مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


آموزش و پرورش بابت اضافه دريافتي‌ها طلبكار شد!

جامعه | يكشنبه ۲۷ تير ۹۵ ساعت ۹:۵۵ | نسخه چاپي

مدارسی که کاسبکارانه دانش‌آموزان را ثبت‌نام می‌کنند و نظارتی که تخلف را ختم نمی‌کند،گویا همیشه در ایام ثبت‌نام مدارس، تخلفات مدارس و نحوه نظارت و برخورد با این بی‌قانونی‌ها جدالی است که پایانی ندارد و دود این قضیه در نهایت به چشم والدین دانش‌آموزان می‌رود. گویا همیشه در ایام ثبت‌نام مدارس، تخلفات مدارس و نحوه نظارت و برخورد با این بی‌قانونی‌ها جدالی است که پایانی ندارد و دود این قضیه در نهایت به چشم والدین دانش‌آموزان می‌رود.

همه ساله در ایام ثبت‌نام مدارس، شکایات متعددی از هزینه‌های دریافتی در مدارس اعلام می‌شود. مسئولان آموزش و پرورش هم همیشه اعلام می‌کنند مدارس حق دریافت هیچ‌گونه وجهی از والدین دانش‌آموزان برای ثبت‌نام فرزندان‌شان ندارند، اما از سوی دیگر والدین بسیاری از دانش‌آموزان از درخواست پرداخت هزینه‌های سنگین و بعضاً چندین میلیون تومانی شکوه می‌کنند.

به گزارش روزنامه جوان، این موضوع در مدارس به اصطلاح غیرانتفاعی شدت بیشتری دارد اما اینکه نظارت و داوری آموزش و پرورش بر این تخلف آشکار در سال‌های گذشته، چه تأثیری روی عملکرد مدارس داشته، امری است که با توجه به عملکرد فعلی، پاسخ آن روشن است: تقریباً هیچ بهبودی‌ای در روند ثبت‌نام دانش‌آموزان و کم شدن دریافت شهریه‌های چندین و چند میلیونی حاصل نشده است.
   قوه قضائیه به تخلفات ما کاری نداشته باشد !

مدیرکل سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: تمام مراحل رسیدگی به شکایات، نظارت و برخورد با متخلفان درباره مدارس غیردولتی با آموزش و پرورش است و هیچ دستگاه دیگری مستقیماً نمی‌تواند در این امور دخالت کند.  مجتبی زینی‌وند در پاسخ به این پرسش که سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرده است که به موضوع رسیدگی به شکایات مردم از مدارس غیردولتی ورود می‌کند، آیا این موضوع امکان پذیر است، اظهار داشت: خیر، متناسب با قوانین موجود این موضوع امکان‌پذیر نیست !

وی افزود: با توجه به اینکه فعالیت مدارس غیردولتی، فعالیت آموزشی است و تأسیس سازمان تعزیرات حکومتی به منظور بازرسی و نظارت بر امور اقتصادی است، در نتیجه صلاحیت تعزیرات حکومتی در امور آموزشی، خروج موضوعی دارد و مواد متعددی در قانون مدیریت خدمات کشوری هم مؤید این مطلب است.  زینی‌وند با بیان اینکه تمام بحث نظارت و برخورد با متخلفان در حوزه مدارس غیردولتی بر اساس قانون با آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: از آنجا که بر اساس مواد 15 و16 قانون تأسیس مدارس غیردولتی وظیفه تدوین و ابلاغ و نظارت بر الگوی شهریه مدارس غیر دولتی از تکالیف قانونی آموزش و پرورش است، بنابراین دستگاه دیگری بدون هماهنگی آموزش و پرورش جایگاه قانونی ورود به مدارس و برخورد با مدارس را ندارند.

آموزش و پرورش: با تعزیرات توافق کردیم
زینی‌وند با تأکید بر اینکه صلاحیت نظارت بر مدارس غیردولتی با آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: سال گذشته در موضوع نظارت بر مدارس غیردولتی با تعزیرات به توافق رسیدیم.
 مدیرکل سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: به استناد قانون و مواد قانونی تأسیس مدارس غیردولتی، تمام مراحل رسیدگی به شکایات، نظارت و برخورد با متخلفان با آموزش و پرورش است و تعزیرات و هیچ دستگاه دیگری مستقیماً نمی‌تواند در این امور دخالت کند.
 وی تصریح کرد: سازمان مدارس غیردولتی و شوراهای نظارت استان‌ها با نظارت فراگیر و قانونی بر مدارس، با متخلفان برخورد جدی داشته و خواهد داشت.
   تعزیرات: رسیدگی به تخلفات آموزش و پرورش وظیفه قانونی ما است
 گفتنی است تیرماه گذشته مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با بیان اینکه رسیدگی به اضافه دریافتی وجه از سوی مدارس غیردولتی، تکلیف قانونی تعزیرات است، گفت: این مطلب که چرا آموزش و پرورش به اقدام قانونی تعزیرات که مطالبه مردم نیز هست، حساس شده قابل‌توجه و تأمل است.
 نانوشته نباید گذاشت که سازمان تعزیرات حکومتی برابر قانون، مرجع رسیدگی و صدور حکم تخلفات است و با توجه به ماده 2 قانون تعزیرات حکومتی گزارش تخلف گرانفروشی خدمات به بهای بیش از نرخ تعیین شده توسط مراجع رسمی در تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی براساس گزارش‌ های تخلف دریافتی از بازرسان دستگاه‌های نظارتی اقدام به صدور حکم برای متخلفان می‌کند و بازرسان دستگاه‌های نظارتی به عنوان ناظر از تخلفات گزارش تهیه می‌کنند و به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع می‌دهند.
 محمدی تصریح کرد: از سوی دیگر مواد 15، 16، 18، 33 و 34 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی مربوط به مرجع تعیین تعرفه شهریه و رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان آن مرکز در هیئت‌های رسیدگی به تخلفات است و ارتباطی به تخلفات اضافه دریافتی ندارد.
 وی ادامه داد: با فرض این مطلب که نظارت بر اضافه دریافتی شهریه مدارس به عهده آموزش و پرورش باشد، این سؤال مطرح می‌شود که چرا تاکنون دستگاه‌های ناظر آموزش و پرورش گزارش تخلفی در ای مورد به تعزیرات حکومتی ارسال نکرده‌اند و واقعاً چه مرجعی مسئولیت رسیدگی به تخلف اضافه دریافتی (گرانفروشی) مدارس غیر دولتی را به عهده دارد؟
 مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران اضافه کرد: گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی به حسب ضرورت و بعضاً به درخواست سازمان‌ها انجام می‌شود و در مواردی، مبالغ اضافه دریافتی در گشت‌های مشترک تعزیرات به شاکیان بازگردانده شده است.
   آموزش و پرورش تخلفات را گزارش کند
 این مسئول اظهار داشت: انتظار می‌رود دستگاه ناظر آموزش و پرورش گزارش تخلفات اضافه دریافتی شهریه در مدارس غیردولتی را به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال کند تا هم به شکایات مردم رسیدگی شود و آنها از نظارت‌ها مطلع شوند و هم با رسیدگی به موقع به تخلفات، رضایتمندی مردم افزایش پیدا کند.
 آموزشی که آموزشگاه‌های غیردولتی به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند، نوعی خدمات است و اگر در این خدمات اضافه دریافتی صورت بگیرد و از قیمت‌های مصوب آموزش و پرورش یا مراجع تصمیم‌گیر دیگر، مبلغ بیشتری دریافت شود، سازمان تعزیرات حکومتی طبق قانون حق دارد به این موضوع ورود کرده و حکم مقتضی صادر کند.
 مطابق قوانین و همان‌طور که مسئولان سازمان تعزیرات بارها مستنداً اعلام کرده‌اند، این سازمان مسئول برخورد با تخلفات و گرانفروشی‌های به کرات رخ داده در مدارس غیردولتی است. اینکه مسئولان آموزش و پرورش چرا این همه اصرار بر عدم ورود سازمان تعزیرات به این مسئله که جزو وظایف ذاتی و قانونی این ارگان است دارند، حقیقتاً جای ابهام دارد.
   آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟!
 بر کسی پوشیده نیست که تخلفات مدارس هنگام ثبت‌نام، موضوعی نیست که بتوان آن را مختص امسال یا سال‌های گذشته دانست و از طرفی دیگر این تخلفات مالی گسترده و مکشوف است.
سازمان تعزیرات حکومتی، نهاد اولی در برخورد با این قبیل تخلفات است.
آموزش و پرورش به‌جای استقبال از روند نظارت نهادی بیرون از مجموعه آموزش و پرورش، دائماً با مصاحبه‌ها و دیگر اقدامات در کار قانونی این نهاد سنگ‌اندازی می‌کند. معلوم است وقتی آموزش و پرورش بخواهد خودش بر کار خودش از طریق نهادهای زیردست خود نظارت کند، هیچ‌گاه عملاً برخوردی جدی با متخلف در حد گسترده و سازمانی صورت نخواهد گرفت و تنها با اعلام تذکر و توبیخ چند مدیر و مدرسه متخلف، این قضیه لاپوشانی خواهد شد، تا سال دیگر و ثبت‌نامی دیگر و تخلفاتی دیگر؛ همچنان که روال ایام ثبت‌نام دانش‌آموزان در این سال‌ها نشان می‌دهد، در مثل هم آمده است که چاقو هیچ‌گاه دسته خودش را نمی‌برد !
واقعاً اگر نظارت آموزش و پرورش بر کار خودش کارساز می‌بود، پس چرا همه ساله این تخلفات تکرار شده و بعضاً گسترش هم داشته است‌؟ اساساً آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟!
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟