سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته‌ای ایران ادامه یابد.


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


ماجرای عکس گرفتن بازیکنان استقلال با زن نیمه برهنه + عکس

بازیکن خطاکار استقلال که با گرفتن عکس یادگاری کنار یک بانوی نیمه برهنه مرتکب خطای بزرگی شده به جای عذرخواهی بابت بی احتیاطی خود، مدعی شد طرف ...


آیا آمریکا به فکر تجزیه عربستان است؟

جهان | سه شنبه ۰۸ تير ۹۵ ساعت ۱۳:۳۶ | نسخه چاپي

طرح آمریکا علیه عربستان این کشور را به سوی باتلاق روانه می‌کند و در پایان ساختار جامعه آن را از هم فروخواهد پاشید و تجزیه عربستان را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه «الثورة» یمن، تغییرات تازه‌ای که عربستان شاهد آن است و ماجراجویی های تازه این کشور در منطقه ما را به یاد طرحی می اندازد که «ماکس سینجر» موسس موسسه «هدسون» مطرح کرد. او در این طرح، دیدگاه خود را درباره تجزیه عربستان به مسوولان وزارت دفاع آمریکا ارائه کرد. در این طرح برپایی جمهوری اسلامی در مناطق نفت خیز شرق عربستان محور قرار گرفته است. در دیگر مناطق این کشور هم دولت پادشاهی حاکم خواهد شد که شاهزادگان جوان که از حمایت آمریکا برخوردار هستند در آن حکمرانی خواهند کرد. این دولت پادشاهی پس از پایان حمایت های آمریکا سقوط خواهد کرد.امروزه آشکار است که بخش های از این طرح به تدریج در عربستان در حال اجرایی شدن است.
در آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی روزنامه «گاردین» انگلیس، گزارش مشروحی را درباره ارزیابی از آینده منطقه منتشر کرد. در این گزارش که به طور کلی آینده حکومت عربستان بررسی شد آمده است همه طراحان نقشه انگلوساکسون ها درباره عربستان توافق نظر دارند که باید این کشور یکپارچه باقی نماند. در این گزارش آمده است اندیشه دموکراتیزه کردن خاورمیانه در اندیشه استراتژیست های آمریکا نهادینه شده است. دولت آمریکا به ریاست «باراک اوباما» خود را سعودی های کنار می کشد و گذر زمان بازی او علیه خاندان آل سعود را ثابت خواهد کرد.
به نوشته این روزنامه، عربستان امیدوار است که سوریه سقوط کند زیرا سقوط این کشور از نظر عربستان شکستی برای ایران است. در این صورت عربستان می توان به قدرت منطقه ای تبدیل شود اما رسیدن به این هدف دور از دسترس است. شیوه ای که دولتمردان عربستان در این زمینه دنبال می کنند ممکن است فاجعه های مصیب باری برای خود آنان داشته باشد. آشوب و هرج و مرج در آینده به دلیل سرکوب ها، فساد ها و بازداشت های دسته جمعی توسط مقام های آل سعود گریبان این خاندان را خواهد گرفت.
تفاوتی شگفت انگیزی که در اینجا وجود دارد این است که دوستان و همپیمانان عربستان پرونده تجزیه این کشور را به پیش می برند. تصمیم سازان آمریکایی این طرح را به طور عملی بررسی می کنند. آنان نتایج را پیش بینی می کنند و در آینده طرح های عملیاتی خود را پیاده خواهند کرد.
مجله «فانیتی فایر» آمریکا هم بر این مساله تاکید کرد. به نوشته این مجله، «دنیس روس» مستشار موسسه «واشنگتن»، «دیوید فرومکین» مورخ آمریکایی، «کینس بولاک» و «دانیل بایمان» پژوهشگران آمریکایی به طور آشکار از ضرورت تجزیه عربستان سخن گفته اند. همچنین «برنارد لویس» و «نوح فلیدمن» که عضوی از اعضای لابی مسیحی- صهیونیستی در آمریکا هستند نیز در این زمینه با آنان یک دیدگاه دارند. این ۲ تن از ترسیم کنندگان سیاست تجزیه کشورهای عربی منطقه موسوم به طراحان نقشه آنگلوساکسن هستند.
به نظر می رسد حجم خطری که عربستان از طرف همپیمان آمریکایی خود روبرو است تاکنون در دیدگاه نظام عربستان درباره چگونگی برخورد با مسائل منطقه و مسائل داخل عربستان تغییری به وجود نیاورده است. رفتارها و ماجراجویی های نظام عربستان نشان می دهد این نظام تاکنون حجم خطر طرح آمریکایی که عربستان را هدف قرار خواهد داد، درک نکرده است. این طرح عربستان را به سوی باتلاق های روانه کرده است که آن را غرق خواهد کرد و ساختار جامعه این کشور را از هم فروخواهد پاشید. این مسائل زمینه را برای اجرایی طرح تجزیه عربستان به دست آمریکا فراهم خواهد کرد.
همزمان با رویداد و تغییرها و طرح هایی که علیه عربستان چیده می شود در غرب بر حجم انتقادها علیه عربستان به خاطر حمایت این کشور از گروه های تروریستی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. به عنوان مثال «ریچارد نورتن تایلور» در گزارشی از فروش سلاح توسط انگلیس به عربستان و رژیم اسرائیل انتقاد کرد. به گفته وی عربستان صادر کننده مذهب وهابیت است که بیش از هر مذهب دیگری دشمن تسامح است. او در گزارش خود میان اقدام های وهابیت و ویران سازی زیارتگاه ها در عراق به دست گروه داعش پیوند را در یک راستا ارزیابی کرد.
اکنون از برخی اظهارات و تحلیل های مرکز پژوهش ها و مطالعات آمریکا مشخص است که به طور واقعی طرح جدیدی در آمریکا علیه عربستان در حال ترسیم است. بسیار آشکار است که محافل تصمیم سازی آمریکا خواستار زمان مناسبی برای نابودی سازی عربستان هستند. برپایه دیدگاه آمریکا با پایان جنگ عربستان علیه یمن، عربستان ضعیف و شکننده خواهد بود و باید این کشور به برپایه طایفه ای و ساختار جمعیتی تجزیه شود. به طور طبیعی این موضع در داخل مرکزهای تصمیم گیری آمریکا در حال گسترش است.
مقام های سعودی و برخی از محافل رسمی آنان نیز از جزئیات این طرح آگاهی دارند. آنان به این مساله یقین دارند و به خوبی مفهوم پیاده شدن این طرح را درک می کنند. بیشتر تصمیم سازان آمریکا علیه عربستان در سناریو جنگ عراق، افغانستان، لیبی و سوریه هم نفش داشتند. آنان اکنون خطوط و رویکردهای مربوط به بهار عربی را ترسیم می کنند. این افراد شکل نظام جدید جهانی را ترسیم می کنند. اما در این مرحله به نظر می رسد نظام عربستان در دوره پادشاهی «سلمان بن عبدالعزیز» در حال ماجراجویی و قماربازی بیشتر است که این اقدام های وی در آینده برای عربستان پیامدهایی به دنبال خواهد داشت. از جمله این مسائل پیامدهای جنگ علیه یمن در داخل عربستان است.
در پایان باید گفت مصاحبه باراک اوباما با روزنامه «نیویورک تایمز» در آغاز نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی که در آن گفته بود «بزرگ ترین خطری که کشورهای حاشیه خلیج فارس را تهدید می کند از جانب ایران نیست، بلکه نارضایتی درونی از جمله نارضایتی جوانان خشمگین و بیکار است که احساس می کنند راه چاره ای برای برون رفت سیاسی از ظلم و ستم ندارند.»
این سخنان اوباما با مصاحبه های پیش از این او به طور کامل متفاوت بود. این نخستین بار بود که یک مقام بلند پایه آمریکایی به چالش ها و مشکلات داخلی عربستان پرداخت. این به یقین نشان می دهد که در پشت پرده میان میان دولت آمریکا و تصمیم سازان این کشور درباره چگونگی برخورد با عربستان اختلاف وجود دارد.
اکنون سوالی که مطرح می شود این است که آیا سعودی های پیش از این که در دام طرح های ویرانگر صهیونیستی - آمریکایی گرفتار شود از خواب عفلت تاریخی خود بیدار می شوند. هر چند که این بیدار شدن دیر شده است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟