خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


سلفی با فجایع منشا روانشناختی دارد/ نیازمندان به «دیده شدن»!

یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی ...


زیباترین زنان جهان در کدام کشورها هستند+تصاویر

در این رده بندی که توسط سایت بسیار معتبر UCITYGUIDES صورت گرفته ده تا از کشور هایی که زیباترین زنان را دارند طبق این رده بندی مشاهده می کنید.


استقرار شعبه ویژه حقوقی پلاسکو/عامل انسانی علت آتش‌سوزی وتخریب

شهردار تهران گفت: محل کسب و کار موقت برای حادثه‌دیدگان پلاسکو فراهم می‌شود. از سوی دیگر معاون امنیتی استاندار تهران عامل انسانی را علت وقوع ...


خرید بلیت‌های فیلم فجر حضوری شد/ سایت کار نکرد

خرید بلیت‏ های جشنواره برای ثبت‌نام کنندگان در سامانه پیش فروش، به صورت حضوری در پردیس سینمایی ملت انجام خواهد شد.


اعتراض نمایندگان به تصمیم شورای نگهبان درباره لایحه احکام دائمی برنامه؛ لاریجانی:کار شورا ازعجایب بود

اخبار داغ | يكشنبه ۲۷ تير ۹۵ ساعت ۱۳:۱ | نسخه چاپي

لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای‌ کشور که بعد از رد شدن از سوی شورای نگهبان امروز دوباره به صحن رسیده بود با انتقاد و اعتراض نمایندگان نسبت به این تصمیم شورا روبرو شد.
به گزارش خبرآنلاین؛نمایندگان مجلس، جلسه روز یکشنبه-27 تیر- مجلس را به بررسی موادی از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که از سوی شورای نگهبان برگشت خورده بود، اختصاص دادند.
این لایحه جز همان دسته از طرح‌ها و لوایحی است که در روزهای آخر فعالیت مجلس نهم، در کوتاه‌ترین مدت زمان ممکن از سوی نمایندگان سابق تصویب و راهی شورای نگهبان شد. اما لایحه احکام دائمی برنامه توسعه کشور به طور کامل از سوی شورای نگهبان رد شد و به مجلس عودت داده شد.امری که با تعجب مجلسی ها و البته انتقادات آنها همراه شده بود.
مجلس دهمی ها اما در جلسه امروز خود به ایرادات شورای نگهبان ورود کردند. اما بررسی مواد مختلف این لایحه از ابتدای جلسه با تذکرها و اخطارهای مختلف نمایندگان مجلس همراه شد. به همین دلیل بود که علی لاریجانی رئیس مجلس بارها در مقام پاسخگویی به ابهامات نمایندگان همچون دلایل این اقدام شورای نگهبان و نحوه بررسی شکلی یا محتوایی مواد لایحه و ...برآمد.
علی لاریجانی همچنین در واکنش به تذکر نمایندگان در رابطه با بررسی این لایحه عنوان کرد که«کار شورا از عجایب بود، البته من با آیت الله جنتی مذاکراتی در این باره داشتم. نظر ایشان این بود چون تعداد مواد الحاقی بیشتر از بندهای لایحه بوده و حاشیه بر متن غلبه کرده است و این مورد قبول نیست.» زمانی که این جملات او با موافقت چند نماینده همراه شد، گفت: پس این کلمه عجایب مهم بود.
در روند بررسی این لایحه، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان از جمله نمایندگانی بود که با استناد به ماده 43 آیین‌نامه داخلی مجلس، بر لزوم بررسی ایرادهای لایحه در کمیسیون مشترک تأکید کرد و گفت که «لایحه احکام دائمی برنامه ششم توسعه در مجلس قبل در کمیسیون مشترک مورد رسیدگی قرار گرفت. حالا هم اگر این لایحه ایراداتی دارد باید توسط کمیسیون مشترک ایرادات و ابهاماتش رفع شود.»
لاریجانی هم در پاسخ به این اخطار به بیان این نکته بسنده کرد که «ماده‌ای که به آن استناد کردید تشخیص را به عهده هیأت رئیسه مجلس گذاشته است که در مجلس نهم این تشخیص داده شد اما هیأت رئیسه در مجلس نهم چنین تشخیصی ندارد.»
*ابطحی:ایراد شورای نگهبان صرفا شکلی نیست/لاریجانی: ایراد شورا به حجم بندهای لایحه است
پس از پورابراهیمی،‌ نوبت به جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر رسید. ابطحی ابهام در ماهیت دائمی یا موقتی لایحه برنامه‌های توسعه کشور را مورد نقد قرار داد و گفت: مشخص نیست این لایحه ماهیت دائمی دارد و یا ماهیت برنامه‌ای و موقتی. اگر این احکام دائمی است باید شکل قوانین دائمی باشد و ما نمی‌توانیم یک بام و دو هوا عمل کنیم. اما اگر برنامه است، باید موقتی باشد. ایرادات شورای نگهبان صرفا جنبه شکلی ندارد لذا دستور بدهید این لایحه به کمیسیون مسترد شود.
لاریجانی در پاسخ به ابطحی گفت که «شورای نگهبان اشکالی به این لایحه گرفته که حجم بندهای آن زیاد است و وقتی ایراد دیگری نگرفته چه چیزی را باید بررسی کند؟ با توجه به این که این احکام در برنامه‌های مختلف تکرار می‌شد قرار شد یک بار به تصویب برسد که در برنامه‌های توسعه تکرار نشود.»
*لاریجانی در پاسخ به تذکر فولادگر: شورای نگهبان باید جزء به جزء ایراد را مطرح کند نه کلی
نماینده مردم  اصفهان هم در تذکری با اشاره به  اصل 74 و 75 قانون اساسی گفت: ایراد شورای نگهبان به لایحه احکام دائمی براساس اصل 75 قانون اساسی است و کمیسیون برنامه و بودجه نیز این ایراد را رفع نکرده است، چون حجم این لایحه کاهش نیافته بلکه در هم ادغام شده است.
لاریجانی نیز به فولادگر گفت: شورای نگهبان متاسفانه در ایرادش به این لایحه گفته است که اول باید اصل 75 قانون اساسی رفع شود، بعد ایرادات دیگر برطرف شود.شورای نگهبان باید جزء به جزء ایرادات خود را مطرح کند نه بصورت کلی. براین اساس، ممکن است پس از رفع ایراد اصل 75 توسط مجلس درباره لایحه احکام دائمی و بازگشت آن به شورای نگهبان، دوباره این شورا ایرادات دیگری را مطرح کند.
لاریجانی تأکید کرد که «اینکه شورای نگهبان اول ایراد اصل 75 را مطرح می کند، از نظر من درست نیست و احتمالا درباره این موضوع یک رفت و برگشتی وجود خواهد داشت.»
اختلاف نظر رییس مجلس با شورای نگهبان
همچنین محمد دهقان، نماینده مردم ترقبه و چناران در مجلس در تذکری نسبت به نحوه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه دائمی شدن برخی احکام توسعه انتقاد کرد.
عضو کمیسیون قضایی گفت: ایراد شوای نگهبان به این لایحه، ایراد شکلی است. بر این اساس که کمیسیون تعداد زیادی مواد به لایحه دولت الحاق کرده است. این مواد می توانست در قالب طرح ارائه شود، اما چون به لایحه الحاق شده است، محل اشکال است.
دهقان اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه نیز فقط می تواند کار شکلی انجام دهد و نباید اصلاحی در محتوا انجام می داد.
وی، ادغام مواد این لایحه و حذف بخشی از این مواد را اقدامی محتوایی خواند و افزود: ادغام مواد و حذف بخشی از آنها دست کاری در محتوای مواد است. طبق آیین نامه تنها موادی می توانند مورد اصلاح قرار گیرند که شورای نگهبان به آن اعتراض کرده باشد.
در ادامه علی لاریحانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر دهقان اظهار کرد: در این خصوص با آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان صحبت کردم ایشان معتقد بودند اگر تعداد مواد الحاقی ۱۰ تا ۱۵ ماده باشد، توجیه دارد، اما چون ۷۰ ماده را الحاق می‌کنید، بدین معنا است که حاشیه بر متن غلبه دارد.
لاریجانی تصریح کرد: ما در رفع ایراد شورای نگهبان محتوا را تغییر نمی دهیم بلکه برخی مواد را حذف یا ادغام می کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی، بر اختلاف نظرش در این خصوص با شورای نگهبان تاکید کرد و گفت: البته ممکن است نظر شورای نگهبان را نپسندیم.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟