افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


جزییات تصادف مرگبار افشین یداللهی / سورنتو افشین با تریلی تصادف کرد

علت اولیه این حادثه توقف ناگهانی سورنتو در سطح آزادراه و عدم توجه به جلو از سوی کشنده ایویکو بوده است.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.مصائب حیوانات باغ وحش شیراز

حوادث | شنبه ۰۵ تير ۹۵ ساعت ۱۳:۷ | نسخه چاپي

حیوانات باغ وحش شیراز این روزها آنقدر وضعیت نامناسبی از نظر بهداشت و غذا دارند که محیط زیست فارس را وا داشته به مسئولان باغ وحش تذکر بدهند و برای رفع مشکلات ضرب الاجل تعیین کند.

به گزارش  مهر،نگهداری خرس در قفسهای کوچک، غذا دادن حیوانات با نان خشک و شرایط بهداشتی بسیار نامناسب، از باغ وحش شیراز مکانی مصیبت بار برای حیواناتی ساخته که هر روز با مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم کنند.

طی این سال‌ها انجمنهای دوستدار محیط زیست و حیوانات، مکرر از وضعیت بهداشتی باغ وحش شهر انتقاد کرده اند تا اینکه اخیرا محیط زیست تذکرات جدی به مسئولان باغ وحش ارائه کرده است.

دبیر موسسه ۱۳ فروردین در خصوص وضعیت نامناسب باغ وحش شیراز به مهر گفت: شرایط بد نگهداری حیوانات از نظر جایگاه، بهداشت و تغذیه ، عدم نظارت بر ورود، خروج، زاد و ولد و مرگ حیوانات باغ وحش ها از مهمترین دلایلی است که باغ وحش شیراز را به جهنمی برای حیوانات تبدیل کرده است.

علی اکبر کاظمینی با بیان اینکه باغ وحش شیراز یکی از آن باغ های وحشت است که به سیاهچاله حیوانات تبدیل شده، اظهار داشت: ما تحت هیچ شرایطی اجازه نداریم  حیوانات درشت جثه را درون یک قفس و شرایط نامناسب نگهداری کنیم.

width=357

وی ادامه داد: به عنوان نمونه گونه ای مانند خرس روزانه دهها کیلومتر حرکت می کند چگونه این گونه را می توان درون یک محیط ۵۰ تا ۱۰۰ متری و یک قفس نگه داشت.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه حیوانات به ویژه حیوانات درشت جثه نیاز دارند در یک محیط بزرگ باشند، بیان کرد: این حیوانات از جمله خرس می توانند از طریق خاک بیماری هایی را که به آنها منتقل شده از بین ببرند از این رو نگهداشتن آنها در قفس مشکلات فراوانی از نظر رفتاری ایجاد می کند.

کاظمینی ادامه داد: در حل حاضر حیواناتی که در باغ وحش از جمله باغ وحش شیراز نگهداری می شوند هیچ تحرکی نداشته و با مشکلات زیادی در یک قفس مواجه هستند.

width=600

وی اظهار داشت: علاوه بر این زیستگاه برخی حیوانات از جمله خرس، میمون و شامپانزه در مناطق دیگر است و نمی توانند شرایط اّب و هوایی و اقلیمی ایران را تحمل کنند از این رو پس از انتقال به ایران با مشکلاتی از نظر رفتاری مواجه می شوند و حیوانات عصبی و افسرده شده و رفتار طبیعی یک موجود زنده را از خود نشان نمی دهند.

دبیر موسسه ۱۳ فروردین ادامه داد: به عنوان نمونه یک شیر در باغ وحش صاحب توله ای می شود اما به دلیل شرایط نامناسب درون قفس این توله از بین می رود در صورتیکه اگر در طبیعت بود بدون هیچ مشکلی می توانست از توله خود نگهداری کند.

کاظمینی با تاکید بر اینکه باید از نگهداری حیوانات به ویژه حیوانات درشت جثه در باغ وحش خودداری کرد، گفت:  با این وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد طی چند سال آینده گونه های دیگری از حیوانات درشت جثه نیز از بین می روند همانگونه که شیر ارژن و ببر مازندران از بین رفت.

width=600

وی با اشاره به اینکه خرس قهوه ای نیز از گونه هایی است که در معرض انقراض است، تاکید کرد: اگر این گونه نیز از بین برود اکوسیستم به هم می خورد و در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

این فعال حوزه محیط زیست در استان فارس یکی دیگر از مشکلات حیوانات باغ وحش شیراز را مسائل تغذیه ای آنها دانست و افزود: متاسفانه این حیوانات برای تغذیه خود نیز با مشکلات زیادی روبه رو بوده و حتی از نظر بهداشتی نیز این باغ وحش مشکلاتی دارد.

وی با اشاره به اینکه اغلب برای تغذیه حیوانات باغ وحش از نان خشک استفاده می شود، تاکید کرد: نداشتن سرپناه مناسب در این گرمای شیراز وضعیت بسیار بدی برای حیوانات به وجود آورده است.

تذکر جدی محیط زیست فارس

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص اقدامات این اداره کل برای رفع مشکلات این باغ وحش به خبرنگار مهر گفت: تاکنون دو تذکر جدی به باغ وحش شیراز از سوی محیط زیست استان داده شده تا استانداردهای لازم را رعایت کند.

سیاوش محمدی بیگدلی با اشاره به اینکه جدیدا کارشناسانی از این اداره کل از باغ وحش شیراز بازدید کرده اند، بیان کرد: نگهداری برخی حیوانات از جمله شیر، میمون، خرس و... در این باغ وحش مناسب نیست که اقداماتی برای جابه جایی این حیوانات انجام شده و تذکرات لازم به مسئول باغ وحش داده شده است.

وی با اشاره به اینکه شرایط نگهداری این گونه ها مناسب نیست، اظهار داشت: باید محوطه و قفس های بزرگتری برای این حیوانات درنظر گرفته شود زیرا در حال حاضر شرایط نگهداری آنها مناسب نیست.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: در این راستا هر هفته تعدادی کارشناس از محیط زیست استان از این باغ وحش بازدید می کنند تا مشخص شود آیا اقدامات لازم برای رفع مشکلات انجام شده یا خیر.

محمدی در خصوص وضعیت غذایی این حیوانات نیز اظهار داشت: تغذیه این حیوانات نان خشک است که این تغذیه برای آنها مناسب نیست از این رو باید وضعیت غذایی حیوانات نیز ساماندهی شود. در این زمینه مشکلات مالی تحت هیچ شرایطی توجیه پذیر نیست.

width=592

وی در خصوص وضعیت بهداشتی قفس‌های حیوانات نیز بیان کرد: در این خصوص نیز محیط زیست تذکرات لازم را داده و تا کنون دو سه تذکر به مسئول باغ وحش داده است.

محمدی تاکید کرد: در صورتیکه در یک فرصت زمانی باغ وحش استانداردهای لازم را کسب نکند، محیط زیست با مجوز قضایی نسبت به جابه جایی حیوانات و انتقال آنها به استانهای دیگر اقدام می کند.

width=596

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس همچنین در خصوص مطرح شدن برخی موضوعات مانند کشیدن دندان حیوانات نیز افزود: این موضوع به طور حتم با دامپزشک اداره کل مطرح تا بررسی شود و در صورت مشاهده کوچکترین موردی اقدامات لازم انجام می شود.

وی همچنین در خصوص برخی ادعاها مبنی بر انتقال تعداد دیگری حیوان از کشورهای دیگر به باغ وحش شیراز نیز گفت: این موضوع از مسئول باغ وحش پرسیده شد و به او گوشزد شد که اجازه انجام چنین کاری را ندارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟