مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته‌ای ایران ادامه یابد.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


رشد ۱۰۰ درصدی کیفیت پژوهش؛ صادرات ۱۲۰ میلیون دلار فناوری

رشد ۱۰۰ درصدی کیفیت پژوهش؛ صادرات ۱۲۰ میلیون دلار فناوری

فناوری | چهارشنبه ۲۳ تير ۹۵ ساعت ۱۵:۵۰ | نسخه چاپي

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم آخرین دستاوردهای علم، پژوهش و فناوری کشور را تشریح کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، وحید احمدی درخصوص سهم تولید علم جهانی توسط ایران به افزایش سهم ایران در تولید علم دنیا اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در پایگاه استنادی آی اس آی سومین رشد علمی در دنیا را پس از کشورهای روسیه و استرالیا به خود اختصاص داده و نسبت به دو سال گذشته میلادی از لحاظ کمیت تولید علم، رشد داشته است این در حالی است که رشد کل علم دنیا در پایگاه آی اس آی منفی بوده است.
وی افزود: افتخار دیگر این است که ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ رتبه نخست رشد دنیا در تولید علم برتر را داشته است؛ به گونه‌ای که در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا، ۱۹ درصد رشد و در تولید مقالات ده درصد برتر دنیا ۶۶ درصد رشد داشته‌ایم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درخصوص سهم ایران در کمیت تولید علم کشور خاطرنشان کرد: سهم کمیت تولید علم کشور در پایگاه استنادی آی اس آی در سال ۲۰۱۳ برابر با ۱.۳ درصد بود و این میزان در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به ۱.۴ درصد، در سال ۲۰۱۵ به ۱.۵ درصد و در سال ۲۰۱۶ با افزایش مجدد سهم ایران از کل کمیت تولید دنیا برابر به ۱.۵۳ درصد رسیده است.
احمدی تاکید کرد: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس جمهوری اسلامی ایران در پنج سال اخیر یعنی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ رتبه اول علم منطقه خاورمیانه را کسب کرده است.
وی گفت: نگاهی به رتبه تولید علم کشور براساس همین پایگاه نشان می دهد که ایران در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رتبه ۱۶ تولید علم بین الملل را کسب کرده است. در حالی که ایران در این پایگاه در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده بود و در دولت یازدهم یک رتبه ارتقا را نشان می دهد.
رشد صد درصدی کیفیت پژوهش کشور
وی به رشد تولید علم برتر ایران و رشد صد درصدی (دوبرابری) سطح کیفیت پژوهش در کشور اشاره کرد و گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی آی اس آی تا تاریخ ۱۱ تیرماه سال ۹۵ بیانگر آن است که تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است بنابراین می توان نتیجه‌گیری کرد سطح کیفی پژوهش محققان و پژوهشگران به صورت مرتب در حال افزایش است.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : در سال ۲۰۱۰ جمهوری اسلامی ایران ۳ هزار و ۳۸۸ مدرک  مدرک در مجلات چارک اول منتشر کرده بود. این مقدار در سال ۲۰۱۱ به ۵ هزار و ۹۴  مورد و در سال ۲۰۱۲  به ۵ هزار و ۵۶۷ مدرک افزایش یافت.
احمدی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۳ کمیت تولید علم برتر کشور دوباره افزایش یافته و به ۵ هزار و ۸۲۴ مورد و در سال ۲۰۱۴ نیز تعداد مدارک کشور در مجلات چارک اول به ۶ هزار و ۶۲۵ مورد افزایش یافت.
وی عنوان کرد: در آخرین سال قابل محاسبه یعنی در سال ۲۰۱۵ کیفیت پژوهش های کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و به ۶ هزار و ۸۵۴ مورد رسیده است به این ترتیب تعداد مدارک با کیفیت کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در حال حاضر از منظر تولید علم، ایران از یک جایگاه رفیع بین المللی برخوردار است و دومین قدرت علمی در میان ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد محسوب می شود.
احمدی ادامه داد: همچنین در طی سال های متمادی برترین کشور از نظر علمی در بین کشورهای عضو اوپک بوده است. ایران با کسب رتبه اول تولید علم در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و همچنین رتبه نخست در میان ۵۷ کشور اسلامی سرآمد منطقه و جهان اسلام است.
ارتقا رتبه زبان فارسی در دنیا
وی به ارتقای ۲ پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ دو رتبه ارتقا یافته و به جایگاه ۱۵ جهان رسیده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین خبرداد: بررسی پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI)موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که ۳۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور به جمع دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا راه یافتند.
احمدی عنوان کرد: این موسسات شامل ۱۴ دانشگاه جامع، ۱۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی علوم پزشکی، ۸ دانشگاه صنعتی، ۲ دانشگاه غیرمتمرکز و یک پژوهشگاه است.
وی به افزایش تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: مطابق گزارش پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۱۲، ۱۸ درصد مقالات تولیدی ایران با پژوهشگران خارجی مشترک بوده است که در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۲۱.۲ درصد افزایش یافته است و همچنین مطابق گزارش پایگاه آی اس آی تعداد مقالات مشترک ایران در سال ۲۰۱۲، ۱۹.۶ درصد بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۲۳.۴ درصد افزایش یافته که خود نشان از افزایش مراودات و تعاملات علمی با سایر کشورها دارد.
۲۹۹ دانشمند ایرانی در میان یک درصد برتر جهان
معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به رشد قابل ملاحظه تعداد دانشمندان برتر ایرانی در سطح دنیا افزود: تعداد دانشمندان یک درصد برتر ایرانی در سطح جهان در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر و در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۹ نفر افزایش یافته اند که حاکی از ارتقای کیفی دانشمندان ایرانی است.
احمدی از ارتقای زیر ساخت های پژوهشی کشور خبر داد و گفت: تعداد نشریات معتبر علمی ایران در سال ۹۲، هزار و ۳۳۱ نشریه بوده است که در سال ۹۵  به هزار و ۵۳۶ نشریه افزایش یافته است و همچنین تعداد نشریات نمایه شده ایرانی در پایگاه بین المللی آی اس آی در سال ۹۲، ۴۰ نشریه بوده که در سال ۹۵ به ۴۴ نشریه افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم حدود ۳۰ انجمن علمی در کشور راه اندازی شده است، گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در کشور در دولت یازدهم بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه ها ایجاد، تجهیز و راه اندازی شده اند در حالی که در سال ۲۰۱۲ این تعداد کمتر از ۲۰ آزمایشگاه مرکزی بوده است و هم اکنون تعداد ۱۳۰ آزمایشگاه مرکزی در مراکز آموزش عالی مشغول فعالیت و خدمت رسانی هستند.
راه اندازی ۲ پارک تخصصی در کشور
معاون پژوهشی وزارت علوم به توسعه زیر ساخت های فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان در سال‌های اخیر توجه ویژه ای به بحث فناوری و نوآوری در کشور بعمل آمده است به طوری که در دولت یازدهم تعداد ۵ پارک علم و فناوری دولتی و یک پارک علم و فناوری خصوصی ایجاد و راه اندازی شده اند و تعداد ۲ پارک تخصصی نیز در حال راه ا ندازی است.
احمدی خاطرنشان کرد: تعداد ۳۹ مرکز رشد علم و فناوری در دولت یازدهم ایجاد و راه اندازی شده اند.
وی افزود: یکی از سیاست های دولت یازدهم توسعه مناطق ویژه علم و فناوری است که در این دولت تعداد ۵ منطقه ویژه علم و فناوری یا کریدور در ۵ استان شامل آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و بوشهر راه اندازی و تشکیلات و ساختار آنها نیز ایجاد شده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: از دیگر ساختارهای فناوری مورد توجه، ایجاد و راه اندازی دفاتر انتقال فناوری در دانشگاه است که هم اکنون در ۴ دانشگاه بزرگ کشور دفاتر انتقال فناوری راه اندازی شده و همچنین حدود ۱۰۰ مرکز نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایجاد شده است.
صادرات ۱۲۰ میلیون دلار محصولات فناورانه
احمدی اضافه کرد: در ۲ سال گذشته صادرات محصولات دانش بنیان با وجود جوان بودن مراکز فناوری بالغ بر یکصد و بیست میلیون دلار بوده است و نیز گردش مالی پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در سال ۱۳۹۴ بالغ بر هزار و هشتصد میلیارد تومان بوده است در حالی که بودجه عمومی این مراکز در سال ۱۳۹۴ حدود یکصد و بیست میلیارد تومان بوده است و این نشان از بالا بودن کارایی و پتانسیل در خور پارک ها و مراکز رشد را نشان می دهد.
وی گفت: سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰ هزار شغل به طور مستقیم در پارک ها و مراکز رشد ایجاد شده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: در ۶ ماهه اول سال ۹۵  تعداد ۷۷۴ ایده در مراکز فناوری تبدیل به محصول فناورانه شده اند و در شش ماهه اول سال ۹۴ از تعداد ۷۷۴ ایده تعداد ۵۷۷ مورد هم تبدیل به محصول فناورانه و هم تجاری سازی و روانه بازار شده اند.
احمدی از افزایش تعاملات صنعت و دانشگاه در دولت یازدهم خبر داد و افزود: تعداد ۱۷ تفاهم نامه با بخش‌های صنعت و وزارتخانه های مرتبط توسط معاونت پژوهش و فناوری منعقد شده است که از مهم‌ترین آنها می توان به قرارداد با وزارت نفت با ارزشی بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال در حوزه پایین دست اشاره کرد که یک قرارداد تاریخی در تعاملات وزارت نفت و وزارت علوم محسوب می شود.
وی همچنین به انعقاد تفاهم نامه با وزارت صنعت در زمینه فرصت مطالعاتی صنعتی داخل و پسا دکترای صنعتی اشاره کرد که قرار است اعضای هیات علمی برای استفاده از این دوره ها معرفی شوند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟