اظهارات آخوندی در جلسه استیضاحش؛

استعفا دادم اما رئیس‌جمهور مخالفت کرد

عباس آخوندی در نشست علنی امروز (یکشنبه یکم اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح، در دفاع از خود گفت: قطعاً این جلسه سخت و تاریخی ...شهباززاده به نفت تهران پیوست

مهاجم پیشین تیم فوتبال آلانیا اسپور ترکیه به نفت تهران پیوست.


تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


رهبر معظم انقلاب: همه موظفند در خدمت آرمان فلسطین قرار بگیرند

اتحاد برای فلسطین

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ششمین کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین بیان کردند:اشغال ظالمانه فلسطین از صفحات ناپاک تاریخ است که همچون دیگر صفحات آلوده، با اذن خدای متعال و یاری او بسته خواهد شد.


طرح تقویت فعالیت شورایاری ها به صورت عادی بررسی شد

طرح تقویت فعالیت شورایاری ها به صورت عادی بررسی شد

جامعه | چهارشنبه ۳۰ تير ۹۵ ساعت ۹:۱۲ | نسخه چاپي

اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت طرح ارائه مجوز به شهرداری برای مساعدت و تقویت فعالیت شورایاری‌ها در سرای محلات شهر تهران رای ندادند .
به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه شورای شهر تهران یک فوریت طرح ارائه مجوز به شهرداری برای مساعدت و تقویت فعالیت شورایاری‌ها در سرای محلات شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به دلیل مخالفت اعضا قرار شد موضوع به صورت عادی مسیر خود را طی کند.
عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در جریان بررسی این طرح اظهار داشت: تقویت فعالیت فرهنگی و اجتماعی در سرای محلات با مشارکت شورایاری‌ها و همچنین حمایت از فعالیت شورایاری‌ها برای مشارکت‌های عمومی از دلایل فوریت بررسی طرح است.
وی افزود: به منظور حمایت و تقویت فعالیت شورایاری‌ها در سرای محلات شهر تهران، شهردار تهران مجاز است از محل اعتبارات معاونت فرهنگی و اجتماعی تا سقف ۵۰۰ میلیارد ریال در قالب کمک به مدیریت محلات شهر تهران منظور کند.
وی ادامه داد: به منظور رعایت چارچوب روابط نحوه هزینه کرد این کمک ها و جلوگیری از تخلف احتمالی دستورالعمل اجرایی و نحوه تخصیص از محل این کمک‌ها، معاونت مالی شهرداری تهران موظف است با تعامل و همکاری ستاد شورایاری‌ها حداکثر طی یک ماه پس از تصویب و ابلاغ این طرح را تهیه و پس از تأیید توسط کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ملاک عمل قرار دهد.
مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی این طرح با بیان اینکه نمی‌خواهیم بودجه‌ای به فرهنگی و اجتماعی اضافه کنیم، گفت: فلسفه وجودی تشکیلاتی که در محلات ایجاد شد این بود که شهرداری هر سال ۱۰ درصد از فعالیت‌های فرهنگی  اجتماعی خود را به محلات واگذار کنداما این درحالی است که اکنون شورایاری‌ها درگیر این موضوع هستند.
وی افزود: پیش از این بودجه در قالب کمک ارائه می‌شد اما سال گذشته بودجه‌ای در این حوزه فرهنگی و اجتماعی را تهیه کردم اما در حال حاضر مشکل این است که معاونت اجتماعی اعلام کرده نمی‌تواند اعتبار را در قالب ردیف بودجه پرداخت کند.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: نتیجه این شده است که معاونت اجتماعی برای اجرای کارهای فرهنگی و اجتماعی مجبور است پیمانکاری اختیار کند تا در سطح محلات فعالیت کنند. درحالی که اگر بودجه را به حساب ضابطه مند به حساب محلات که شورایان و دبیر محلات را دارد واریز کنیم، برابر آیین نامه هزینه‌ها صرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر درگیر مشکل رفع گیر قانونی است که معاونت اجتماعی برای پرداخت هزینه دارد، گفت: بنده به عنوان کسی که درگیر این موضوع هستم تقاضا می‌کنم به فوریت طرح رأی داده شود و موضوع در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم این مشکل قانونی را از سر راه آنها برداریم.
غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به عنوان یکی از مخالفان طرح گفت‌:به عقیده بنده با توجعه به توضیحاتی که طلایی ارائه کرد این طرح فوریت ندارد علاوه براین پیشنهاد خامی است و باید به صورت عادی در کمیسیون‌هابررسی شود.
محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران به عنوان یکی از مخالفان طرح گفت: کسانی که با مدیریت محله جلسه داشته اند در جریان مشکلات آنها هستند. یکی از مشکلاتی که هیئت امنای محلات دارند این است که حداقل امکانات را برای فعالیت ندارند و این امر باعث ایجاد رقابت منفی بین شورایاری‌ها و هیئت امنا شده است.
وی افزود: ما حرف‌های قشنگی می‌زنیم ولی اقدام موثر و عملی انجام نمی‌شود. می‌گوییم مردم و شورایاری‌ها مهم هستند اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد.
محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه کمک مالی تنها تقویت شورایاری ها نیست، گفت: چرا باید شورایاری‌ها را در مسائل مالی دخیل کنیم؟ اینکه شورایاری‌ها را در تصدی گری مالی دخالت دهیم تا جایگاهشان ارتقا یابد یک اشتباه استراتژیک است.
مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز خطاب به سالاری گفت: پولی در ختیار شورایاری‌ها قرار نمی‌گیرد. دبیر شورایاری در کنار مدیر محله امضایی برای فعالیت‌های سرای محلات دارد. بنابراین قرار نیست پولی در اختیار شورایاری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ای کاش یک بار قوانین مصوب شورای شهر را درباره مدیریت محلات ملاحظه می‌کردید، گفت: شورایاری ها اساسنامه مستقلی دارند و در جایگاه نمایندگی مردم انجام وظیفه می‌کنند. شورا مصوبه‌ای دارد که براساس آن به شهرداری اجازه داده به منظور مشارکت مردم در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تشکیلاتی به عنوان سرای محله و هیئت امنای محله تشکیل شود اگر با این مسئله مخالفتی دارید دلیلی بر غیرقانونی بودن آن نیست.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید براینکه آنچه به عنوان مدیریت محلات در محله وجود دارد گفت: می‌توان طرحی تهیه کرد که شورایاران در این ترکیب مداخله نداشته باشند. بنده اماده ام استعفای خود را از ریاست ستاد شورایاری‌ها تقدیم کنم زیرا برای من حضور شورایاران در این ترکیب فرقی نمی‌کند.
اسماعیل دوستی عضو کمیسیون عمران و شورای شهر نیز به عنوان یکی دیگر از مخالفان این طرح اظهار داشت: متن طرح با فوریت مغایرت دارد و ۱۸۰ درجه با یکدیگر متفاوت هستند از این رو بنده با این طرح یک فوریتی مخالفم.
رضا تقی پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهار داشت: اگر قرار باشد درباره متن این طرح سخن بگوییم کمیسیون‌ها قرار است چکاری انجام بدهند؟ ۲۲ نفر این طرح را امضا کردند حداقل اعضا برای امضای خودشان احترام قائل باشند. 
وی افزود: اصلاً قرار نیست بودجه و ردیف اضافه درباره هزینه کرد صورت گیرد؛ پیشنهادی ارائه شده که بهتر است اجازه دهید در کمیسیون‌ها بررسی شود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟