از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات خوشی داشتیم. این ترانه ها را مرور کنیم.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


استقبال بادامچیان از پیشنهاد روحانی: جمع شدن همه احزاب دور یک میز، توصیه به خیر است

سیاست | چهارشنبه ۰۲ تير ۹۵ ساعت ۱۲:۴۳ | نسخه چاپي

بادامچیان پیشنهاد رئیس جمهور مبنی بر دور یک میز نشستن احزاب را تنها در مورد مسائل کلان کشور اجرایی دانست و گفت که در مسائل دیگر، دور از دسترس است.
اسدالله بادامچیان در گفت‌وگو با خبرآنلاین در رابطه دور یک میز نشستن احزاب مختلف که اخیرا حجت الاسلام حسن روحانی در افطار با چهره‌های سیاسی عنوان کرده بود، گفت: احزاب کشورمان در مسائل کلان یکی هستند و همه متفق القول قانون اساسی و نظام را قبول دارند، اما در اینکه بخواهیم در مسائل غیرکلان آنها را دور یک میز جمع کنیم، امکان ندارد.
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه، افزود: اگر احزاب می‌توانستند، در مسائل جزئی با هم به اشتراک نظر برسند،‌ که باید همه یک حزب را تشکیل می‌دادند. با توجه به اینکه خط فکر و نگاه هر جریان سیاسی متفاوت است، نمی‌توان توقع برگزاری نشست ماهانه و با نظرهای مشترک هر جریان را داشت.
این نماینده سابق مجلس با بیان این موضوع که هر جریان سیاسی، در بدنه خود سلائق مختلفی را جای داده است، اظهار کرد: به عنوان مثال افراد حاضر در جریان اصولگرایی در رابطه با کلیات، همه با هم همراه هستند اما در زیر مجموعه ما شاهد حضور افرادی با جهت‌گیری‌های مختلف هستیم.
او معتقد است که «در جریان اصلاح‌طلب هم سلیقه‌های مختلفی همچون اصلاح طلب تندرو و اصلاح طلب اصولگرا فعالیت می‌کنند.»
بادامچیان افزود: در کنار جریان‌های فکری اصولگرایی و اصلاح طلبی، شاهد حضور افرادی با پرچم اعتدالیون و مستقل‌ها هستیم. تمام این جریان‌ها در کلیت یکسان و همراه هستند اما در درون خود با نگاه‌های مختلف مواجه می‌شوند.
بادامچیان دور یک میز نشستن احزاب را «توصیه به خیر» دانست و افزود: اینکه از افراد بخواهیم که برای حل مشکلات، افکارشان را روی هم بریزند و چند بار درماه جلسه بگذارند، توصیه به خیر است اما باید واقع بین هم بود. این دور همی تنها در مورد مسائل کلان کشور امکان اجرایی شدن دارد و در مسائل دیگر با توجه بینش‌های گوناگون، رسیدن به این خواسته دور از دسترس است.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در رابطه با هم نشینی اصلاح طلبان و اصولگرایان در مجلس هفتم، گفت: من در مجلس هفتم به اصلاح طلبان گفتم، که ما قرار است 4 سال، زیر سقف این مجلس با هم روزگار بگذرانیم. پس فقط دو راه داریم. یک راه این است که در رابطه با هر موضوعی با هم دعوا کنیم. یک راه هم این است که مشارکتی با هم کار کنیم و در مورد مفارقت‌ها هر کسی کار خودش را انجام دهد.
بادامچیان تأکید کرد: باید نگاه کرد که در چه شرایطی، چه نوع اشتراکی ایجاد می‌شود و نمی‌توان به طور کلی خواست که همه افراد با هر نگاه سیاسی، دور یک میز مشترک جمع شوند.
وی افزود: در یک انتخابات مثل مجلس، ائتلافی که ما پیگیری کردیم هر چند با مخالفت برخی همراه بود، اما سرانجام به نتیجه رسید و دیدیم که با وجود صحبت‌هایی مبنی بر شکست اصولگرایان، در نهایت با مشخص شدن ترکیب کمیسیون‌ها و هیات رئیسه، نتیجه آنگونه که ما می‌خواستیم رقم خورد.
این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 92، گفت: اگر ما اصولگرایان بار دیگر اشتباه سال 92 را تکرار می‌کردیم و هر کدام می‌خواستیم از یک گزینه برای ریاست جمهوری حمایت کنیم، مطمئنا به خواسته‌هایمان در مجلس نمی‌رسیدیم.
بادامچیان معتقد است که «به دلیل آنکه جریان‌های سیاسی و احزاب در هر موضوعی چندین نظر مختلف دارند، نمی‌توان انتظار ایجاد گفتگوی مشترک میان احزاب را داشت.»
نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در ادامه با اشاره به تفاوت‌های گروه‌های سیاسی در رابطه با شیوه پیشبرد مسائل سیاسی و اقتصادی گفت: در مسائل عقیدتی، نگرشی و همچنین روشی همیشه این اختلاف وجود داشته و دارد. تنها در رابطه با مسائل کلان نظام در امور سیاست داخلی و خارجی می‌توان با قاطعیت از اشتراک احزاب سخن گفت.
وی افزود: به عنوان مثال آقای روحانی اصلاح طلب نبود اما اصلاح طلبان از اون حمایت کردند. اما نمی‌توان با قاطعیت گفت که اصلاح‌طلبان پس از این ارتباط، تمام تفکر روحانی را در مسائل سیاسی و اجتماعی بپذیرند. یا اینکه نباید توقع داشته باشیم آقای روحانی نیز پذیرای تمام خط مشی اصلاح طلبان باشند. اما می‌توان با خیالت راحت گفت که هر دو، چه آقای روحانی و چه اصلاح طلبان در مسائل کلان، حلقه‌های اشتراک فراوانی دارند.
بادامچیان در ادامه به بیان خاطره‌ای از صادق زیبا کلام پرداخت و گفت: چندین سال پیش آقای زیبا کلام به کشوری برای سخنرانی دعوت شده بودند. در آن مراسم اینگونه بیان شد که در ایران نزدیک به 97 درصد ناراضی هستند. این صحبت موجب واکنش آقای زیبا کلام شد و ایشان گفتند «بنده خودم یکی از ناراضی‌ها هستم اما می‌توانم بگویم که همه جمعیت 70 میلیونی ایران پشت نظام هستند و اگر دشمن به خاک ایران حمله کند، همه اسلحه به دست خواهند گرفت و من نیز یکی از آنها خواهم بود.» این واکنش آقای زیباکلام چنان از نظر من خوشایند آمد که وقتی به ایران آمدند، از ایشان تشکر کردم، چون اگر این صحبت از زبان من مطرح می‌شد اینقدر تأثیر گذار نبود که از زبان ایشان بیان شد.
این نماینده سابق مجلس با بیان این نکته که ما باید تلاش کنیم تا اختلاف‌های احزاب کم شود، اظهار کرد: زمانی که افراد از هر حزب و جریان سیاسی، اخلاق را رعایت کرده و باند بازی را کنار بگذارند، ما شاهد کاهش اختلافات خواهیم بود.
وی افزود: باید این اجازه به افراد داده شود که ضمن توجه به اصول حزبشان، از امکان انتخاب آزادانه با تکیه بر آگاهی برخوردار باشند.
بادامچیان به حضور راستگو به عنوان نماینده اصلاح طلب در شورای شهر و تغییر عقیده‌اش در یک موضوع اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال روزگاری خانم راستگو را با حمایت اصلاح طلب‌ها به شورای شهر فرستادند و ایشان چون در رابطه با موضوعی بنابر خواسته اصلاح طلبان رأی نداد، با برخورد شدید اصلاح طلب‌ها مواجه شد. نکته‌ای که از نظر بنده آن را نباید اقدامی خلاف جریان حزب تلقی کرد. ما هم در حزب موتلفه برای افراد این آزادی را فراهم می‌کنیم که بنابر انتخاب خود تصمیم بگیرند و این هیچ موردی ندارد.
وی در رابطه با این سئوال که «حمایت اصلاح‎طلبان از روحانی را باید به عنوان نزدیکی احزاب یاد کرد یا خیر؟»، گفت: نه، در این مورد نباید اینگونه تحلیل کرد. در واقع در خانه ماندن بی‌بی از بی چادری بود! اصلاح طلب‌ها اگر گزینه دیگری داشتند، حتما به گزینه خودشان رأی می‌دادند.
این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه گفت: به خاطر دارم که در سال 58 هر جا حزب جمهوری اسلامی برای راهپیمایی بیانیه می‌داد، در فاصله خیلی کمی نیز حزب توده وارد میدان شده و همان بیانیه را تکرار می‌کرد. بدون شک ما هیچ خط مشترکی با آنها نداشتیم اما در آن زمان منفعت  سیاسی حزب توده این بود که اشتراک ایجاد کند. این موضوع در مورد شرایط کنونی نیز صادق است، در بعضی از موضوعات نمی‌توان هیچ خط مشترکی بین احزاب ایجاد کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟