فساد ۸۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق فرهنگیان/ یک سهامدار ۳۹۰۰ میلیارد ریال از بانک سرمایه وام گرفته است

صندوق فرهنگیان این روزها با فساد ۸ هزار میلیارد تومانی شناخته می‌شود، طبق اعلام فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، به افرادی که جزو باند ...


مار مشهوری که یک صورت خندان بر روی بدنش دارد + تصاویر

در شمال هند روستایی وجود دارد به نام گوریگانی که مردم به صورت مسالمت آمیزی با مارها زندگی می کنند و کودکان هم خیلی راحت با مارها بازی می کنند. در این تصاویر مردی را مشاهده می کنید که به کودکان یاد می دهد چگونه با مارها رفتار کنند و آنها را در دست بگیرند. ماری که می خواهیم به شما نشان دهیم به تازگی در این روستا و حتی در کل هندوستان به شهرت رسیده است


قهر خداداد و درگیری فیزیکی بادامکی در تمرین سیاه جامگان

خداداد عزیزی به عنوان رییس سازمان فوتبال و مدیرفنی سیاه‌جامگان ظهر امرور در تمرین این تیم با حضور بازیکنان معرفی شد.


زنده شدن زن ایرانی کشته شده در فاجعه منا!

بعد از گذشت یک سال و اندی زنی که در فاجعه منا جان باخته بود، زنده شد.


زوج های تهرانی برای خرید مسکن ۱۷ میلیون تومان تسه بخرند

در حالی که در ماه های گذشته قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن مرز ۱۰۰ هزار تومان را هم رد کرده بود در حال حاضر گرانترین تسه به قیمت تقریبا ۸۰ ...


وقتی اردوغان از دوست خنجر خورد؛ گوشمالی به قیمت کودتا

وقتی اردوغان از دوست خنجر خورد؛ گوشمالی به قیمت کودتا

جهان | دوشنبه ۲۸ تير ۹۵ ساعت ۲۳:۴۸ | نسخه چاپي

یک ارزیابی از کودتای نظامی ترکیه این است که آمریکا اردوغان را به جهت چرخش به سمت مسکو و دمشق گوشمالی داده است تا مسیر خود را مطابق خواست واشنگتن بپیماید.
به گزارش مهر، ثبات و امنیت برای جذب آهوی گریز پای سرمایه نیازی جدی به شمار می رود  ولی این مهم امروز در کشورهای مدعی پیشرفت با چالش مواجه شده و البته معضلات امنیت آنها برخاسته از اقدامات یک دهه خودشان در کشورهای به اصطلاح جهان سومی است.
امنیت اکنون برای کشورهای وابسته و دوست با جهان اول بیش از همه در معرض تهدید و خدشه است زیرا تجربه به عنوان مهمترین معلم به ما آموخته است که قدرت ها برای جلب منافع خود به راحتی دوستان و وابستگان خود را هم فدا می کنند. دوستی برای جهان متروپل تا زمانی معنی پیدا می کند که سودی سرشار برایش داشته باشد و اگر کشور وابسته بخواهد حتی اندک بهره ای در جهت ثبات بدون منفعت قدرتها ببرد باید تاوانی سنگین بپردازد.
ترکیه امروز تصویری تمام نما از این استراتژی به اصطلاح جهان اول است و کوچک ترین انحراف اردوغان درباره انعطاف مقابل روسیه و سوریه صحنه دردناکی را دامنگیرش کرده است. البته رجب طیب اردوغان هم یکی از دولتمرانی است که نوسان های شدیدی را بر اقتصاد نوپا و نیم بند وابسته به توریسم ترکیه وارد کرده است. این نوسان شخصیتی حتی در ارتباط با همکاران و هم کیشان او نیز رخ داده است.
اردوغان دوستان نزدیک خود را در مقاطع مختلف از خود دلخور کرده و فعلا با این اقداماتش در مسیر قهقرای ترکیه گام بر می دارد.
محمد فتح الله گولن تئوریسین و ایده پرداز فکری حزب عدالت و توسعه ترکیه (متهم شده از سوی اردوغان به رهبری کوتای اخیر در ترکیه)، عبدالله گل رئیس جمهور دوران نخست وزیریش و داوود اوغلو وزیر خارجه دوران نخست وزیری و نخست وزیر دوران ریاست جمهوری اش همه از دوستان نزدیک اردوغان بودند که به نوعی با نوسانات شخصیتی و رفتاری او کنار گرفته و هر کدام از دور تضعیف کشوری را که ادعای احیای امپراطوری عثمانی را داشت، نظاره می کنند.
اما شاید اردوغان با نوساناتی که داشته گاهی به سوی اسلامگرایی و گاهی به سمت غرب متمایل شده است ولی در دنیای سیاست شامه خوبی دارد. او به تازگی فتیله انتقاد از بشار اسد را پائین کشیده و از روسیه به خاطر مورد هدف قرار دادن جنگنده اش عذر خواهی کرد و حالا با کنار هم چیدن چند پازل به این نتیجه رسیده است که عامل نابسامانی اخیر در ترکیه در جبهه دوستانش است.
او بی دلیل محمد فتح الله گولن، فرد در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا را متهم به رهبری کوتای اخیر نکرده بلکه بوهایی از آنسوی اقیانوس اطلس به مشامش رسیده است که حکایت از شیطنت شیطان بزرگ دارد. با همین مقدمات هم بسیاری از تحلیلگران منشاء کودتا در ترکیه را اقدامی آمریکایی برای گوش مالی دادن به اردوغان تعبیر کرده اند.
بی شک ترکیه خدمات زیادی به دوست صمیمی خود یعنی امریکا کرده است و البته در این مسیر از حمایت لجستیکی داعش تا ضربه زدن به جبهه مقاومت از طریق نابسامان کردن دو همسایه سوریه و عراق و در نهایت ابزار شدن برای خاورمیانه جدید دریغ نکرده است. اما از آنجایی که داعش همچون حیوان درنده ای که اگر دست خود را آغشته به عسل کنی و در دهانش بگذاری باز هم گاز می گیرد، پاسخ این کشور را با ترورهای اخیر و نا امنی فراگیر داد.
در چنین شرایطی اردوغان قافیه را از دست رفته دیده و در جهت عادی سازی اوضاع و همچنین تامین امنیت کشورش اقدامات اولیه را با تمایل به جبهه مقاومت آغاز کرد ولی برای امریکا فرقی ندارد که متحد باشد یا دشمن او به طرح خود برای خاورمیانه می اندیشد و با این کودتا سعی کرد اردوغان را نسبت به عواقب بازگشت از این مسیر متوجه کند.
حال مردم ترکیه که اغلب نان امنیت را می خوردند میان دو همسایه درگیر با متجاز درنده، دوستی ناجوانمرد در آنسوی اقیانوس اطلس و دولتمردی دارای نوسان شخصیتی مانده اند و هر روز تکانه ای شدید را دریافت می کنند که هر کدام از این تنش ها ترک ها را چندین گام به قهقرا می برد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: