با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات خوشی داشتیم. این ترانه ها را مرور کنیم.


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


۵ درصد مردم مبتلا به تومورهای «نورواندوکرین» می شوند

۵ درصد مردم مبتلا به تومورهای «نورواندوکرین» می شوند

سلامت | پنجشنبه ۲۴ تير ۹۵ ساعت ۲۲:۳۲ | نسخه چاپي

تومورهای نورواندوکرین یکی از کانسرهای ناشایع است که طبق آمار از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۵ نفر را درگیر می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شقایق کامیان در همایش یک روزه تومورهای نورواندوکرین اظهار کرد: تومورهای نورواندوکرین جزو تومورهای ناشایع هستند که به علت
اختلالات ژنتیکی بوده و می توانند ارگان های های مختلف بدن را درگیر کنند.
وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده و بر پایه اطلاعات ثبت شده توسط محققان آمریکایی در سال ۲۰۰۴ مشخص شد از هر صد هزار نفر ۵ نفر به این تومور مبتلا می شود.
دبیر همایش یک روزه تومورهای نورواندوکرین با بیان اینکه علت بروز این بیماری ناشناخته است، یادآور شد: اختلالات ژنتیکی شناخته شده ترین عامل این بیماری مطرح شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: تومورهای نورواندوکرین قسمت های مختلف بدن از جمله دستگاه تنفسی، گوارش، غددفوق کلیه، تیموس و تیروئید و...را درگیر می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: اگر این تومورها ترشح داشته باشند موجب بروز علائمی مانند اسهال و گرگرفتگی می شوند. همچنین می توانند باعث افزایش فشار خون و یا علائم مربوط به افزایش ترشح انسولین و یا سایر هورمون ها شوند که بستگی به ارگانی دارد که به وسیله تومور درگیر شده است. اما گاهی نیز می توانند بدون ترشح و علامت باشند.
وی افزایش قدرت روش های تشخیصی را یکی از علل شناسایی بیماران دانست و افزود: طبق اطلاعات آماری امروز، آمار مبتلایان به تومورهای نورو اندوکرین بخصوص در دستگاه گوارش از دهه ۷۰ میلادی تا دهه ابتدای قرن حاضر رو به افزایش بوده است که از دلایل آن استفاده از روش های مختلف تصویر برداری و آزمایشگاهی و پیشرفت روش های تشخیصی بوده است که باعث شناسایی بهتر این بیماران و افزایش شمار بیماران شده است.
این متخصص کلینیکال انکولوژی خاطرنشان کرد: اگر این بیماری با درگیری همزمان سایر غدد مانند هیپوفیز، پاراتیروئید، پانکراس، غدد فوق کلیوی و ... باشد موجب بروز سندرم ژنتیکی MEN می شود که خود دو نوع دارد و روش های تشخیصی و درمانی خاص خود را دارد.
به گفته وی، برای درمان این تومورها بر حسب مکان درگیری و نوع پاتولوژی و مرحله بیماری از درمان های جراحی و غیر جراحی (درمانهای دارویی و سیستمیک) استفاده می شود.
کامیان یادآور شد: با توجه به شیوع کم این بیماری و اینکه در همایش های علمی انکولوژی به تومورهای نورواندوکرین کم تر توجه شده است انجمن کلینیکال انکولوژی تصمیم گرفته با اجرای این همایش به ارائه آخرین دستاوردها و به روز رسانی علم پزشکان در زمینه تشخیص و درمان تومورهای نورواندوکرین بپردازد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: جراحان(سرطان)، متخصصان کلینیکال انکولوژی، هماتولوژی انکولوژی، پزشکی هسته ای، رادیولوژی، داخلی مخاطبان اول این همایش هستند که شرکت برای آنها دارای ۲,۵ امتیاز بازآموزی است.
وی تصریح کرد: این همایش برای متخصصین رشته های دیگر، پزشکان عمومی و رشته های کاردانی و کارشناسی رادیوتراپی و تصویربرداری پزشکی دارای ۱,۷۵ امتیاز بازآموزی است.
همایش تومورهای نورواندوکرین روز پنج شنبه ۲۴ تیر در هتل اوین پارسیان برگزار شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟