کی‌روش دید مدل برانکویی جلوی قطری‌ها یعنی باختن!

پرسپولیس دیروز با ملی‌پوشان زیادی به مصاف الریان رفت.


حکایت تفاوت زنان و مردان در دنیای تجارت

تغییرات رنگ ها را می توانید در دنیای تجارت حس کنید. دیگر در این فضا تنها کت و شلوارهای شق و رق و رسمی مردان دیده نمی شود، زنان نیز وارد کارزار ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


پرستو صالحی و همسرش + بیوگرافی و تصاویر

پرستو صالحی با نام اصلی الهام صالحی (متولد ۹ ابان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


با قفل هوشمند گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی بیشتر آشنا شوید

فناوری | چهارشنبه ۰۲ تير ۹۵ ساعت ۱۳:۸ | نسخه چاپي

روز به روز شاهد افزایش حساسیت کاربران نسبت به اطلاعات ذخیره شده در گوشی‌های همراه هوشمند هستیم؛ گوگل نیز به این اهمیت پی‌برده است و قفل هوشمندی را برای دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل اندروید تدارک دیده است که بد نیست اگر نگاهی به قفل هوشمند داشته باشیم.

شرکت‌‌های فعال در زمینه اپلیکیشن‌های موبایل تمایل زیادی به جمع‌آوری و نگه‌داری اطلاعات کاربران دارند، این امر باعث شده تا ارزش اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی‌های همراه هوشمند روز به روز افزایش یابد.

از طرف دیگر قفل‌‌های رایج گوشی هم چندان که باید و شاید طرفدار ندارند و گفته می‌شود که یک سوم کاربران اندروید به هیچ وجه از قفل صفحه‌نمایش گوشی استفاده نمی‌کنند. اینجاست که گزینه دیگری می‌تواند کاربران را به استفاده از قفل هوشمند گوشی ترغیب کند. این ابزار قفل هوشمند برای اندروید (Smart Lock for android) نامیده می‌شود.

کاربران اندرویدی به خوبی می‌دانند که در حال حاضر در سیستم‌عامل اندروید گزینه‌های زیادی برای پیچیده کردن فرآیند حفظ امنیت کاربران وجود ندارد و برای حفظ امنیت گوشی خود چاره‌ای به غیر از انتخاب رمز عبور عددی (PIN)، ترسیم یک الگوی مشخص و انتخاب گذر واژه، گزینه دیگری پیش روی آنها نیست. لازم به ذکر است که گوشی‌های تراز اول به سنسور اسکن اثر انگشت نیز مجهز هستند که این ویژگی به نسبت به مواردی که ذکر شد بسیار قابل اطمینان‌تر است؛ اما تمامی گوشی‌های اندرویدی موجود در بازار از آن بهره نمی‌برند.

برای استفاده از قفل هوشمند گوشی اندرویدی خود حتما باید یکی از راه‌های امنیتی ورود به گوشی فعال باشد، همان‌گونه که اشاره شد این گزینه‌ها از این قرار هستند:

pin

رمز عبور عددی (PIN)

برای اینکار کافی است تا کاربر رمزی را بین ۴ تا ۱۶ عدد مشخص کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر زیاد اهل تعویض رمز گوشی خود نیستید رمزی بلند انتخاب کنید تا امنیت بیشتری داشته باشد.

استفاده از ترسیم یک الگوی مشخص (Pattern) بر روی صفحه‌نمایش

این ویژگی مختص کاربران اندرویدی است و توصیه می‌شود الگوهای ساده و شکل‌های مشخصی را برای باز کردن قفل گوشی انتخاب نکنید. لازم به ذکر است که صفحه‌نمایش بیشتر گوشی‌های همراه از لایه محافظ بهره می‌برد؛ احتمال زیادی وجود دارد که مسیر حرکت انگشت کاربر بر روی لایه محافظ باقی بماند، با این حساب پیشنهاد می‌کنیم همیشه صفحه‌گوشی را تمیز نگه دارید تا الگوی مشخص شده برای باز کردن قفل گوشی هوشمند به این راحتی شناسایی نشود.

گذر واژه

انتخاب گذر واژه برای باز کردن قفل صفحه‌نمایش گوشی یکی از دشوارترین فرآیند‌های دسترسی به گوشی است. از طرف دیگر این شیوه امنیت خوبی هم دارد. با این حساب در کنار قفل هوشمند می‌توان گذر واژه را به عنوان یکی از راه‌های قابل اعتماد برای حفظ امنیت گوشی به حساب آورد.

پس از اینکه یکی از این شیو‌ه‌های ذکر شده را برای ورود به گوشی انتخاب کردید نوبت به فعال کردن قفل هوشمند اندروید می‌رسد.

فرض کنیم گوشی هوشمند اندرویدی داریم که امنیت این گوشی از طریق اسکن اثر انگشت کنترل می‌شود. در کنار این گوشی، ساعت هوشمند اندرویدی هم داریم که به گوشی اندرویدی متصل است. به این ترتیب اگر در زمانی که ساعت هوشمند به مچ بسته شده است نزدیک گوشی شویم به صورت خودکار قفل گوشی باز می‌شود. جالب اینجاست که حتی زمانی که از گوشی هوشمند فاصله می‌گیرید، صفحه‌گوشی به دلیل دور شدن از ساعت هوشمند به صورت خودکار قفل می‌شود.

ویژگی قفل هوشمند، در زمان گم شدن گوشی هم به کار می‌آید. به این ترتیب اگر برای نمونه گوشی هوشمند خود را در فرودگاه گم کردید و مسئول واحد اشیاء گم شده از شما تقاضا کرد تا برای اثبات مالکیت گوشی خود رمز آنرا وارد کنید کافی است تا در محدوده تشخیص قفل هوشمند گوشی قرار بگیرید، به این ترتیب ساعت هوشمند، هویت شما را به گوشی منتقل و قفل صفحه نمایش باز می‌شود. با این حساب انصافاً باید گفت ویژگی قفل هوشمند اندروید راحتی کاربر و حفظ امنیت را برای گوشی به ارمغان می‌آورد؛ اینجاست که قفل هوشمند اندروید ارزش واقعی خود را نشان می‌دهد.

پروژه قفل هوشمند فعلی که از آن صحبت می‌کنیم یکی از زیر مجموعه‌های برنامه قفل هوشمند بزرگی است که گوگل برای ساده سازی فرآیند حفاظت امنیت کاربران اندرویدی خود در نظر گرفته است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت این قفل هوشمند در واقع کار ابزارهای حفظ گذر واژه کاربران را انجام می‌دهد. البته این ابزار امنیتی هم همانند سایر فناوری‌هایی که برای حفظ اطلاعات کاربران استفاده می‌شود، نقص‌های خاص خود را دارد، حتی اپلیکیشن‌‌های ذخیره سازی گذر واژه‌ کاربران به لحاظ راحتی نسبت به قفل هوشمند اندروید راحت‌تر هستند؛ اما باز هم قفل هوشمند ویژگی جدیدی است که به راحتی نمی‌توان از ان صرف نظر کرد.

لازم به ذکر است که قفل هوشمند گوشی های اندرویدی ساز و کار ساده‌ای هم دارد. گوگل به خوبی از رفتار کاربران آگاه است و می‌داند که کاربران حوصله مشخص کردن گذر واژه‌ای طولانی را برای گوشی خود ندارند. به این ترتیب قفل هوشمند برای کاربرانی که به امنیت اطلاعات گوشی یا تبلت اندرویدی خود اهمیت می‌‌دهند و از طرف دیگر به دنبال راحتی هستند گزینه مناسبی به نظر می‌سد. جالب اینجاست که امکانات قفل هوشمند اندروید به همین جا ختم نمی‌شود، کاربران قادر هستند قفل صفحه گوشی را بر اساس موقعیت جغرافیایی خود غیر فعال کنند، به این ترتیب وقتی به مکان مشخصی وارد شدید قفل گوشی به صورت خودکار غیر فعال می‌شود. این فرآیند از طریق ارتباط بلوتوث صورت می‌گیرد، برای اینکار باید در این مکان مشخص تجهیزاتی مجهز به بلوتوث تعبیه شده باشد،‌ حتی کاربر می‌تواند قفل گوشی را با صدای خود غیر فعال کند. برای استفاده از امکانات کامل قفل هوشمند اندروید بهتر است گه گوشی اندرویدی به سنسور تشخیص اسکن اثر انگشت هم مجهز باشد.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد بد نیست نگاهی به طرز کار قفل‌ هوشمند اندروید داشته باشیم:

تنظیمات قفل هوشمند اندروید

پس از اینکه شیوه درست و درمانی را برای قفل صفحه‌نمایش گوشی انتخاب کردید نوبت به تنظیمات قفل هوشمند اندروید فرا می‌رسد. برای دسترسی به این تنظیمات به منوی Security در قسمت Settings وارد شوید. در این منو به قسمت‌هایی دسترسی دارید که گوگل برای قفل هوشمند اندروید در نظر گرفته است.

smart

تنظیمات Trusted Devices این گزینه به کاربر اجازه می‌دهد تا قفل صفحه‌نمایش گوشی را با ارتباط با یک دستگاه هوشمند دیگر که به بلوتوث مجهز است باز کند، به این ترتیب گوشی شما در زمانی که نزدیک به ساعت یا خوردو مجهز به تجهیزات هوشمند اندرویدی شود از طریق بلوتوث بین گوشی و این دستگاه ارتباط برقرار شده و بدون دخالت کاربر قفل گوشی باز می‌شود. امکان فعال نمودن قفل هوشمند با استفاده از تگ NFC هم ممکن است. در این حالت قفل هوشمند گوشی همراه در صورتی که نزدیک تگ NFC که از پیش مشخص کرده‌ایم قرار بگیرد باز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تگ‌های NFC زیادی را برای باز کردن قفل هوشمند اندروید انتخاب نکنید.

مکان‌های قابل اطمینان

مکان‌هایی هست که در زمان حضور در آنها با خاطر جمع می‌توان گوشی همراه هوشمند را در گوشه‌ای گذاشت، برای نمونه ممکن است شما در محل کار خود دائم با گوشی کار داشته باشید و نیازی به قفل صفحه‌نمایش نیست، اینجاست که قفل هوشمند اندروید به کار می‌آید و به محض ورود به مکان‌های جغرافیایی مشخص، قفل گوشی را بدون دخالت کاربر باز می‌کند. لازم به ذکر است که این مکان‌های جغرافیایی باید از طریق جی‌پی‌اس برای قفل هوشمند اندروید تعریف شوند. به این ترتیب اگر در شعاع ۸۰ متری این مکان‌های تعریف شده قرار بگیرید قفل هوشمند گوشی به صورت خودکار غیر فعال میشود. البته ذکر این نکته نیز لازم است که شعاع ۸۰ متر برای باز کردن قفل هوشمند گوشی به صورت خودکار، زیاد به نظر می‌رسد. جالب اینجاست که اگر در مکانی که قصد دارید از این ویژگی استفاده کنید سیگنال جی‌پی‌اس وجود نداشته باشد، قفل گوشی هوشمند اندروید فعال نمی‌شود.

استفاده از سنسور تشخیص اثر انگشت

به صورت فنی سنسور تشخیص اثر انگشت را نمی‌توان قسمتی از برنامه قفل هوشمند دانست؛ اما باید اعتراف کرد که یکی از بهترین گزینه‌های برای باز کردن قفل گوشی، استفاده از سنسور تشخیص اثر انگشت است. در گوشی‌های نکسوس سنسور تشخیص اثر انگشت قسمتی از برنامه Imprint نکسوس است، این ویژگی کاربر را قادر می‌سازد تا برای باز کردن قفل گوشی، پرداخت کردن وجه در فروشگاه پلی استور و لاگین کردن به اپلیکیشن‌ها استفاده کند. ناگفته نماند که سایر گوشی‌‌هایی که به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز هستند هم چنین ویژگی‌هایی دارند؛ اما تعامل این سنسور در اپلیکیشن‌های مختلف متفاوت است. از طرف دیگر باز کردن قفل صفحه‌نمایش گوشی از طریق دستکاری سنسور اثر انگشت به این راحتی‌ها هم نیست. به این ترتیب اگر گوشی شما به سنسور اثر انگشت مجهز است شدیدا پیشنهاد می‌کنیم این شیوه را برای باز کردن قفل گوشی و حفاظت اطلاعات خود انتخاب کنید.

به غیر از این مواردی که به آنها اشاره شد، راه‌های دیگری نیز برای قفل کردن صفحه‌نمایش گوشی وجود دارد که به دلیل نداشتن پارامترهای لازم امنیتی لزومی به اشاره به آنها نمی‌بینیم. برای نمونه می‌توان به باز کردن قفل گوشی از طریق چهره کاربر اشاره کرد که به راحتی با یک تصویر مونتاژ شده فتوشاپ قابل نفوذ است، باز کردن قفل گوشی بوسیله تشخیص صدا هم یکی دیگر از مواردی است که اصلا به آن نمی‌توان اعتماد کرد چرا که ممکن است صدای شما را از پیش ضبط کنند و در نبود شما با استفاده از صدای ضبط شده به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کرد. با در نظر گرفتن تمامی این موارد باز هم ممکن است مواقعی پیش ‌آید که قفل هوشمند گوشی شما به دلیلی کار نکند و با این حساب پیشنهاد می‌کنیم از قبل گزینه Android Device Manager را فعال کنید تا در صورت عدم دسترسی به گوشی به دلیل قفل صفحه‌نمایش آن، بتوانید از راه دور از اطلاعات حیاتی گوشی نسخه پشتیبان تهیه کرده و سپس این اطلاعات را پاک کنید تا به دست غریبه نیافتد.

در پایان باید گفت هیچ گزینه‌ای برای قفل نگه داشتن صفحه‌نمایش گوشی صد در صد امن به حساب نمی‌آید؛ اما با توجه به امکاناتی که ویژگی قفل هوشمند برای کاربر فراهم می‌کند به نظر می‌رسد بتوان گزینه‌ای مناسب را برای حفظ امنیت اطلاعات موجود در گوشی انتخاب کرد.

منبع: فارنت

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟