به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


بانك مركزي اسامی مديران تاييد شده بانكی را مجددا بر روي سايت قرار دهد

اقتصاد | سه شنبه ۱۵ تير ۹۵ ساعت ۱۶:۳۲ | نسخه چاپي

در سال‌های 90 و 91 تعدادی از اعضای هیئت مدیره بانک‌ها به دلیل نداشتن شرایط لازم، رد صلاحیت شدند و اما در سال 1391 در اثر فشارها به بانک مرکزی، این اقدام متوقف شد.

حقوق‌های نجومی مدیران بانکی در هفته‌های اخیر، دلایل مختلفی دارد اما ریشه آن بدون تردید نبود شفافیت در نظام پرداخت‌ها در بنگاه‌های تجاری خصوصا بانک‌ها است.

دولت در روزهای اخیر، مصوباتی برای مقابله با حقوق‌های نجومی داشته که تعیین سقف حقوق، ممنوعیت عضویت هم‌زمان در هیئت مدیره‌ها و ممنوعیت پرداخت وام به مدیران بانکی از آن جمله است.

این مصوبات در صورت اجرا می‌تواند فضای باز و ولنگاری را که در شبکه بانکی وجود دارد، تا حدودی جمع کند.

با این حال، مقابله با فیش‌های نجومی، نیازمند اقدامات جامع‌تری با هدف شفاف‌سازی در سازوکار و ساختار بنگاه‌های تجاری کشور است. 

* طرح مفیدی که متوقف شد

یکی از کارهایی که به نظر می‌رسد در راستای رویکرد شفاف‌سازی و مقابله با حقوق‌های کلان در نظام بانکی مفید خواهد بود، اجرای مجدد طرح تایید صلاحیت مدیران بانکی از سوی بانک مرکزی است.

در اواسط سال 1389 در دولت دهم، بانک مرکزی در اقدامی ضربتی اعلام کرد که همه مدیران ارشد سیستم بانکی باید مدارک خود را برای بررسی به این نهاد تحویل دهند. همچنین بانک مرکزی کار تعیین صلاحیت مدیران بانک‌ها را با ارسال پرسشنامه‌ای برای هیات مدیره بانک‌ها آغاز کرد.

در این اقدام که برای استاندارد‌سازی هیات مدیره بانک‌ها، با اصول حرفه‌ای و تخصصی انجام می شد، بانک مرکزی پرسشنامه‌هایی برای مدیران بانکی ارسال کرد تا آنها را با معیارهای یک مدیر بانکی تطبیق ‌دهد.

استناد بانک مرکزی برای تعیین صلاحیت مدیران بانک‌ها برنامه پنجم توسعه بود. تبصره‌های 1، 3 و 4 ماده 96 قانون برنامه پنجم توسعه، مجامع عمومی بانک‌های دولتی را موظف کرده است انتخاب مدیرعامل و هیات‌مدیره بانک‌های دولتی را پس از صدور مجوز صلاحیت حرفه‌ای آنان از سوی بانک مرکزی انجام دهند.

بانک مرکزی اسامی مدیران تایید شده بانکی را مجددا بر روی سایت قرار دهد/ رئیس جمهور طرح حذف شده در دولت احمدی نژاد را دوباره احیاء کند/

* ملاک‌های تایید صلاحیت

بر اساس تبصره گنجانده شده در قانون، منتخبان باید حداقل دارای دانشنامه کارشناسی مرتبط باشند و دوسوم اعضای هیات مدیره حداقل 10 سال سابقه کار در نظام بانکی داشته باشند. 

بانک مرکزی با هدف عملیاتی شدن این تبصره، دستورالعمل احراز و سلب صلاحیت حرفه ای مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره مؤسسات اعتباری را در شهریورماه 1390 تنظیم کرد که بر اساس آن رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک‌ها باید دارای حداقل 10 سال سابقه بانکی باشند. دارا بودن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در رشته های بانکداری، اقتصاد، حقوق، حسابداری، مدیریت و فناوری اطلاعات یکی دیگر از شرایط مدیران ارشد بانکی بود.

عدم شمول قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل در خصوص اعضای هیئت مدیره بانک‌ها و عدم داشتن بدهی غیرجاری به مؤسسات اعتباری دیگر شروط مهم در این دستورالعمل بود.

* فشارهایی که طرح را متوقف کرد

این بخش در بدو امر سر و صدای زیادی نیز برپا کرده بود و تعدادی از مدیران باسابقه بانک‌های کشور که خود را سرآمدان نظام بانکی می‌دانستند از طی فرآیندهای تایید صلاحیت از سوی بانک مرکزی، طفره می‌رفتند؛ ولی در نهایت به این فرآیند تن دادند. 

در این مدت بانک مرکزی بارها اسامی برخی از اعضای هیات مدیره بانک‌ها را از فهرست خارج کرده و فقط نام تاییدشده‌ها در سایت خود قرار داد.

در سال‌های 90 و 91 تعداد زیادی از اعضای هیئت مدیره بانک‌ها به دلیل نداشتن شرایط لازم، رد صلاحیت شدند. به عنوان مثال، در برخی از بانک‌ها افرادی با مدارک تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم و بدون سوابق بانکی در هیئت مدیره حضور داشتند.

اما در سال 1391 در اثر فشارها به بانک مرکزی بابت رد صلاحیت اعضای هیئت مدیره بسیاری از بانک‌ها، این اقدام متوقف شد. 

بانک مرکزی پس از آن توضیح قانع کننده ای درباره دلایل حذف بخش مدیران دارای تاییدیه صلاحیت از سایت این بانک ارائه نکرد و در دولت یازدهم نیز آن اقدام شفاف‌ساز احیاء نشد.

با این حال بسیاری از کارشناسان ابتکار بانک مرکزی در درج نام مدیران تایید صلاحیت شده بانکی را موجب شفاف سازی و رفع سوءتفاهم‌های احتمالی ارزیابی می‌کردند.

با توجه به ماجرای اخیر فیش های نجومی در نظام بانکی، به نظر می‌رسد اجرای مجدد طرح تایید صلاحیت مدیران نظام بانکی، ضروری است.

مطمئنا اگر اجرای طرح تایید صلاحیت مدیران بانکی با قوت و بدون اغماض ادامه پیدا کرده بود، لابی‌های  افراد مختلف و بانفوذ نمی‌توانست مدیرانی را که فاقد کفایت برای مدیریت ارشد در  سیستم بانکداری کشور هستند و سوابقی در حد رئیس شعبه داشتند را در جایگاه مدیرعاملی بانک یا اعضای هیات مدیره قرار دهند که نمونه این مدیران هم اکنون در نظام بانکی کشور در حال فعالیت هستند.

یا در مورد مدیرعامل یکی از بانک هایی که اخیرا برکنار شد، با توجه به پرونده باز تخلفاتش، مطمئنا او نیز نمی‌توانست تاییدیه بانک مرکزی در دولت یازدهم را به دست آورد.

منبع: مشرق

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟