آیا محسن رضایی،مصوبه مجمع تشخیص مصلحت را زیر پا می گذارد؟

جبهه مردمی نیروهای انقلاب به عنوان یک تشکل سیاسی نوظهور، خیلی زود مورد پشتیبانی «سرلشکر» محسن رضایی قرار گرفت.


خودروی احتمالی سال 2040 بنز+تصاویر

بر خلاف مدل استریم لاینر W196 اصلی، خودروی طراح کره‌ای یک کابین کاملا بسته داشته و به سامانه‌های کمکی آیرودینامیکی به روز مجهز شده است. از طرفی ...


احمد مسجدجامعی از شورای شهر استعفا داد

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران طی نامه‌ای به رییس شورای شهر تهران از سمت خود استعفا داد.


زیباترین زنان جهان در کدام کشورها هستند+تصاویر

در این رده بندی که توسط سایت بسیار معتبر UCITYGUIDES صورت گرفته ده تا از کشور هایی که زیباترین زنان را دارند طبق این رده بندی مشاهده می کنید.


مانتوها از آغاز تاکنون چه تغییراتی کرده اند؟!

درباره تغییرات پوشش در سال های گذشته مثل خیلی موارد دیگر هیچ مرجع و آمار و کتابی وجود ندارد تا نشان بدهد لباس های ما ایرانی ها در دهه های گذشته ...


عمليات طیاره‌ها در نجات دلار از سقوط!

اقتصاد | سه شنبه ۲۹ تير ۹۵ ساعت ۹:۳۶ | نسخه چاپي

حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصارف ارزی ایران به شدت کاهش و منابع ارزی به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و به همین دلیل شرایط برای تک‌نرخی کردن دلار مهیا است اما به قیمت‌هایی به مراتب کمتر از قیمت‌های کنونی به شکلی که دلار 2500تومانی دور از دسترس نیست.
دولت از طریق خریدهای خارجی مانع از افت بهای دلار در بازار داخلی‌می شود زیرا به واسطه افزایش فروش نفت و فرآورده‌های آن در دولت روحانی و همچنین کاهش واردات، شرایط بازار ارز برای کاهش بها مهیا شده است.

یک منبع آگاه که نخواست نامش ذکر شود در گفت‌وگو با روزنامه جوان با بیان اینکه در دولت روحانی به دلیل افت جهانی بهای کالا و همچنین تعمیق رکود اقتصادی واردات کاهش یافته است، اظهارداشت:  در مقابل کاهش هزینه واردات که یکی از مهم‌ترین مصارف ارزی کشور است، ‌درآمدهای ارزی کشور به دلیل افزایش صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و همچنین آزاد‌سازی بخشی از دلار‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی، به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است، از این رو انتظار برای تک‌نرخی کردن ارز آن‌هم با قیمت‌هایی به مراتب پایین‌تر از قیمت‌های کنونی انتظاری معقول است.
 این منبع آگاه گفت:  اگر دولت به نظام عرضه و تقاضا در بازار داخلی ارز اعتقاد داشته باشد باید اجازه دهد تا بازار از طریق مکانیسم‌های خود شرایط را برای کاهش بهای ارز فراهم آورد.
وی با بیان اینکه واردات به عنوان مهم‌ترین مصارف ارزی کشور در سال‌های اخیر 10 تا 15 میلیارد دلار کاهش یافته است، تصریح کرد:  کاهش واردات از یکسو و افزایش صادرات نفت و فرآورده‌های آن نوید‌بخش کاهش بهای ارز در بازار داخلی است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون مانع اصلی برای کاهش بهای ارز در بازار داخلی چیست، گفت:  اگر دولت ارزهای آزاد شده در جریان مذاکرات هسته‌ای و همچنین ارزهایی را که  از طریق رشد صادرات نفت و فرآورده‌های آن به دست آمده است را صرف خریدهای خارجی سنگینی چون هواپیما یا کالاهایی از این دست کند، بالطبع بخشی از ارزی که می‌توانست موجب کاهش بهای انواع ارز در بازار داخلی ایران شود، ‌از چرخه خارج شده و این امر مانع افت بهای ارز در بازار می‌شود.
 
وی در واکنش به این پرسش که وزارت راه و شهرسازی معتقد است نحوه تأمین مالی خرید هواپیما به نوعی است که فشار چندانی به کشور وارد نمی‌شود، آیا با نحوه تأمین مالی مد نظر این وزارتخانه باز هم خرید هواپیما مانع از افت بهای دلار می‌شود، تصریح کرد:  کارشناسان مالی لقمه را دور دهان می‌پیچانند. از مسئولان وزارت راه سؤال می‌کنم آیا شرکت بوئینگ امریکایی یا ایرباس فرانسوی بابت این هواپیما‌ها از ایران پول می‌گیرند یا خیر ؟ صد البته که می‌گیرند و ایران باید بهای این کالاها را تمام و کمال پرداخت کند و الباقی قصه پیچیدگی‌هایی است که مهندسان مالی ایجاد می‌کنند.
 

وی ادامه داد:  در اثر تحریم‌های ناعادلانه غربی طی سال‌های 89 و 90 از طرفی فروش نفت ایران محدود شد و از طرف دیگر دارایی‌های ایران در خارج از کشور مسدود شد، تحت این شرایط دولت مجبور شد به یکباره بهای ارز را افزایش دهد تا جایی که همین اقدام موجب تحمیل فشار هزینه‌ای قابل ملاحظه به مردم ایران به ویژه اقشار ضعیف شد، حال که مصارف ارزی از ناحیه واردات کالا کاهش یافته و به ادعای دولت تدبیر و امید روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت می‌فروشیم و بخشی از ارزهای بلوکه شده ایران نیز آزاد شده است، بهترین کار مهندسی معکوس بهای ارز است تا فشاری که در سال‌های تحریم از ناحیه رشد بهای ارز به مردم وارد شد هم اکنون جبران شود.

دلار 2500 تومانی در دسترس است
 

کاهش قابل ملاحظه مصارف ارزی کشور از یکسو و تقویت درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های آن از سوی دیگر شرایط را برای افت بهای انواع ارز در کشور مهیا کرده است.

 
از سال 89 و 90 بهای انواع ارز رفته رفته در کشور به دلیل تحریم‌ها جهش یافت به طوری که در اواخر دولت دهم به دلیل افت درآمدهای ارزی بهای دلار دولتی به بیش از 2هزار تومان و دلار بازار آزاد به محدوده 4 هزار تومان نیز رسید اما از سال 92 که دولت یازدهم به روی کار آمد دلار دولتی در مرز 3 هزار تومان و بازار آزاد نیز در مرز 3500 تومان قیمت‌گذاری شد.
 

حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصارف ارزی ایران به شدت کاهش و منابع ارزی به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است و به همین دلیل شرایط برای تک‌نرخی کردن دلار مهیا است اما به قیمت‌هایی به مراتب کمتر از قیمت‌های کنونی به شکلی که دلار 2500تومانی دور از دسترس نیست.

نگاهی به فراز و فرود واردات بین سال‌های 91 تا 94
 
واردات کشور ایران در سال 91 حدود 53 میلیارد دلار و سال 92، بیش از 49 میلیارد دلار بود که در سال 93 به میزان ٥٢ میلیارد و ٤٧٧ میلیون رسید و در سال 94 با افت بیش از 11میلیارد دلاری به محدوده 41 میلیارد دلار رسید.
 
وضعیت واردات به دلیل افت قیمت جهانی انواع کالا و همچنین رکود اقتصادی در ایران با افت قابل ملاحظه‌ای همراه شده است که این امر بیانگر افت قابل ملاحظه مهم‌ترین مصرف و هزینه ارزی ایران یعنی «واردات» به شمار می‌رود.
 

همانطور که اشاره شد افت قیمت جهانی کالا که این اتفاق نیز به دلیل کاهش بهای جهانی نفت رقم خورده است، از جمله مهم‌ترین دلایل افت ارزش واردات به ایران به شمار می‌رود؛ به عبارتی کشور ایران به دلیل ارزانی کالا در بازار جهانی نسبت به گذشته ارز کمتری برای تأمین کالاهای مورد نیازش صرف می‌کند که این امر مختص بخش تجارت رسمی ایران است.

افزایش صادرات نفت و رشد ارزآوری
 
در همین راستا صادرات نفت ایران که در اواخر دولت دهم به مرز یک میلیون و400 هزار بشکه در روز رسیده بود از سال 92 که دولت یازدهم روی کار آمد تاکنون به مرز 2/5 میلیون بشکه در روز رسیده است که این امر نیز نشان می‌دهد وضعیت منابع ارزی ایران به دلیل رشد صادرات نفت به شکل قابل ملاحظه‌ای تقویت شده است.
با جمیع موارد مطرح شده به این نتیجه می‌رسیم که مصارف ارزی کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است، به طوری که با کاهش واردات، قاچاق کالا و ارز و افت تورم جهانی و همچنین افزایش میزان صادرات ایران شرایط منابع ارزی کشور بهبود یافته است، بدین ترتیب اگر دولت به قانون عرضه و تقاضا اعتقاد داشته باشد اجازه می‌دهد نرخ دلار در محدوده 2 هزار و 500 تومان کشف قیمت شود.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟