مدل عجیب لکسوس با 41 هزار لامپ+تصاویر

حالت سوم رقص نور در این خودرو ژست نام دارد که با توجه به حرکات دست نمایش و چراغ‌های LED تغییر خواهد کرد. این واکنش مدیون استفاده از یک کنسول بازی ...


پلی‌استیشن 4 رکورد می‌شکند

پلی‌استیشن ۴ از زمانی که در سال ۲۰۱۳ راهی بازار شد، با فروش بسیار خوبی مواجه شد. این کنسول مدتی پیش فروش ۴۰ میلیون دستگاه را پشت‌سر گذاشته ...


رنگی‌ترین مبارزه علیه خشونت؛ گفتگو با چند دختر و پسری درباره روز منع خشونت علیه زنان

«خشونت علیه زنان و دختران، یک نقض حقوق‌‌بشری و مانع جدی برای توسعه پایدار است. هزینه‌های آن در مقیاس بزرگ، سبب تحمیل مضرات زیادی در جامعه و اقتصاد می‌شود. دنیا توان پرداخت این هزینه را ندارد». این جملات بخشی از گفته‌های بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل، درباره کارزاری است که این روزها خیلی‌ها آن را با رنگ نارنجی‌اش می‌شناسند...


کاهش ساعت کار بانوان شاغل کلید خورد؛ جزئیات مصوبه ابلاغی دولت

بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی بانوان شاغل به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد؛بر این اساس زمان کار بانوان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته ...


رفیق بازی در پرسـپوليس

ورزش | دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵ ساعت ۱۰:۹ | نسخه چاپي

 انتخاب مصطفی قنبرپور به عنوان رییس آکادمی‌ تیم فوتبال پرسپولیس شائبه‌های زیادی را درباره حضور او در پرسپولیس تحت هرشرایطی به وجود آورده است. قنبرپور که پیش از این به عنوان دستیار برانکو ایوانکوویچ فعالیت می‌کرد مدتی هم گزینه سرپرستی و جانشینی خوردبین بود ولی درنهایت به جای محمد پنجعلی مدیر آکادمی‌این تیم شد. مرتضی فنونی زاده که فصل گذشته به عنوان سرمربی نونهالان این تیم فعالیت می‌کرد دل پری از مسئولان پرسپولیس دارد. با او همکلام شدیم تا از اوضاع پایه‌های این تیم و دلایل جایگزینی قنبرپور به جای پنجعلی بپرسیم. گفت‌وگوی مرتضی فنونی زاده را با «قانون» می‌خوانید.
قبل از ورود به بحث اصلی اول این را بپرسم که چرا اینقدر در برنامه‌های تلویزیونی شرکت می‌کنید؟ تقریبا در تمام شبکه‌ها حضوری فعال دارید.
اتفاقا همراه با مهدی (فنونی زاده) به شبکه تهران رفتیم و 45 دقیقه خاطره تعریف کردیم ولی فقط 10 دقیقه اش را نشان دادند، نمی‌دانم شاید قابل پخش نبود ولی حاضران حسابی خندیدند.
خاطره تعریف نکرده ای هم باقی مانده؟
به هرحال دوران بازی و مربیگری ما پر از خاطره است.
مصطفی قنبرپور جایگزین محمد پنجعلی شده، این تغییر کمکی می‌کند؟
تیم‌های پایه استقلال و پرسپولیس همیشه مشکل عدم برنامه ریزی دارند، سایر تیم‌ها از اواسط فروردین شروع به یارگیری می‌کنند و تیم را می‌بندند ولی در سرخابی‌ها از این خبرها نیست. 5 روز مانده به مسابقات می‌گویند تیم را جمع کنید.
قراردادهایتان هم با نتیجه نگرفتن‌ها کمتر می‌شود.
ما رفتیم پیش پنجعلی، می‌گوییم پول‌مان را بدهید می‌گوید تیم خوب نتیجه نگرفته، قراردادها کم می‌شود. پنجعلی تنهاست و مجبور است به نفع مدیران کار کند.
سال گذشته که تیم را در آستانه بازی‌ها بستید، امسال هم همین اتفاق رخ می‌دهد؟
من سرمربی نوجوانان و جوانان هم که بودم رفتیم از مدرسه فوتبال بازیکن گرفتیم، برنامه‌ریزی ندارند، با این کارها نمی‌شود نتیجه گرفت. برج چهارم (تیرماه) بازی‌ها شروع می‌شود، بکن باوئر را هم بیاورند نمی‌تواند نتیجه بگیرد.
به ماجرای مدیریت قنبرپور در آکادمی‌بپردازیم، با کدام سابقه مدیر آکادمی‌شده است؟
چه بگویم؟ ما آنقدر آدم بزرگ در این تیم داریم که این سمت به قنبرپور نمی‌رسد.حتی می‌خواستند او را به جای علیدوستی در تیم ملی بگذارند، با چه کارنامه ای قرار بود جایگزین شناسنامه فوتبال ایران (حمید علیدوستی) شود؟
گزینه جانشینی خوردبین هم بودند ظاهرا!
بله، همین‌طور است، جای خوردبین آمده که 45 سال است در این تیم حضور دارد، اول بدون رزومه دستیار برانکو شد و بعد هم می‌خواست جانشین خوردبین بشود که نشد، در نهایت هم رییس آکادمی‌شد.
احتمالا رزومه اش مربوط به دوران بازیگری اش است.
قنبرپور فقط سه بازی در پرسپولیس انجام داده که دو بازی را باختیم و یک بازی را هم مساوی کردیم. ایشان با این رزومه آمده اند مدیر آکادمی‌تیمی‌شده اند که بازیکنان دهه 60 آن بیرون هستند. ما آنقدر بازیکن داریم که ریاست آکادمی‌جای ایشان نیست.
چه اصراری است که او پستی در باشگاه داشته باشد؟ شاید به خاطر علمش است.
خیر، به خاطر رفاقتش با طاهری است. مملکت ما همین است، رفیق بازی در آن بیداد می‌کند. می‌گویند تیم ملی نونهالان بوده ولی آنجا هم بدون رزومه رفته، الان در پرسپولیس محمدخانی، سلطانی و خیلی‌های دیگر بیرون هستند ولی این آقا آمده و رییس آکادمی‌شده!
البته کار شما هم در آکادمی‌خیلی منطقی نبود، نتوانستید بازیکنی از امید به بزرگسالان بدهید.
مگر کمندانی بازیکن ما نبود؟ خیلی بازیکن داشتیم ولی می‌خواهند بروند از تیم‌های دیگر بخرند. این که دیگر تقصیر ما نیست.
یک بار هم گفته بودید که امیری و انصاری بازیکنان خوبی نیستند.
اتفاقا هواداران هم از دست من ناراحت بودند ولی مصاحبه من را اشتباه زدند، من گفتم این بازیکنان به درد پرسپولیس نمی‌خورند.
منظورتان از نظر فنی است؟
موضوع این است که ما الان در پست امیری عالیشاه را داریم، ساسان انصاری را هم که با یک میلیارد به تیم آورده ایم یا باید جای احمدزاده و مسلمان بازی کند یا ذخیره بنشیند. خب وقتی به درد تیم نمی‌خورند چرا باید هزینه کنیم و بگیریم؟
البته وحید امیری می‌تواند مهاجم هم باشد.
فرض کنیم مهاجم باشد، آیا علیپور ذخیره او می‌شود؟ می‌گویند طارمی‌قطعا جدا شده ولی یک درصد اگر برگشت، امیری ذخیره او می‌نشیند؟
خب اینکه منطقی نیست، هر تیمی‌باید 11 نفر بازیکن خوب و یک نیمکت قوی داشته باشد.
کاملا درست است ولی ظرفیت بازیکنان ما در استقلال و پرسپولیس جوری نیست که روی نیمکت بنشینند. به عنوان مثال مهرداد کفشگری، کاپیتان دوم پرسپولیس بود ولی رفت به یک تیم دیگر که بازی کند. می‌خواهم بگویم بازیکن ترجیح می‌دهد بازی کند، مهم نیست در کدام تیم ولی می‌خواهد بازی کند که خودش را نشان بدهد. من یک سوال می‌پرسم؛ چرا پرسپولیس در دهه 60 و 70 موفق تر و بی حاشیه تر از پرسپولیس فعلی بود؟ چون نیمکتش به اندازه بازیکنان داخل زمین قوی نبود. الان ما ساسان انصاری را گرفته ایم، اگر بازی کند احمدزاده شاکی می‌شود اگر هم بازی نکند خودش حاشیه درست می‌کند. این یعنی پرسپولیس فصل بعد باید آماده
حاشیه سازی‌ها باشد.
عجیب است و البته به شدت غیرحرفه‌ای!
در استقلال هم همین موضوع وجود دارد؛ چرا برهانی، طالب لو یا عمران زاده کنار کشیدند؟ چون مظلومی‌به جوان‌هایش اعتماد کرده بود و می‌خواست آن‌ها را جایگزین این سه بازیکن کند، بنابراین رفتند که بازی کنند. همه حرف من این است که ذخیره‌های استقلال و پرسپولیس باید کیفیت پایین تری نسبت به بازیکنان اصلی داشته باشند. رامین رضاییان در حد لالیگاست و باید به این لیگ برود، انصاری هم بهترین دفاع چپ لیگ بوده، ما بازیکنی نمی‌خواستیم که رفته اند و کلی هزینه کرده اند.
الان پست دفاع پرسپولیس هم خالی شده، سید جلال و ماریچ ذخیره ندارند.
ماریچ که چون هموطن برانکو است باید بازی کند، امیدوارم یک جانشین برای سید جلال بگیرند.
صرف هموطن بودن باعث شده ماریچ فیکس باشد؟
بله، چرا سال گذشته سید جلال را نگرفت؟ چون ممکن بود ماریچ ذخیره اش بنشیند. همه این‌ها نکته‌هایی است که شاید هواداران ندانند ولی باید به آن‌ها گفت که چه خبر است. خلاصه کلام اینکه ساسان انصاری و امیری فوق العاده هستند ولی ما به آن‌ها نیاز نداشتیم.
در چه پست‌هایی بازیکن می‌خواستیم؟
گلر و دفاع وسط که هر دو هم جذب شده اند و دیگر نیازی به بازیکن جدید نداریم.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: