واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


تصاویر: چه کسانی احمد متوسلیان را ربودند؟

عکس | سه شنبه ۱۵ تير ۹۵ ساعت ۰:۵۰ | نسخه چاپي

 34 سال قبل در چنین روزی احمد متوسلیان به همراه دوتن از اعضای سفارت ایران و عکاس خبرگزاری ایرنا در یک پست بازرسی توسط شبه نظامیان مسیحیِ فالانژ ربوده شدند و سرنوشت آنها به معمایی بزرگ تبدیل شد.

به گزارش فرادید، 14 تیر ماه سال 1361 خودرو سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران که در حمایت پلیس دیپلماتیک لبنان از شهر بندری طرابلس به بیروت باز می گشت در منطقه برباره توسط شبه نظامیان مسیحیِفالانژ متوقف شد و احمد متوسلیان فرستاده نظامی، سید محسن موسوی کاردار، تقی رستگار مقدم کارمند و کاظم اخوان عکاس و خبرنگار ایرنا دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.
معمای این ربایش و سرنوشت این چهار تن همچنان پس از 34 سال لاینحل مانده و اخیرا با اظهارنظر برخی مقامات و شخصیت‌ها و نیز ساخت فیلمی درباره احمد متوسلیان ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است؛ اظهارات و اخبار ضد و نقیض از شهادت تا اسارت این چهار تن در زندان‌های اسرائیل را شامل می‌شود.
گفته می شود برای نخستین بار سمیر جعجع یکی از رهبران فالانژها پس از آزادی از زندان اعتراف کرد که گروگان‌های ایرانی به نیروهای وی تحویل داده شده و سپس توسط آنان به شهادت رسیده‌اند. این سخنان اما به تازگی با اظهار نظر مقامات ایرانی رد شده است؛ سردار حسین دهقان وزیر دفاع یکی از مقامات ارشد نظامی کشورمان است که به تازگی بار دیگر از زنده بودن این چهارتن و اسارتشان در زندان های اسرائیل خبرداد.
این اظهارات در حالی از 34 سال اسارت 4 ایرانی در زندان های اسرائیل خبرمی‌دهد که در همه روایت ها فالانژهای مارونی متهمان اصلی ربایش و تحویل آنها به اسرائیل عنوان می‌شوند.
حزب کتائب یا همان حزب فالانژ لبنان، یکی حزب دست راستی تندرو به شمار می‌رفت که پس از تاسیس در سال 1926 به دست پیر جمیل برای به قدرت رسیدن مسیحیان مارونی در لبنان تلاش می‌کرد. این جریان بعدها با همراهی اسرائیل دست به اقدام مسلحانه علیه سازمان آزادی بخش فلسطین و نهضت ملی زد که منجر به جنگ داخلی لبنان بین سال های 1975 تا 1990 شد. در زیر نگاهی می اندازیم به عکس های برجامانده از جنگ داخلی لبنان که جبهه مارونی های فالانژیست را به تصویر می‌کشد. عکاسان این عکس ها کریس استیل پارکینزو ریموند دپاردونهستند.
تصاویر/
پیر جمیل، بنیان‌گذار حزب فالانژ لبنان در سالروز تأسیس حزب در سال 1971 میلادی در بیروت
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ در منطقه اشرفیهلبنان در سال 1978؛ به دنبال ترور نافرجام پیر جمیلدر سال 1975 جنگ داخلی 15 ساله میان فالانژها و ارتش آزادی بخش فلسطین آغاز شد.
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ در صحنه نبرد در اشرفیه لبنان. سال 1978
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ در منطقه اشرفیه لبنان. سال 1978
 
تصاویر/
 
نوجوان عضو شبه نظامیان فالانژ در اشرفیه لبنان. سال 1978
 
تصاویر/
 
اجساد قربانیان حملات فالانژها به اردوگاه فلسطینیان در صبرا و شتیلا در سپتامبر 1982؛ در آن سال بشیر جمیل نه روز پس از تحویل گرفتن مقام ریاست جمهوری لبنان و قبل از ادای سوگند رسمی، به همراه ۲۵ نفر از همراهانش، در مقر حزب در منطقه اشرفیه به وسیله انفجار بمب، به قتل رسید. نیروهای فالانژ نیزدر مقابل به دو اردوگاه صبرا و شتیلا در جنوب لبنان حمله کردند و بین 700 تا 3500 نفر از فلسطینیان را قتل عام کردند.
 
تصاویر/
 
اجساد قربانیان حملات فالانژها به اردوگاه صبرا و شتیلا در سپتامبر 1982
 
تصاویر/
 
یکی از شبه نظامیان فالانژ مارونی در کلیسای ارتودکس اشرفیه در بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
کمیل شمعون رئیس‌جمهور لبنان بین سال های 1952 تا 1958 و رهبر یکی از تندرو‌ترین احزاب مارونی به نام ملی‌گرایان آزاد در جریان جنگ داخلی لبنان در سال 1978
 
تصاویر/
 
فالانژیست ها در خیابان‌های بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
تک تیرانداز فالانژ با تصویری از حضرت مریم بر تفنگ خود در خیابان های بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ در جریان جنگ داخلی لبنان در سال 1985
 
تصاویر/
 
یکی از سنگرهای شبه نظامیان فالانژ در خیابان‌های بیروت. سال 1985
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ در منطقه اشرفیه بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
شبه نظامی فالانژ در اشرفیه بیروت در حال آرایش موهای خود. سال 1978
 
تصاویر/
 
شبه نظامیان فالانژ یکی از خیابان های شرق بیروت را تحت کنترل خود درآورده‌اند. سال 1978
 
تصاویر/
 
دو شبه نظامی جوان فالانژ در خیابان های شرق بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
سنگر شبه نظامیان فالانژ در اشرفیه بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
تک تیرانداز فالانژ در خیابان های شرق بیروت در حال دویدن. سال 1978
 
تصاویر/
 
شبه نظامی فالانژ در منطقه تحت کنترل این گروه شبه نظامی در شرق بیروت. سال 1978
 
تصاویر/
 
سخنرانی بشیر جمیل رهبر فالانژیست های مارونی در مقر حزب درسال 1982؛ او نه روز پس از تحویل گرفتن مقام ریاست جمهوری لبنان به همراه 25 نفر از همراهانش هدف بمب گذاری قرار گرفت و کشته شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟