بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />
مار پیتون آرام و خونگرم، یک‌میلیون و٧٠٠‌هزارتومان!

| يكشنبه ۳۰ خرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۱۷ | نسخه چاپي

برای داشتن حیوانات خانگی تا زمانی نه‌چندان دور به راحتی می‌توانستی به یکی از روستاهای اطراف شهر تهران مراجعه کنی و حیوان موردنظر را که در آن موقع بیشتر سگ یا یک مرغ یا خروس محلی بود، پیدا کنی، البته در مورد پرندگان و ماکیان قضیه کمی تفاوت داشت. در جنوب شهر تهران جایی نزدیک مولوی کوچه مرغی‌ها فعال بود که انواع و اقسام پرنده‌ها و ماکیان درآن به فروش می‌رسید، البته آهسته‌آهسته ماکیان جای خود را به پرنده‌های دیگر داد و تا زمانی که به حکم وزارت بهداشت و شهرداری فعالیت در این خیابان بسیار محدود شد، باز و شاهین و حتی جوجه کرکس خریدوفروش می‌شد.
به گزارش شهروند، زمانی حیوانات خانگی را یا برای امنیت آن مانند سگ یا برای منفعت آنها مثل مرغ و خروس و اردک به خانه می‌بردند. بخش کمی از افراد هم حیواناتی مانند قناری یا گربه را انتخاب می‌کردند که از تنهایی بیرون بیایند، اما امروزه که بیشتر خانواده‌ها تک‌فرزند و خانواده‌ها کوچک شده‌اند، روانشناسان توصیه می‌کنند برای بیدار نگهداشتن حس مسئولیت‌پذیری در کودکانی که خواهر و برادر ندارند، داشتن یک حیوان خانگی کمک بزرگ و موثری به آنها می‌کند.
همین موضوع باعث شده تا حیطه و گستره حیوانات خانگی کمی گسترده‌تر از گربه، قناری و طوطی رفته و به جوندگانی مثل سنجاب و همستر، میمون‌های کوچک و حتی خزندگان مانند ایگونا و مار پیتون هم برسد، البته چندی پیش گفته می‌شد که بچه‌پلنگ هم در تهران به‌عنوان حیوان خانگی دیده شده اما این موضوع هیچ‌گاه از طریق مراجع رسمی تأیید یا رد نشد. برای مثال در توضیح فروش یک پیتون به‌عنوان حیوان خانگی عنوان شده: حیوانی بسیار آرام و خونگرم است! با قیمت یک‌میلیون و٧٠٠‌هزارتومان و با یک‌مترونیم طول.
در مورد حیوانات خانگی و نگهداری از آنها سه بخش جداگانه وجود دارد. خریدوفروش حیوانات، خریدوفروش لوازم نگهداری از این حیوانات و هزینه‌های پزشکی این حیوانات خانگی و نیمه‌خانگی، البته حیوانات خانگی به دوبخش خانگی معمولی و دیگری اگزوتیک (غیراهلی) یا همان خاص تقسیم می‌شوند که هرکدام بازاری جداگانه و در خور توجه دارند.
حیوانات معمولی خانگی
حیوانات معمولی خانگی را این روزها به راحتی می‌توان خرید. دیدن فروشگاه‌های حیوانات خانگی یا همان پت‌شاپ‌ها دیگر آنقدر عجیب نیست. اگرچه بسیاری از این فروشگاه‌ها‌ درصد مهمی از درآمدشان را با فروش لوازم نگهداری و غذای حیوانات خانگی کسب می‌کنند، اما فروش حیوانات خانگی در این مغازه‌ها شامل پرندگان و گربه‌های خانگی می‌شود و نژادهای خاصی از توله‌سگ‌ها هستند که جثه کوچک‌تری دارند و سروصدای کمتری هم ایجاد می‌کنند.
ساعد مهدوی مرد میانسالی است که فروشگاه حیوانات خانگی‌اش را از زمانی که یک قناری‌فروشی موروثی بوده، اداره می‌کرده و حالا این فروشگاه را به کمک پسر و نوه‌اش اداره می‌کند، البته او بیشتر دنیای پرنده‌ها را می‌شناسد و با حیوانات دیگر کمتر آشنایی دارد. یک دیوار کامل از این مغازه پر از قفس پرنده است. از کبوتر و قناری فری زرد گرفته تا کاسکو و طوطی سخنگو که حداقل ٦٠ کلمه می‌داند. بقیه مغازه آکواریوم‌های کوچک و بزرگ است و قفس مربوط به حیوانات دیگر که بین آنها چند لاک‌پشت هم به چشم می‌خورد. بین قفس‌ها نیز چیزهای عجیب‌وغریب آویزان است. این خرت‌وپرت‌های عجیب انواع و اقسام ریسه‌ها، توپ، قفس، زیر‌انداز و تشک، پاکت و قوطی‌های غذا، بسته‌های غذای پرندگان، ظروف و خیلی چیزهای دیگر که حتی اسمشان هم به گوش نخورده است.
مهدوی در مورد پرنده‌هایی که در مغازه‌اش معامله می‌شود، به «شهروند» می‌گوید: پرتقاضاترین پرنده‌ها انواع قناری و کبوتر است. هم مشتری زیاد دارد و هم به آسانی خریدوفروش می‌شود، قیمتشان هم معقول است. یه قناری خوش‌خوان و صدا زیر را با حداکثر قیمت می‌توانید تا ٣٠٠ یا ٤٠٠‌هزارتومان بخرید، البته قیمت قناری‌های کاکلی اصیل هم تا ٥٠٠‌هزارتومان هم می‌رسد. قفس این قناری را هم در بهترین حالت ١٠٠‌هزارتومان است. بخواهید جفت ماده هم برایش بخرید، با ٢٠٠ تا ٣٠٠‌هزارتومان هزینه می‌توانید بهترین قناری که تخمگذار است را بخرید. خرج دان قناری هم خیلی بالا نیست ولی حتما باید خوب به آن رسیدگی کرد.
او به یک نکته مهم در مورد پرندگان اشاره می‌کند: هیچ‌وقت اگر پرنده پرسروصدایی مانند طوطی یا مرغ مینا را در خانه دارید، پرنده‌ای مثل قناری یا مرغ عشق را به خانه نبرید یا در یک اتاق نگه ندارید. چون این پرنده‌ها خیلی حساس هستند و طاقت جیغ‌کشیدن طوطی و مرغ مینا را ندارند. مهدوی در مورد بازار دیگر پرنده‌ها می‌گوید: پرنده‌هایی مثل طوطی به‌خصوص نوع سخنگویش، مرغ مینا یا طوطی‌هایی که حرف نمی‌زنند اما زیبایی خاصی دارند، مثل طوطی‌های برزیلی دنیایی متفاوت دارند. این پرنده‌ها قیمت پایه‌شان از ٥٠٠ تا ٧٠٠‌هزارتومان شروع می‌شود و تا ٤ یا ٥‌میلیون تومان هم می‌رسد. قفس این نوع پرنده‌ها هم از نوع خاصی باید باشد که قیمت پایه آنها از ٣٠٠‌هزارتومان شروع شده و تا ٢‌میلیون تومان هم می‌رسد که نوع پایه‌دار فولادی و خیلی بزرگ است که برای طوطی‌های برزیلی باید سفارشی ساخته شود.
سگ‌های‌میلیون تومانی
گشتی در این مغازه می‌زنیم و به تعداد زیادی از آگهی‌های تربیت حیوانات یا فروش حیوانات دیگری مانند سگ نگاه می‌کنیم. بیشتر آنها هم آگهی خرید یا فروش سگ‌های ‌هاسکی است. وقتی می‌پرسم چرا این سگ‌ها را شما ندارید، می‌گوید: سگ‌های با اصل‌ونصب مثل ژرمن شپارد یا ‌هاسکی را نمی‌توان در این مغازه نگهداری کرد. به‌خصوص ‌هاسکی که مو‌های بلندی دارد و مخصوص مناطق سردسیر است. قیمت توله شیرخواره این نژادها از دو‌میلیون تومان شروع می‌شود، چون این سگ‌ها آموزش‌پذیر و به اصطلاح قیمتی هستند و از همه مهم‌تر به آسانی گم نمی‌شوند و صاحبان خود را به خوبی می‌شناسند، البته بیشتر سگ‌ها را به‌ خاطر ایراد شهرداری یا سازمان دامپزشکی این‌جا نمی‌آوریم. عکس‌ آنها را در فروشگاه داریم و خودشان را در محل تربیت سگ‌ها درحاشیه شهر یا خارج شهر نگهداری می‌کنیم. یک سگ آموزش‌دیده چه برای نگهبانی و چه برای مسابقات که سن آن به یک‌سال هم نرسیده، حداقل ٤‌میلیون تومان قیمت دارد. به همین دلیل هم خریدوفروش چنین حیواناتی به صورت اینترنتی خیلی رواج و سود خوبی هم دارد، البته سود اصلی مغازه‌هایی مثل ما بیشتر از فروش لوازم حیوانات است.
از گرداننده مغازه سوال دیگری نمی‌پرسم و فقط چرخی در این فروشگاه می‌زنم. یک توپ سگ ٨٥٠تومان قیمت دارد. یک کاناپه چرمی سگ و گربه هم قیمتی حدود ٢٥‌هزارتومان دارد. یک بسته ٢٥٠گرمی غذای خشک گربه حدود ٢٠‌هزارتومان است. غذای تشویق گربه و سگ که ١٢٥گرم وزن دارد، حدود ١٢‌هزارتومان فروخته می‌شود. ظروف غذای حیوانات هم از ١٢‌هزارتومان تا ٤٠‌هزارتومان قیمت دارد که بیشتر ظرف‌ها یا سرامیکی است یا پلاستیکی.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟