پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />
حجاب انتخاب آزادانه زنان ایرانی؛ چادر محبوب‌ترین پوشش

حجاب انتخاب آزادانه زنان ایرانی؛ چادر محبوب‌ترین پوشش

جامعه | جمعه ۲۵ تير ۹۵ ساعت ۱۱:۵۹ | نسخه چاپي

بر اساس پژوهش‌های انجام شده پوشش حدود نیمی از زنان و دختران ایرانی چادر است. با این حال مساله حجاب و عفاف همچنان یکی از دغدغه‌های بخش‌ زیادی از مردم و مسئولان است.
به گزارش مهر، از زمانی که قانون کشف حجاب در سال ۱۳۱۴ در کشورمان اجرایی شد تا امروز موضوع حجاب و عفاف همواره یکی از مسائل چالشی در جامعه ایرانی بوده است. پیش از آن اگرچه در اواخر دوره قاجار علائم و نشانه هایی در گرایش حاکمیت به کشف حجاب دیده می شد اما مساله حجاب چنان در فرهنگ دینی مردم رخنه داشت که حتی مطرح کردن آن از سوی حاکمان امکان پذیر نبود.
اعلام ممنوعیت حجاب در دوران پهلوی اول با مقاومت جامعه مدنی به ویژه اقشار دیندار و زنان کشور در مقابل اجرای این قانون مواجه شد و مبارزات مردمی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت. با این حال حتی پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی همچنان دغدغه حجاب و عفاف در جامعه دیندار کشور دیده می شود.
چادر پوشش ۵۰ درصد زنان و دختران ایرانی
زمستان گذشته مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نتیجه جدیدترین تحقیقات خود را در زمینه حجاب در کشور منتشر کرد. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران تاکنون چندین نظرسنجی پیرامون موضوع حجاب انجام داده است که آخرین مورد آن در آذرماه گذشته انجام شد. براساس نتایج این تحقیق که با حجم نمونه بیش از ۴ هزار نفری در سطح کشور اجرا و جامعه آماری آن کلیه مردم ایران ساکن در مراکز استانها، شهرهای درجه ۲ و روستاها بوده است، حدود نیمی از پاسخگویان پوشش چادر را بهترین نوع پوشش برای زنان و دختران معرفی کرده اند. از این میزان، حدود ۲۸ درصد چادر مشکی با مقنعه و نزدیک به ۱۸ درصد پوشش چادر همراه با روسری را به عنوان نوع حجاب مورد پسند خود معرفی کرده اند.

width=620
براساس نتایج تحقیقات انجام شده حدود ۴۱ درصد شهروندان ساکن در مراکز استان ها، ۴۵ درصد شهروندان ساکن در شهرهای درجه ۲ و حدود ۶۱ درصد از روستانشین ها به پوشش چادر تمایل نشان داده اند.این آمار البته در شهرها و استانهای مختلف، متفاوت است به طوری که  ۴۱ درصد شهروندان ساکن در مراکز استان ها، ۴۵ درصد شهروندان ساکن در شهرهای درجه ۲ و ۶۱ درصد از روستانشین ها به پوشش چادر تمایل نشان داده اند. نتایج این پژوهش همچنین می گوید که پوشش حدود ۳۵ درصد زنان و دختران کشور مانتوی بلند است که از نظر بیشتر افراد جامعه پوششی مناسب و مطابق با هنجارهای جامعه به شمار می رود.
علاوه بر نتایج این پژوهش، دیگر تحقیقات و نتایج مشاهدات کارشناسان، گویای این واقعیت است که پوشش چادر هنوز محبوب‌ترین نوع پوشش در کشور به شمار می رود. اگرچه تنوع در شکل و دوخت چادر تاثیر بسزایی در استفاده از آن به ویژه در میان جوانان دارد، بسیاری از دختران جوان معتقدند که نبود تنوع در تولیدات چادر سبب گرایش برخی به دیگر انواع پوشش حجاب می شود. در این زمینه معاون دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت در گفتگو با مهر با بیان اینکه نیمی از زنان و دختران ایرانی پوشش چادر دارند، افزود: بر اساس آمار به دست آمده از بازار خرید و فروش و صنعت چادر در کشور نیز گرایش بانوان کشورمان به چادر در سطح بالایی قرار دارد.
وی از میزان واردات چادر در کشور انتقاد کرد و گفت: سهم ۵ تا ۱۰ درصدی تولید داخل در پارچه چادری به هیچ وجه شایسته کشورمان نیست و برای تشویق جوانان به استفاده از چادر باید کالاهای با کیفیت و شکیل تولید و با قیمت مناسب در اختیار جوانان قرار گیرد.
فرشته جراحی یکی از علل استفاده نکردن دختران جوان از پوشش چادر را نبود کیفیت و تنوع در چادرهای تولیدی دانست و تاکید کرد: پوشش چادر بهترین نوع پوشش برای بانوان کشورمان است اما باید تولیدات مناسبی برای برآورده کردن سلیقه بانوان داشته باشیم.
وضع حجاب در کشور خوب است/ مردم مطالبه دارند
همچنین رییس بسیج جامعه زنان در گفتگو با مهر با بیان اینکه آمار پوشش چادر در میان زنان و دختران ایرانی تا حدود ۶۰ درصد برآورد می شود، گفت: حضور صدها هزار نفری زنان محجبه و حامیان حجاب و عفاف در همایش روز ملی عفاف و حجاب نشان‌گر همین مساله است. در ایران به ویژه پس از انقلاب اسلامی یکی از بنیادی ترین ارزش‌های مردم، مساله حجاب و عفاف است زیرا قیام انقلابی مردم در راستای تکریم ارزشهای انسانی و تکریم زن مسلمان انجام شد تا ظرفیتهای انسانی زن مسلمان را آزاد کند.


اینکه بیش از ۶۰ درصد زنان و دختران کشور حتی د%D

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟