خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد ...


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


وقتی آرزوی بچه دار شدن دیگر محال نیست

جامعه | سه شنبه ۰۱ تير ۹۵ ساعت ۱۵:۳۵ | نسخه چاپي

سی‌ام اردیبهشت سال 1393 بود که رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های کلی جمعیت را به رؤسای قوای سه‌گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند. 3 بند ابتدایی از 14 بند سیاست‌های ابلاغی به حمایت و کمک به زوج‌های نابارور و توانمندسازی آن‌ها برای تحکیم نظام خانواده اختصاص داشت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکت،این تأکیدهای بی‌شمار مقام معظم رهبری بر تسهیل تشکیل خانواده و افزایش جمعیت در جامعه‌ی ایرانی به حدی بود که موجب شد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز از طریق بنیاد برکت تلاش کند تا زمینه‌های اجرای این سیاست را در قالب طرح «برکت خانواده» با هدف حمایت از درمان زوج های نابارور مناطق محروم کشور فراهم آورد.

اکنون پس از گذشت یک سال از اجرای طرح «برکت خانواده» در روستاهای محروم به سراغ مهندس سید عبدالله عمادی، مدیرعامل شرکت خدمات بیمه‌ برکت و مسئول طرح «برکت خانواده» رفتیم تا درباره این طرح بیش‌تر صحبت کنیم.

 طرح برکت خانواده دقیقاً چیست و از چه زمانی آغاز شده است؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر حمایت از افزایش جمعیت و تحکیم بنیان خانواده به‌ویژه در بین جوانان است. در همین راستا، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به عنوان یکی از بخش‌های حمایتی کشور، در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی خود را موظف به کمک برای اجرای هر چه بهتر این سیاست می‌داند و به همین جهت حمایت از زوج‌های نابارور کم‌بضاعت در مناطق محروم و روستایی را به عنوان هدف خود تعیین کرده است. برنامه‌ریزی برای انجام این کار از دی ماه سال 1393 آغاز شده و از فروردین ماه سال 1394 طرح به‌طور رسمی اجرا و در حال انجام است.

دقیقاً در این طرح چه خدماتی به زوج‌های نابارور ارایه می‌کنید؟

دستاوردهای ‌جدید پزشکی نشان می‌دهد که یکی از بهترین روش‌هایی که به باروری زوج‌های نابارور کمک می‌کند، طرح «آی‌وی‌اف» یا لقاح خارج از رحم است. در این روش، اسپرم و تخمک زوج نابارور، استخراج و در محیط آزمایشگاهی با هم ترکیب و  سلول جنینی حاصل از این لقاح به روش خاصی به رحم مادر منتقل می‌شود؛ از 37 سال پیش که نخستین نوزاد با استفاده از «آی‌و‌ی‌اف» متولد شد، این روش درمانی امید تازه‌ای برای زوج‌های نابارور به وجود آورده است. میزان موفقیت این روش به عوامل مختلفی از قبیل شرایط آزمایشگاه جنین‌شناسی، دقت متخصص در روند درمان و سن زن بستگی دارد. در طرح «برکت خانواده» نیز پس از شناسایی زوج‌های نابارور در مناطق روستایی و محروم، آن‌ها با این شیوه آشنا و هزینه‌های درمان‌شان تا رسیدن به نتیجه پرداخت می‌شود.

هزینه‌های درمان زوج‌ها از طریق این روش چه‌قدر است و بنیاد برکت چه میزان از آن را پرداخت می‌کند؟

هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تفاوت دارد. بنیاد برکت در این طرح برای هر زوج پنجاه میلیون ریال در نظر گرفته است.

زوج‌های نابارور باید چه شرایطی داشته باشند تا بتوانند تحت پوشش این طرح قرار بگیرند؟

یکی از شرایطی که به آن اشاره شد، سکونت زوج‌ها در مناطق محروم و روستایی است و بنیاد برکت طبق برنامه از این زوج‌ها حمایت می‌کند. شرط دوم این است که سن خانم‌ها تا سی و پنج سال باشد چون «آی‌وی‌اف» معمولاً تا این سن مؤثر است و در سنین بالاتر امکان موفقیت آن پایین می‌آید و شرط سوم این‌که مطمئن شویم زوج‌های معرفی شده به بنیاد برکت امکان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند و برای تأمین مخارج این روش با مشکل مواجه‌اند.

به فرض که یک زوج تمام این شرایط را داشت، باید دقیقاً به کجا مراجعه کند و در خواستش را ارایه دهد؟

در این طرح، بنیاد برکت با تشکیل کارگروهی مشترک با واحد خانواده‌ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقدام به طراحی و تهیه‌ی دستورالعمل نحوه‌ی شناسایی و ارجاع زوج‌های نابارور ساکن در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور از طریق شبکه‌های بهداشت و درمان روستایی و معرفی آن‌ها به مراکز معتبر درمان ناباروری کرده است.

در واقع بنیاد برکت به‌طور مستقیم وارد روند شناسایی نمی‌شود؛ این وظیفه‌ی خانه‌های بهداشت است که زوج‌های نابارور نیازمند روستایی را به ما معرفی کنند. بنابراین افرادی که شرایط اولیه را که به آن‌ها اشاره شد دارند می‌توانند به خانه‌های بهداشت در محل زندگی‌شان در مناطق محروم و روستایی مراجعه کنند تا پس از معاینه درخواست‌شان ثبت ‌شود. سپس پرونده‌های‌ آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت داشتن شرایط لازم، آن‌ها را به بیمارستان‌هایی که وزارت بهداشت برای این طرح در نظر گرفته است، معرفی و هزینه‌های‌شان را پرداخت می‌کنیم.

پس افراد نیازمند در مناطق شهری تحت پوشش این طرح قرار نمی‌گیرند؟

وظیفه‌ی حمایت از زوج‌های نابارور در مناطق شهری بر عهده‌ی کمیته‌ی امداد و دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده و قرار است بنیاد برکت فقط روی مناطق محروم و روستایی متمرکز باشد.

آیا همه‌ی مناطق روستایی در کشور تحت پوشش طرح «برکت خانواده» قرار گرفته‌اند؟

خیر، در حال حاضر 13 استان تحت پوشش طرح «برکت خانواده» قرار دارند که عبارت‌اند از: خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان. البته به زودی استان‌های فارس، اصفهان و یزد هم به این طرح افزوده می‌شوند. در استان تهران هم برای تحت پوشش قرار گرفتن زوج‌های نابارور کم‌بضاعت در حاشیه‌ی شهرها، قرارداد همکاری با یک بیمارستان بسته شده و به واجدان شرایط خدمات ارایه می‌شود.

در مدت اجرای یک ساله‌ی این طرح، از چند زوج حمایت شده و چند نفر از آن‌ها توانسته‌اند صاحب فرزند شوند؟

از سال گذشته تا به حال حدود دو هزار زوج شناسایی شده و هزار زوج به مراکز درمانی معرفی شده‌اند. تعدادی از این زوج‌ها در حال طی مراحل مقدماتی مثل نمونه‌گیری و آزمایش‌های اولیه هستند و برخی نیز در حال گذراندن روند درمان هستند که 35 مورد به بارداری منتهی شده و منتظر تولد فرزندشان هستند. هم‌چنین هشت نوزاد طرح «برکت خانواده» به این روش تاکنون به دنیا آمده‌اند. بزرگ‌ترین آن‌ها 6 ماهه است و آخرین نوزادان‌ نیز یک دوقلوی دختر بودند که هفته‌ی گذشته در استان گلستان متولد شدند.

در کل چند بیمارستان در کشور مشغول اجرای این طرح هستند؟

هفت بیمارستان در پنج نقطه؛ روش ما این است که پس از شناسایی و تأیید زوج‌ها آن‌ها را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی شهری طرف قرارداد با بنیاد برکت معرفی می‌کنیم.

آیا زوج‌ها پس از باروری هم تحت حمایت قرار می‌گیرند یا نه؟

بله، ما زوج‌ها را تا زمان زایمان و حتی پس از آن اگر خودشان و نوزادان‌شان نیاز به درمان داشته باشند، حمایت می‌کنیم کما این‌که تاکنون برخی از نوزادهایی که زودتر از 9 ماه به دنیا آمده‌اند و نیاز به مراقبت‌های ویژه داشتند، مورد حمایت قرار دادیم و هزینه‌های درمانی آن‌ها را پرداخت کردیم.

در کل بنیاد برکت چه‌ میزان اعتبار برای این طرح در نظر گرفته است؟

تاکنون 100 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده که البته برای سال‌های آینده قابل افزایش خواهد بود. ما امیدواریم بنیاد برکت بتواند با این طرح، آرزوی بچه‌دار شدن تمامی زوج‌های ناباروری که به دلیل مشکلات مالی توانایی تأمین هزینه‌های درمان ناباروری را ندارند به واقعیت تبدیل کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟