جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری ...


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


تعرض آل خلیفه به شیخ قاسم مسیر مسالمت آمیز انقلاب را تغییر می‌دهد

تعرض آل خلیفه به شیخ قاسم مسیر مسالمت آمیز انقلاب را تغییر می‌دهد

جهان | چهارشنبه ۳۰ تير ۹۵ ساعت ۹:۳۷ | نسخه چاپي

«مجید المشعل» درباره تایید حکم سلب تابعیت شیخ عیسی از سوی پادشاه بحرین تاکید کرد که سطحی از جنون و طغیان در آل خلیفه وجود دارد و احتمال وقوع هرنوع احتمالی هر چند جنون آمیز وجود دارد.
به گزارش مهر، طی هفته های گذشته رژیم آل خلیفه به سیاست های سرکوبگرانه خود علیه شیعیان و مردم بحرین ادامه داد و اقدام به سلب تابعیت رهبر شیعیان این کشور یعنی آیت الله شیخ «عیسی قاسم» کرد و این اقدام آل خلیفه با موج محکومیت ها در داخل و خارج بحرین مواجه شد؛ در همین راستا هزاران نفر از مردم و علمای بحرین با پوشیدن کفن و تجمع در برابر منزل شیخ عیسی خود را سپر جان ایشان کردند اما آل خلیفه پا را فراتر از این گذاشت؛ حکم سلب تابعیت شیخ مجاهد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت الله خامنه ای همچون ستاره ای در آسمان تشیع هستند، از سوی «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین تایید شد تا در دستور کار نظامیان بحرین برای اجرا قرار گیرد.
بر همین اساس با «سید مجید المشعل» رئیس هیأت علمای بحرین و سخنگوی شیخ عیسی قاسم در بحرین گفتگو کردیم تا از آخرین اوضاع در این رابطه آگاه شویم که شرح آن در ذیل می آید:
*در رابطه با آخرین وضعیت حاکم در منطقه «الدراز» محل تولد و سکونت شیخ «عیسی قاسم» و حضور مردم در برابر منزل ایشان توضیح بفرمایید.
از نخستین لحظات اعلام خبر سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، مردم و علما برای اعلام همبستگی با ایشان و ابراز مخالفت با این تصمیم ظالمانه در برابر منزل ایشان گرد آمدند. مردم ضمن اعلام مخالفت با این تصمیم آل خلیفه با شور و حماسه، تصمیم به آغاز تحصنی نامحدود در برابر منزل شیخ گرفتند تا بدین طریق منزل ایشان به میدان و محوری برای جذب مردم و تجمع آن ها به منظور مخالفت با سلب تابعیت شیخ و ظلم آشکار به طائفه شیعیان بحرین تبدیل گردد.
از سوی دیگر نیز نظامیان آل خلیفه اقدام به محاصره منطقه الدراز کردند تا بدین صورت از گردهمایی مردم جلوگیری کنند که این موضوع مجازاتی گروهی برای تمامی ساکنان منطقه الدراز به حساب می آید. مردم با حضور در برابر منزل شیخ عیسی از ایشان دفاع می کنند و برخی دیگر نیز در صدد هستند تا از هر طریقی و هر وسیله ای خود را به منزل شیخ برسانند، هر چند این کار سخت باشد. در رابطه با شخص شیخ عیسی نیز باید بگویم که روحیه ایشان بسیار بالا و قوی است و در برابر فشارها با توکل بر خدا و ثبات هیچگونه تزلزلی ندارند. مردم نیز در اطراف منزل ایشان با حماسه و ثبات قدم و توکل بر خدا حضور دارند.
*آل خلیفه مدعی است که شیخ عیسی قاسم به دلیل تحریک مردم به اقدامات خشونت آمیز سلب تابعیت شده است. این در حالی است که شیخ عیسی قاسم همواره بر لزوم مسالمت آمیز بودن انقلاب مردمی تأکید داشته است. دیدگاه شما در خصوص این نوع فرافکنی توسط مقامات آل خلیفه چیست؟
این توجیه از سوی آل خلیفه بی ارزش است و تمام کسانی که اوضاع را پیگیری می کنند، به خوبی از پایبندی شیخ عیسی قاسم به حرکت مسالمت آمیز و اصرار ایشان بر آن آگاه هستند؛ شیخ عامل عدم کشانده شدن کشور به سوی خشونت است و این موضوعی است که آل خلیفه نیز به خوبی از آن آگاه است. بنابراین این اتهام از سوی آل خلیفه، ظالمانه و با هدف تحریف حقایق است. حقیقت این است که شیخ عیسی قاسم به دلیل طرفداری از خواسته های به حق مردم و همچنین حمایت و دفاع تمام قد ایشان از حقوق قانونی مردم مجازات می شود.
*به نظر شما اقدام آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم در روند انقلاب بحرین چه تأثیری خواهد داشت؟ آیا می توان انتظار یک انتفاضه مردمی گسترده در بحرین را داشت؟
سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم بسیار خطرناک است؛ این اقدام از یک سو تجاوز آشکار به حق قطعی هر شهروند بحرینی است و از سوی دیگر نیز به معنای حمله به طایفه شیعیان در بحرین است. زیرا شیخ عیسی قاسم یکی از رهبران بزرگ در میان مردم شیعه است اما این اقدام خطرناک نه تنها مردم را ساکت و تحرک آنها را متوقف نخواهد کرد بلکه به مردم انگیزه بیشتری خواهد داد تا تحرک خود را ادامه دهند و بر انجام تغییرات و اصلاحاتی که شامل زندگی عزتمندانه برای مردم در بحرین می شود، اصرار ورزند.
*آیا گزینه مسالمت آمیز به گزینه تقابل و مواجهه با آل خلیفه تغییر خواهد کرد؟ این تغییر چگونه امکان پذیر است؟
گزینه مسالمت آمیز یک گزینه راهبردی برای حرکت سیاسی توسط مردم در بحرین محسوب می شود اما عدم تغییر این گزینه به شرایطی بستگی دارد؛ از جمله این شرایط نیز باقی ماندن شیخ عیسی قاسم در میان مردم و هدایت روند اقدامات آنها است. در صورتی که به شیخ تعرض شود و یا آزاری به وی رسد و همچنین از مردم دور گردد، دیگر برای باقی ماندن گزینه مسالمت آمیز و بحران و راهکار آن در چارچوب اراده ملی ضمانتی نخواهد بود.
بنابراین عقل، حکمت و مصلحت ملی اقتضا می کند که آل خلیفه از خواسته های مردم، برخورد با مخالفان و رهبران آنها برای دستیابی به راهکاری منصفانه که کشور را از لغزشگاه های خطرناک و ویران کننده دور نگه می دارد، استقبال کند. width=600
*واکنشی که نهادهای حقوق بشری در سراسر جهان و همچنین سازمان ملل می بایست در قبال سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم نشان دهند، چه گونه باید باشد؟
متاسفانه واکنش این سازمان ها تنها در حد سخن گفتن باقی مانده است و واکنش آنها از ابراز نگرانی و تاسف خوردن فراتر نرفت. این سازمان ها برای متوقف کردن ظلم و خشم آل خلیفه علیه مردم نقش موثری ایفا نکردند و مواضع مفیدی اتخاذ نکردند. سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم از جمله بزرگترین موارد نقض حقوق بشر است.
این اقدام به دلیل حمله به بزرگترین رهبر طایفه شیعیان، ظلمی آشکار به این طایفه بزرگ است که در بحرین بسیار اصالت و ریشه دارد. نهادهای حقوق بشری و همچنین سازمان ملل باید برای ایستادن در برابر این حمله و ظلم به طایفه شیعیان در بحرین از سوی آل خلیفه، نقش موثری ایفا کنند. زیرا بحرین علاوه بر اینکه عضو سازمان ملل است، توافق نامه های حقوق بین المللی را نیز به امضا رسانده است.
*نقش عربستان در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا عربستان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در این تصمیم دخیل بوده است یا اقدامی خود جوش از سوی خود آل خلیفه بوده است؟
نقش منفی و دشمنانه عربستان در حرکت مردمی در بحرین بر کسی پوشیده نیست؛ این کشور از طریق مداخله مستقیم به نام نیروهای سپر جزیره در بحرین نقش مستقیمی در سرکوب حرکت مردمی بحرین ایفا کرده است و این مداخله نظامی و سیاسی در بحرین از سوی عربستان همچنان ادامه دار است.
اقدام اخیر آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم نیز موضوعی نیست که صرفا با اراده داخلی محض انجام گرفته باشد بلکه این اقدام از سوی همسایه ای صورت می گیرد که بر تصمیم گیری در بحرین سلطه دارد که مقصود من نیز عربستان است.
*اقدام «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین در تایید حکم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم به منظور اجرای آن را چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر شما اقدامات بعدی آل خلیفه در این راستا چیست؟
اقدام پادشاه بحرین در تایید حکم سلب تابعیت شیخ قاسم گام نهایی برای اجرای این تصمیم است و بر همین اساس این حکم، نهایی محسوب می شود. این موضوع نشان می دهد که این تصمیم را رأس هرم در آل خلیفه اتخاذ کرده است اما در هر صورت این تصمیم و حکم باطل است و ارزشی ندارد و امضای پادشاه یا فرد دیگری هرگز واقعیت را تغییر نخواهد داد. زیرا ارتباط و انتساب شیخ عیسی قاسم به وطن و مردمش از طریق این تصمیم های ظالمانه و باطل تغییر نخواهد کرد.
ولی در رابطه با گام های بعدی قابل پیش بینی از سوی آل خلیفه باید بگویم که این موضوع تحت تاثیر حرکت پرشور مردم در برابر منزل شیخ عیسی قاسم است. همچنین اقدامات آل خلیفه از وضعیت منطقه و فشارهایی که می توان بر این رژیم وارد کرد تا آن را به تعقل و عدم گستاخی وادارد، تاثیر می پذیرد اما در هر صورت سطحی از جنون، طغیان و حمایت برخی از کشورهای منطقه وجود دارد و بر همین اساس احتمال وقوع هرنوع احتمالی هر چند جنون آمیز وجود دارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟