شرط یک میلیارد دلاری توتال برای گشایش بازار ایران

مدیرعامل توتال در گفت و گو با رویترز اظهار کرد که این شرکت فرانسوی توسعه میدان گازی بزرگ پارس جنوبی ایران را در تابستان جاری آغاز خواهد کرد.


محسنی‌اژه‌ای: اتهام افراد دستگیر شده مرتبط با داعش محاربه است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که جزء داعش هستند اعلام جنگ مسلحانه کرده و اقدامات تروریستی را ملاحظه کردند و محارب شناخته می‌شوند.


در جلسه ترامپ با مدیران غول‌های آی تی چه گذشت؟

ترامپ در دومین ملاقات با غول‌های آی تی گفت: بازسازی زیرساخت‌های آی تی آمریکا در 10 سال باعث صرفه‌جویی 1 تریلیون دلاری در نهادهای دولتی می شود و حکومت آمریکا نیاز به انقلاب تکنولوژیکی دارد.


در جلسه ترامپ با مدیران غول‌های آی تی چه گذشت؟

ترامپ در دومین ملاقات با غول‌های آی تی گفت: بازسازی زیرساخت‌های آی تی آمریکا در 10 سال باعث صرفه‌جویی 1 تریلیون دلاری در نهادهای دولتی می شود ...


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


طلسم تعیین اپراتور بندر شهیدرجایی می‌شکند؟؛ وضعیت نامشخص ترمینال ۲

طلسم تعیین اپراتور بندر شهیدرجایی می‌شکند؟؛ وضعیت نامشخص ترمینال ۲

اقتصاد | چهارشنبه ۳۰ تير ۹۵ ساعت ۱۴:۵ | نسخه چاپي

سرانجام پس از گذشت سه سال از عمر دولت یازدهم، مزایده انتخاب اپراتور برای ترمینال یک بندر شهیدرجایی در مردادماه انجام می‌شود. اما همچنان تکلیف ترمینال دو این بندر مشخص نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر، تعیین اپراتور برای بندر شهید رجایی یکی از مهمترین برنامه هایی بود که در چند سال عمر دولت یازدهم به تعویق افتاد و این بندر که بزرگترین بندر کانتینری ایران است در این مدت تعیین تکلیف نشده و مزایده‌ای برای انتخاب اپراتور آن انجام نشده بود.
در واقع بیش از ۹۰ درصد از صادرات و واردات کشور از این بندر انجام می‌گیرد و بزرگترین کشتی‌های تجاری دنیا در این بندر پهلو گرفته‌اند. اما در سال‌های اخیر مشکلاتی که گریبانگیر بخش دریایی کشور شد، روند توسعه این بندر را با مشکل مواجه کرد.
در سند چشم انداز بندر شهیدرجایی آمده است که این بندر باید در ۲۰ سال آینده اولین بندر منطقه باشد، بنابراین پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و مذاکراتی که ایران با گروه ۱+۵ داشت، به نظر می‌رسید که رونق دوباره به بندر شهید رجایی بازگردد، اما شرایط کنونی نشانگر رسیدن به این اهداف نیست.
در واقع پس از تحریم شرکت تایدواتر از سوی کشورهای غربی، مدیران سازمان بنادر و دریانوردی در دولت یازدهم تصمیم گرفتند که این شرکت از ادامه کار در بندر شهیدرجایی منع شود، به همین دلیل به طور موقت کار تخلیه و بارگیری در این بندر به دو شرکت خصوصی سپرده شد.
سازمان بنادر در این مدت هربار تاریخ‌های متفاوتی برای انتخاب اپراتور تعیین می‌کرد و همین موضوع گلایه‌هایی را در بخش خصوصی ایجاد کرده بود که انتقادهای زیادی را نسبت به عملکرد سازمان بنادر داشتند.
اما سرانجام آخرین خبرها مبنی بر این است که برگزاری مزایده برای انتخاب اپراتور در بندر شهیدرجایی در حال انجام است و احتمالا مزایده در مرداد برگزار می‌شود. در حال حاضر اطلاعات شرکت‌های فعال و توانمند در حال جمع آوری است تا پس از آن در مرحله بعدی، شرکت‌هایی که امتیاز لازم را به دست آورده اند وارد قیمت دهی شوند.
یکی از مسئولان سازمان بنادر در گفتگو با مهر اعلام کرد که تا ۳۰ تیر امسال شرکت ها مشخص می شوند و پس از آن وارد مرحله قیمت دهی خواهند شد تا به این وسیله اپراتور ترمینال یک این بندر مشخص شود.
آخرین وضعیت ترمینال دو بندر شهیدرجایی
براساس این گزارش، هنوز سرنوشت ترمینال دوم این بندر مشخص نیست. ترمینال دو بندر شهیدرجایی برای تامین تجهیزات نیاز به شریک خارجی دارد و قرار بر این بود تا اپراتور بصورت جوینت ایرانی و خارجی باشد اما هنوز راه برای حضور شریک خارجی باز نشده و تصمیمی درباره حل مشکلات گرفته نشده است.
در این رابطه یکی از مسئولان سازمان بنادر به مهر گفته بود: یال‌های غربی و شرقی حدود ۲۵۰ میلیون دلار برای تجهیز نیاز دارد، مثلاً باید ۱۸ گنتری‌کرین ‌و ۴۵ ترانس‌تینر مستقر شوند و در کل همه هزینه‌ها شامل حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که برای تجهیز و آماده‌سازی و تکمیل حوضچه خواهد بود.
این در حالی است که برای رونق این بندر و رقابت با بندر کشورهای همسایه نیاز است تا هرچه زودتر کار تجهیز این ترمینال به انجام برسد. براین اساس، ترمینال یک در نهایت می‌تواند پذیرای ۳ تا ۴ کشتی باشد در صورتی که اگر ترمینال دو تجهیز شود، ظرفیت پذیرش به ۶ تا ۷ کشتی می‌رسد که برای افزایش ظرفیت این بندر، دولت باید عملکرد سریعتری داشته باشد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟