گوینده مشهور خبر صداوسیما ناگهان حذف شد!

مدتی بود که که وقتی به بخش‌های مختلف خبری تلویزیون نگاه می‌انداختیم رد و نشانی از رضا حسین‌زاده، گوینده خبر با سابقه نمی‌دیدیم تا این‌که ...


سود پژوسیتروئن دو برابر شد

این گروه خودروسازی فرانسوی اعلام کرد قیمت گذاری بالاتر، فروش مدلهای سودآور و کاهش هزینه، حاشیه سود عملیاتی را از پنج درصد در سال ۲۰۱۵ به شش ...


ترامپ: من نماینده آمریکا هستم نه جهان/ نمی‌گذارم افراط‌گرایان به آمریکا برسند

رئیس‌جمهوری آمریکا از درخواست بودجه هنگفت برای یکی از بزرگترین تقویت‌های نظامی در تاریخ آمریکا خبر داد.


پژو 508 در ایران؛ زنگ خطر برای رنو تلیسمان

ایران خودرو بزودی Peugeot 508 را به بازار سدان‌های لوکس ایران وارد می‌کند. در غیاب تویوتا کمری، کیا اپتیما و رنو تلیسمان اصلی‌ترین رقیب پژو 508 ...


ویژه بازیهای رایانه ای؛

سفر به دنیای مجازی با یک جلیقه جادویی

جلیقه یاد شده که تقریبا کل بدن را در برمی گیرد تجربه برخورد با اشیا و افراد در فضای مجازی را از طریق لرزاندن خود کامل می کند و با استفاده از آن ...


عطوان: اردوغان محتاج اسد شده است

جهان | يكشنبه ۲۰ تير ۹۵ ساعت ۱۵:۳۰ | نسخه چاپي

عبد الباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر سرشناس جهان عرب، در مقاله ای چرایی تغییر موضع آنکارا در قبال دولت سوریه را تحلیل کرد.
 عبد الباری عطوان در مقاله ای چرخش موضع های سریالی آنکارا از جمله عقب نشینی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دربرابر رژیم اسرائیل و عادی سازی کامل روابط با این رژیم، عذرخواهی آشکار و مکتوب از مسکو، تلاش برای برقراری رابطه با قاهره و در نهایت موافقت با بقای بشار اسد در دوره انتقالی شش ماهه را بررسی کرد.

وی به انتشار خبر موافقت آنکارا با باقی ماندن اسد در قدرت در دوره کوتاه انتقالی 6 ماهه، از سوی روزنامۀ الشرق الاوسط، اشاره کرد و نوشت: «انتخاب این روزنامه برای درز خبر تحول این چنینی در موضع ترکیه، اهداف متعددی چون مقبولیت بخشیدن به آن، بیان توافق عربستان و ترکیه در این زمینه و دادن پیام آشکار تغییر موضع به نمایندگان سیاسی و مسلح دو کشور در سوریه، را دنبال می کند».

عطوان افزود: «بدون شک درز این قبیل اخبار با توجه به رسیدن نخستین هواپیمای روسی حامل 189 گردشگر به فرودگاه آنتالیا در جنوب ترکیه و انفجارهای اخیر در مدینه منوره و فرودگاه آتاتورک که متهم هر دو، عناصر داعش است، نمی تواند اتفاقی باشد».

به نوشته عطوان نکته مهم و حایز اهمیت در تغییر موضع ترک ها این است که آنکارا با بقای بشار اسد در دوره انتقالی شش ماهه موافقت کرده، این درحالی است که دولت ترکیه باتوجه به این که تمام متحدانش در 5 سال و نیم گذشته در براندازی نظام سوریه شکست خورده اند، دیگر درجایگاهی نیست که نه تنها در مساله سوریه بلکه در هیچ مساله منطقه ای دیگری تعین تکلیف کند.

از سوی دیگر اگر این موافقت دولت ترکیه با بقای بشار اسد با تمایل آنکارا در جلوگیری از شکل گیری دولت کردی در مرزهای ترکیه مرتبط است، پس این بدان معناست که این دولت ترکیه است که اسیر نظام سوریه شده است نه برعکس؛ یعنی دولت ترکیه اینک برای مقابله با چنین تهدیدی به شدت نیازمند کمک  دولت سوریه است.

عطوان در ادامه به موضوع تعیین زمان شش ماهه برای بقای اسد در قدرت با هدف انجام ماموریت جلوگیری از شکل گیری دولت کردی و پس از آن تغییر موضع مجدد دولت ترکیه در قبال دولت سوریه وتلاش برای براندازی آن اشاره می کند و این رفتار ترک‌ها را اوج تکبر و خودخواهی توصیف کرده و می گوید: «چه کسی برای اردوغان تضمین می کند که نظام سوریه که پنج سال پیش ایام عمرش را انگشت‌شمار عنوان کرد، اشتیاقی برای ایفای این نقش و خدمت به دولت ترکیه نشان دهد و تمام اقدامات غیر انسانی و خونبار دولت ترکیه در سوریه فراموش کند؟»

وی با بیان این که در دنیای سیاست عقب نشینی از سیاست های نادرست بیانگر اوج فضیلت و شجاعت است مشروط به این که این عقب نشینی صادقانه و جدی باشد، می گوید: «به این ترتیب باید نردبانی بسیار بلند به اردوغان و حکومتش داده شود تا بتواند از قله مرتفع سیاست های نادرست و محکوم به شکست خود و پیامدهای ناگوار آن برای ترکیه و کشورهای همجوار به سلامت فرود آید».

عطوان در ادامه با بیان این که حکومت اردوغان به علت احساس انزوا، خطر فروپاشی و بحران اقتصادی ناشی از کودتای متحدان آمریکایی و اروپایی ترکیه علیه این کشور و گرفتار کردن عمدی آنکارا در جنگ سوریه و بعد خالی کردن پشت آن، دست به چنین تغییر موضع و عقب نشینی هایی زده است، تاکید می کند که بدون شک این چرخش موضع عیب نیست بلکه عیب لجبازی و ادامه سیاست های کنونی است.

وی در پایان می نویسد: «اردوغان، رفتار آمریکا و پیمان ناتو را تجربه کرد و به نتایج نا امید کننده ای دست یافت و اینک بر آخرین واگن قطار روسیه سوار شده است؛ قطاری که بدون تردید او را به دروازه های دمشق خواهد برد تا آرزویش برای اقامه نماز در مسجد اموی برآورده شود و با توجه به منطقه پر از تغییر و تحول ما، چه بسا که بشار اسد هم در سمت راست او و مفتی سوریه در سمت چپش به نماز بایستند».

منبع: تسنیم

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟