توضیح پدر بانوی والیبالیست درباره محرومیت جنجالی دخترش در تیم ملی والیبال

:پدر بازیکن تیم ملی والیبال بانوان گفت:«من پیگیر حواشی که برای دخترم ایجاده شده هستم و مستندات مورد نیاز را هم به فدراسیون ارائه کردم.»


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


استیو جابز می‌خواست به جای یک دکمه دو دکمه روی آیفون باشد

استیو جابز اصرار داشت به جای تعبیه یک دکمه هوم روی آیفون دو دکمه نصب شود.


برداشت نیلوفر آبی در عکس روز نشنال جئوگرافیک + عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک به برداشت نیلوفر آبی توسط یک زن ویتنامی در دلتا مکونگ (Mekong Delta) این کشور اختصاص یافته است.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


موسوی: سوء تفاهم‌های مجلس و شورای نگهبان قابل رفع است؛ هشدار درباره تزلزل در اعتماد به شورای نگهبان

سیاست | چهارشنبه ۲۳ تير ۹۵ ساعت ۱۴:۴۷ | نسخه چاپي

کاندیدای عضویت در شورای نگهبان گفت: در بعضی موارد ممکن سوء تفاهمی میان مجلس و شورای نگهبان ایجاد شده باشد که با سعه صدر قابل رفع است.
به گزارش خبرآنلاین؛سید فضل الله موسوی یکی از حقوقدان‌های معرفی شده از سوی رئیس قوه قضائیه به مجلس، در جلسه علنی چهارشنبه-23 تیر- گفت:حضور بنده مجلس باعث شد تا خاطراتم به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس هفتم،‌تداعی شد.به نظر میرسد سابقه 4 سال نمایندگی بنده در  مجلس، نکته مثبتی در جهت تعامل بیشتر نمایندگان با شورای نگهبان باشد.
موسوی در ادامه به بیان بخشی از فعالیت‌ها علمی و حقوقی خود پرداخت و افزود: مجلس و شورا در مجموع قوه مقننه را تشکیل میدهند لذا باید هماهنگی بیشتری بین آنان برقرار شود،‌آنان مکمل هم هستند. مصوبات مجلس با تایید شورای رسمیت پیدا می‌کند.
این حقوقدان معرفی شده به مجلس،‌ اظهار کرد: البته در بعضی موارد ممکن سوء تفاهمی میان مجلس و شورای نگهبان ایجاد شده باشد که با سعه صدر قابل رفع است.باید جلسات بیشتری میان نمایندگان شورا و مجلس برگزار شود.
وی تأکید کرد: همه دست اندرکاران معتقدند که شورای نگهبان همیشه در حفظ و حفاظت از موازین شرع و اعمال قانون اساسی به وظیفه خود عمل کرده است و در مسائلی که شورا مورد انتقاد قرار می‌گیرد، بیشتر در روند نظارت بر انتخابات و روند اجرایی آن است.
موسوی معتقد است که «به روایتی بخشی از این انتقادها به دلیل نقص قانون انتخابات است که لازم است در این دوره مجلس در جهت ترمیم آن اقدام شود.»
وی با اشاره به بخشی از اعتراض‌های به شورای نگهبان در مورد روند اجرایی انتخابات و تایید صلاحیت ها ، گفت: مجلس و شورای نگهبان باید با همکاری و تعامل سازنده و همچنین تدوین مقرارات لازم در جهت رفع این ضعف عمل کنند. به نظر من این اعتراض‌ها در شأن حقوقدانان شورا که اصولا افرادی عادل از نظر مراجع ذی صلاحند، نیست.ممکن  است به دلیل مشکلاتی همچون کمبود زمان بررسی صلاحیت‌ها علی رغم تلاش شبانه روزی اعضای شورای نگهبان در زمان انتخابات انجام می‌شود، ضعف‌هایی رخ می‌دهد.
موسوی به بیان راه حل برای رفع این ضعف‌ها پرداخت و اظهار کرد: راه حلی که باید برای رفع مشکلات این چنینی مورد توجه قرار گیرد، راهی ‌که همیشه مورد توجه رهبری بوده است، ‌اجرا  قوانین است. ‌باید حاکمیت قوانین مورد توجه باشد نه نکته دیگر.
وی افزود: وجود حقوقدانان در شورای نگهبان در کنار فقهای محترم آن برای این است که قوانین که تصویب می‌شوذد،‌مغایر شرع و قانون نباشد. در کل چند موضوع مهم همچون حاکمیت قانون،حقوق اساسی،توجه به اسلام و حاکمیت اسلام بر همه قوانین،اصل ولایت مطلقه فقیه جامع شرایط،ساختار کلی نظام باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.
موسوی تأکید کرد که «برخی تصور میکنند که  رابطه  مجلس و شورا تنها به اصولی همچون نداشتن بار مالی طرح ها محدود میشود،‌ در حالی که اصول زیادی وجود دارد که تایید قوانین از سوی شورای نگبهان مورد توجه قرار می‌گیرد.»
وی در پایان گفت: در مجموع همه نهاده ها و تشکیلات مختلف در کنار مردم باید در مسیر حمایت از نظام باشند و علی رغم اختلاف نظرها در چارچوب نظام حرکت کنند.
*صادقی: تزلزل در اعتماد به شورای نگهبان تبعات نامناسبی دارد
یک کاندیدای عضویت در شورای نگهبان گفت که نهاد شورای نگهبان موقعیتی فراتر از تعلقات سیاسی و یک نهاد حاکمیتی که مدافع حریم قانون و شرع است و هرگونه تزلزل در اعتماد نسبت به آن تبعات نامناسبی خواهد داشت.
به گزارش خبرآنلاین، بعد از محمدعلیزاده، عباسعلی کدخدایی و حبیب آبادی، این محمد هادی صادقی بود که به عنوان کاندیدای معرفی شده برای حقو‌قدانی  شورای نگهبان به مجلس پشت تریبون قرار گرفت.
وی گفت:‌ همه ما چه در مجلس و چه شورای نگهبان و چه در نهادهای مکلف موظف هستیم در مراقبت و صیانت از این نهاد حساس که از جایگاه بلندی برخوردار است اقدام کنیم. زیرا تزلزل در اعتماد نسبت به شورای نگبهان تبعات و آثار نامناسبی به جای خواهد گذاشت.
وی امانتداری و اعمال نظارت دقیق قانونی را از ویژگی‌های شورای نگهبان عنوان و خاطر نشان کرد:‌این امانت از ناحیه شما نمایندگان به عنوان امین نظام سپرده می‌شود و ما امیدواریم در صیانت از قانون اساسی و شرع بتوانیم نقش امانتداری را به این شورا واگذار کنیم.
صادقی با بیان این که موقعیت شورای نگهبان می‌تواند بهتر از این باشد، خاطرنشان کرد: این تصور که شورای نگهبان می‌تواند بهتر عمل کند تصور بعیدی نیست و ما معتقدیم باید در حوزه‌های مختلف تحملی در این رابطه صورت گیرد و بپذیریم که تلاش‌های شورای نگهبان می‌تواند درخشان‌تر باشد  و مطالعه‌ای صورت گیرد تا وضعیت شرایط موجود آسیب شناسی شود.
این کاندیدای عضویت در شورای نگهبان با تاکید بر لزوم تعامل و همراهی مجلس و شورای نگهبان برای اخذ دیدگاه‌های نمایندگان خاطر نشان کرد:‌ ما معتقدیم باید بر انسجام نظام حقوقی تاکید شود چرا که نظام حقوقی مثل یک فرش دستباف می‌ماند که اگر نهادهای مختلف در جای خود نباشند عدم تناسب آن لطمه‌ی جدی وارد می‌کند. بنابراین چارچوب و اساس کلی مبانی فقهی و حقوقی باید از پیش طراحی شود.
صادقی ادامه داد: همکاری مجلس و شورای نگهبان باید به نحوی سامان داده شود که از شروع شکل گیری طرح و لایحه به نوعی شورای نگهبان در معرض نقطه نظرات طراحان و نمایندگان قرار گیرد. همچنین شفافیت شاخص‌های ارزیابی و سنجش امور به ویژه شاخص‌های محتوایی باید مد نظر باشد تا از دخالت سلیقه‌های مختلف جلوگیری شود.
این کاندیدای حقوقدان شورای نگهبان،  در پایان شورای نگهبان را نهادی فراجناحی عنوان و خاطر نشان کرد: این شورا باید با نگاهی بلند، افقی حاکمیتی و اهداف بلند قانون اساسی را مد نظر قرار دهد و در اجرای وظایفش مرتب  در مقام رصد وضعیت فعلی خود باشد تا بتواند در جهت ارتقاء موقعیت و جلب اعتماد بیشتر مردم حرکت کند و جامعه حقوقی و فقهی نیز نسبت به ترکیب شورای نگهبان و خروجی فعالیت‌های آن اغنا شود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: مجلس دهم ،

دیدگاه شما چیست؟