفته مخالفان دولت، از نزدیک‌ترین همشهریان و آشنایان حسن روحانی است. او در زادگاه رئیس جمهور به «پسر قدرت» مشهور است و آنطور که اصولگرایان می گویند آنقدر به روحانی نزدیک است که بسیاری  تصور می‌کنند پسرخاله رئیس جمهور یا از بستگان نزدیک به او است.

به گزارش سایت خبری «پایش»، بازداشت مدیرعامل سابق بانک ملت توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازتاب مختلفی در کشور داشته است به گونه‌ای که برخی از آن به عنوان زنگ خطری برای حسن روحانی رئیس جمهور نام می‌برند.

حجت الاسلام حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، هفته گذشته از ورود این سازمان به پرونده‌های مفاسد اقتصادی خبر داده و گفته بود در حال حاضر پرونده‌های جدی در دستور کار اطلاعات سپاه قرار داد.

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران نیز دیروز در پاسخ به سوالی درباره دلایل بازداشت رستگار از یک «شبکه بزرگ فساد اقتصادی» در کشور خبر داده که برخی سیاستمداران نیز در آن دست دارند.

فرمانده سپاه از دست داشتن سیاستمدارانی در این «شبکه فساد» خبر داده که حدس زدن نام آنها کار دشواری نیست.

حسین فریدون، برادر رئیس جمهور، اصلی‌ترین گزینه‌ای است که دیروز با اعلام خبر بازداشت مدیرعامل معزول بانک ملت، نام او به عنوان حامی اصلی رستگار به میان آمد.

فریدون، پرحاشیه ترین فرد نزدیک به رئیس جمهور در ماه‌های گذشته در معرض بیشترین انتقادها بوده و بسیاری او را پاشنه آشیل رئیس جمهور خوانده‌اند. دخالت‌های او در برخی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، تصویری نامحبوب از او چه در میان اصولگرایان و اصلاح طلبان و چه اعتدال گرایان طرفدار دولت ساخته است. به گونه‌ای که شاید کمتر وزیر کابینه‌ای است که از کنار گذاشته شدن او از دولت خوشحال نشود.

خبرنگار «پایش»، مطلع شده که دخالت‌های مکرر فریدون در امور دولت و گزارش‌های پی در پی برخی نهادهای نظارتی به رئیس جمهور در ماه‌های گذشته بشدت او را عصبانی کرده، به گونه‌ای که به گفته یکی از نزدیکان رئیس جمهور، «او هرجا که می‌رود حرف از حسین فریدون است.»

سایت «پایش» اطلاع یافته که از ماه‌ها قبل، برخی نهادها رصد فعالیت های فریدون را در دستور کار خود قرار داده اند. از این رو پیش بینی اینکه در هفته های آینده فشار بر رئیس جمهور در این زمینه بیشتر شود وجود دارد.

به گفته برخی کارشناسان، بازداشت رستگار احتمالا آغازگر موج بزرگتری از برخورد با برخی نزدیکان رئیس جمهور خواهد بود.

رضا سراج، از فعالان رسانه ای نزدیک به اطلاعات سپاه در کانال تلگرامی خود نوشته است: شناسایی شبکه سازمان یافته فساد اقتصادی توسط سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری مدیرعامل سابق بانک ملت و معاون امور بین الملل این بانک، می‌تواند آغازی برای رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی اعضای لابی سرخه باشد. وی پیش بینی کرده که در ادامه باید منتظر دستگیری دیگر اعضاء این لابی و مرتبطین با حسین فریدون باشیم.

لابی سرخه ای چیست؟

آنطور که مخالفان دولت می گویند، پس از روی کارامدن دولت جدید، موجی از انتصاب همشهریان رئیس جمهور در سازمان های دولتی به رهبری حسین فریدون آغاز شده است. برخی رسانه های مخالف دولت حتی پا را فراتر گذاشته و می گویند فرد بازداشت شده بیش از آن که با فریدون ارتباط داشته باشد به حسن روحانی نزدیک است.

سایت رجانیوز چندی قبل با بیان این ادعا نوشته است: «گرچه علی رستگار دارای ارتباطات بسیار نزدیکی با حسین فریدون است، اما موضوع انتصاب وی، اتفاقا به حسین خان ارتباطی ندارد. علی رستگار یا به قول شیخ حسن «پسر قدرت» همشهری و از آشنایان قدیمی خاندان فریدون در سرخه است. این ارتباط به قدری نزدیک بود که برخی گمان بردند رستگار فامیل و پسرخاله روحانی است. و دقیقا همین ارتباط سبب شد تا انتصاب وی به مدیر عاملی بانک ملت هم با دستور مستقیم مقامات ارشد به وزیر امور اقتصادی و رئیس بانک مرکزی محقق شود.»

به نوشته رجانیوز، «انتصاب رستگار به روی کار آمدن باند سرخه‌ای ها در بانک ملت منجر شد. رستگار، ناصر شاهین فر دیگر همشهری سرخه‌ای فریدون را به معاونت و عضو هیات مدیره بانک ملت منصوب نمود. همچنین محمود نجاتی همشهری دیگر جناب فریدون به عنوان مدیر اصلی بخش ارزی بانک منصوب نمود. باند سرخه‌ای ها به طور خاص بر حوزه فعالیتهای ارزی بانک ملت چنبره زده اند که احتمالا با گرایشهای صرافی-ارزی جناب فریدون تناسب دارد.»

اگر تحلیل های مخالفان دولت در ارتباط نزدیک رستگار با رئیس جمهور، درست باشد، به نظر می رسد با ورود اطلاعات سپاه به پرونده ای که عالی ترین مقام نظامی سپاه، آن را «شبکه بزرگ فساد اقتصادی» خوانده، حسن روحانی، یکسال مانده به انتخابات ریاست جمهوری با چالش جدیدی روبرو شده است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟